YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Ekmeleddin İhsanoğlu'nun olduğu ilk anket
Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündemdeki yerini korurken Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ilk olduğu anket yayınlandı. ORC'nin yaptığı ankete göre eğer Başbakan Erdoğan aday olursa ilk turda seçilebilecek.
İşte Ekmeleddin İhsanoğlu'nun olduğu ilk anket
23 Haziran 2014 / 11:33 Güncelleme: 23 Haziran 2014 / 11:41

Cumhurbaşkanlığı seçimine 48 gün kaldı. CHP-MHP ittifakının adayı Ekmeleddin İhsanoğlu olarak açıklandı. HDP'nin adayının Selahattin Demirtaş olacağı düşünülürken AK Parti adayını henüz açıklamadı.

ORC Araştırma Şirketi, Başbakan Erdoğan ve Abdullah Gül'ün isimlerinin yer aldığı iki ayrı oy senaryo ile sahaya indi. 18-21 Haziran arasında gerçekleştirilen ve 32 ilde toplam 3026 kişi ile yüz yüze yapılan anket çalışmasındaki iki senaryoda da Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP adayı tercihleri yer aldı.

Erdoğan'dan rekor rakam

Ankette, Ekmeleddin ve HDP adayının yer aldığı seçenekte Başbakan Erdoğan'ın rekor oy topladığı görüldü. Yüzde 50 barajını aşan Başbakan buna göre ilk turda cumhurbaşkanı seçildi.

rs1-022.jpg

Abdullah Gül karşısında oyunu artırdı ama yetmedi

Abdullah Gül, Ekmeleddin ve HDP adayının yer aldığı seçenekte ise Ekmeleddin İhsanoğlu oy oranını yüzde 2 bandında artırdı. Buna rağmen Abdullah Gül yüzde 50 barajını aşmayı başardı.

rs2-007.jpg

HDP her zamanki gibi 

ORC anketinde dikkat çeken bir ayrıntı da HDP ile ilgili oldu. HDP, bölge ve kimlik partisi olmaktan çıkıp Türkiye partisi haline gelebilmek için BDP isminde değişikliğe giderek HDP olarak siyasi arenaya çıkmıştı. Ancak göründüğü üzere HDP'nin oyu da tıpkı BDP'nin oyu gibi yüzde 6 seviyesinde kaldı. 

CHP'liler Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan memnun değil 

Öte yandan ORC, CHP ve MHP seçmenlerine çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun belirlenmesinden memnun olup olmadığı soruldu.

CHP seçmeni yüzde 68'le memnun olmadığını belirtirken, MHP seçmeni yüzde 75'le 'memnunuz' dedi.

rs3-002.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler