YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Erdoğan'a gönderilen Osmanlı savaş sancağı ve hikayesi
İşte Erdoğan'a gönderilen Osmanlı savaş sancağı ve hikayesi
02 Ağustos 2016 19:50
15 Temmuz'un darbe girişiminin ardından meydanlarda demokrasi nöbeti sürüyor. AK Parti İzmir İl Başkanı Delican, Erdoğan'a gönderdikleri Osmanlı savaş sancağının hikayesini anlattı.

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu sancağı ilk kez İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Okan Bato'nun makam odasının duvarında asılı gördüğünü, sancağın ifade ettiği anlamı Konak Meydanı'ndaki demokrasi nöbetine gelenlere sahneden anlattığını belirtti.

7u.jpg

ÇANAKKALE SAVAŞI'NA KATILAN DEDELERİNDEN YADİGAR

Kendisini dinleyen vatandaşlardan birinin daha sonra yanına gelerek, ailesinde bu sancaktan bulunduğunu, Çanakkale Savaşı'na katılan dedelerinden yadigar kaldığını ve uzun yıllardır sakladıklarını söylediğini aktaran Delican, "O kardeşimiz, sancağın anlamını öğrenince çok etkilendiğini ve vermek istediğini söyledi. Bu, savaş zamanlarında ecdadımızın açtığı, özellikle Çanakkale ve İstiklal Savaşı döneminde kullanılan bir sancak. Bu sancağın üzerinde ters hilalin çevresinde Allah, namus, vatan ve birlik yazıyor. Bu da savaşta askerlerin ne için savaştıklarını anlatıyor." dedi.

Delican, sancağın tekbirler eşliğine açıldığına işaret ederek, "Savaş zamanlarında tekbirlerle açıldığı için savaşta ruhani güçlerin, meleklerin yardım ettiğine inanılıyor. Tekbirlerle ve salavatlarla açılan bir sancak olarak askerlerin maneviyatını yükselttiği düşünülüyor. Bize getiren arkadaşımız Çanakkale Savaşı'nda kullanıldığını söyledi." ifadelerini kullandı.

"BUNLARA SAVAŞ AÇTIK"

"Allah Çanakkale Savaşı'nda Türk milletine yardım etti." diyen Delican, şunları söyledi:

"Çanakkale'de zor bir dönemi yaşadık, şimdi yine zor bir dönemdeyiz. Hem terör örgütüne hem de FETÖ türü bir örgüte karşı savaş açmış durumdayız. Allah bize de bu konuda yardımcı olsun diye sayın Cumhurbaşkanımıza, Başkomutanımıza bu bayrağı gönderdik. Bunlara savaş açtık. Bunun bir simgesi olsun diye bu bayrağı Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'na emanet ederek, Ankara'ya gönderdik."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler