YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte eğitime ara verilen iller
Yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle bazı illerde ve ilçelerde eğitime ara verildi. İşte eğitime ara verilen iller ve ilçeler...
İşte eğitime ara verilen iller
07 Şubat 2012 / 22:52 Güncelleme: 07 Şubat 2012 / 23:08

-Sivas-

Yoğun kar yağışı nedeniyle Sivas merkezde 1 gün, Elazığ'ın ilçelerinde 2 gün eğitime ara verildi.

Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, ilde etkili olan kar yağışı nedeniyle merkez ile merkeze bağlı belde ve köylerde eğitime yarın ara verildiği bildirildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulunca alınan karar gereği kamuda çalışan gaziler, engelli ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların da bir günlük kar tatilinden yaralanacağı kaydedildi. Hafik ilçesinde de eğitime 1 gün ara verildiği öğrenildi.

-Elazığ-

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan açıklamada da, İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karar doğrultusunda 10 ilçedeki ilk ve orta dereceli okullarda, yoğun kar yağışı nedeniyle 8 ve 9 Şubat'ta eğitime ara verildiği bildirildi.

Belirtilen tarihlerde il merkezinde ve ilçelerde bulunan taşımalı eğitim yapılan okulların da tatil edildiği kaydedildi.

-Malatya-

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Malatya'nın bazı ilçelerinde eğitime ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, yaptığı açıklamada, ilçelerdeki hıfzıssıhha kurullarının raporu ve kaymakamlıkların aldığı karar doğrultusunda, yarından başlamak üzere Yeşilyurt, Pütürge, Doğanyol ve Doğanşehir ilçelerinde 2'şer gün, Akçadağ, Kuluncak, Arguvan, Kale ve Darende ilçelerinde de 1'er günlüğüne eğitime ara verildiğini söyledi.

Bulut, okulların 1 gün tatil edildiği ilçelerde yarın yeniden bir değerlendirme yapılarak, sonraki günlerde eğitime başlanıp başlanmayacağına karar verileceğini ifade etti.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Malatya kent merkezinde 2 gün, Arapgir ilçesinde 3 gün, Hekimhan ilçesinde de 1 gün eğitime ara verildiği.

 -Adana-

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde kar yağışı nedeniyle okullar bir gün tatil edildi.

Tufanbeyli'de sabah saatlerinde başlayan ve etkili olan kar yağışı günlük yaşamı olumsuz etkilerken, ilçe merkezinde kar kalınlığının 70 santimetre, yüksek yerlerde ise 1,5 metreye kadar ulaştığı belirtildi. Akşam saatlerinde yetkililerin aldığı karar doğrultusunda Atatürk Yatılı Bölge İlköğretim Okulu hariç tüm okullar bir gün süreyle tatil edildi. Öte yandan kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı 24 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

-Ağrı-

Ağrı'da, köy ve beldelerdeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) ile taşımalı eğitim verilen ilköğretim okullarının beklenen kar yağışı ve aşırı soğuklar nedeniyle 3 gün tatil edildiği bildirildi.

Ağrı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kent merkezi ve ilçelerin dışında kalan yerleşim birimlerinde bulunan YİBO'lar ile taşımalı eğitim veren ilköğretim okullarının yarından itibaren üç gün süreyle tatil edildiği belirtildi.

Açıklamada, ortaöğretim kurumlarında yapılan not yükseltme sınavlarına katılamayan öğrencilerin, okul yönetimleri tarafından belirlenecek tarihlerde yeniden söz konusu sınavlara girebilecekleri de kaydedildi.

-Çankırı-

Çankırı'da etkili olan kar yağışı nedeniyle, Çerkeş, Korgun, Kurşunlu ile Yapraklı ilçeleri ve bağlı köylerde yarın eğitime ara verildiği bildirildi.

Çankırı Valiliğinden yapılan açıklamada, sabah saatlerinde başlayan ve aralıksız olarak devam eden kar yağışı nedeniyle Çerkeş, Korgun, Kurşunlu ve Yapraklı ilçesi ve köylerinde eğitime 1 gün ara verildiği belirtildi.

Valilik, daha önce Çankırı merkez ile Eldivan, Şabanözü ve Orta ilçeleri ile bağlı köylerde yarın okulların tatil edildiğini açıklamıştı.

-Yozgat-

Yozgat'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, etkili kar yağışı nedeniyle il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın ara verileceği bildirildi.

Yozgat Valiliği de, kamuda çalışan engelli ve hamilelerin yarın idari izinli olduklarını duyurdu.

-Konya-

Etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime Konya'nın Bozkır ilçesinde 1,5 gün, Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde ise yarım gün ara verildi.

Bozkır Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Bozkır merkez, belde ve köylerindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1,5 gün ara verildiğini belirtti.

Sarıkaya, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarında yol açma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Beyşehir'de de etkili olan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. İlçede köylülerin geçim kaynağı olarak beslediği kıl keçileri, etkili olan ağır kış şartlarına rağmen beyaz örtüyle kaplı açık arazilerde her gün sürüler halinde yürüyüşe çıkarılıyor.

Sürü sahipleri, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle küçükbaş hayvanlarını beslemekte zorluk çekiyor. Sürüler, uzun süre kar altında ot bulmaya çalışırken, besin ihtiyaçlarını alandaki kurumuş yapraklarla karşılamaya çalışıyor.

-Karaman-

Karaman'da da etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Yağışlar nedeniyle Sarıveliler ilçesinde okulların bugün öğleden sonra tatil edildiği bildirildi.

Karaman-Mersin karayolu Sertavul Geçidi'nde da kar yağışı yüzünden ulaşım güçlükle sağlanıyor. Başyayla ve Sarıveliler ilçelerinde sabah saatlerinden buyana yoğun şekilde devam eden kar yağışı, ilçe merkezlerinde 80 santimetreye kadar ulaştı.

Kar yağışı nedeniyle Sarıveliler-Konya, Başyayla-Konya ve Sarıveliler-Alanya yolları ile bu ilçelere bağlı 15 köy yolunun kapandığı bildirildi.

 -Isparta-

Isparta merkez ile Gönen ilçesinde etkili kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

Vali Memduh Oğuz, yaptığı açıklamada, kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığını, bu nedenle ilköğretim okulları ve liselerde bir günlük tatil kararı aldıklarını belirtti.

Kar yağışının Gönen ilçesinde de etkili olduğunu söyleyen Vali Oğuz, ''Gönen'de kaymakam arkadaşımız okulları tatil etti. Diğer ilçelerdeki kaymakam arkadaşlarımıza da talimat verdim. Kar yağışının etkili olduğu bölgelerde eğitime ara verilecek'' dedi.

Oğuz, ilçelerde kapalı köy yolu bulunmadığını bildirdi. AA 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler