YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte düşen uçağın suçlusu
Amsterdam'da düşen ve 9 kişiye mezar olan THY uçağının suçlusu Boeing
İşte düşen uçağın suçlusu
06 Mayıs 2010 / 16:37 Güncelleme: 06 Mayıs 2010 / 16:37

Hollanda'nın Amsterdam kentinde Şubat 2009'da meydana gelen uçak kazasında büyük oranda üretici firma Boeing'in kusurlu olduğu tespit edildi.

Kazada pilotların da kısmen hatalı olduğunu belirten rapora THY tepki gösterdi. İstanbul-Amsterdam seferini yapan THY uçağının iniş sırasında düşmesi sonucunda 3'ü pilot 9 kişi hayatını kaybetmiş, 84 kişi de yaralanmıştı. Hollanda Havacılılık Emniyet Kurulu kazayla ilgili yaptığı inceleme sonucunda nihai raporunu bugün açıkladı.

Nihai raporda, Boeing 737-800 tipi uçağın radar altimetresindeki hatanın yanı sıra pilotların ve uçuş görevlilerine yetersiz direktif veren hava trafik kontrol merkezinin de kusurlu olduğu belirtildi. Rapora göre, yanlış yükseklik gösteren altimetre, uçağın havadayken otomatik olarak erken hız kesmesine ve düşmesine neden oldu.

Raporda, pilotların da altimetredeki hatayı geç fark ettiği ifade edildi. Konuyla ilgili Amsterdam'da bir basın toplantısı düzenleyen Kurul Başkanı Pieter van Vollenhoven, "İstisnai derecede talihsiz şartların birleşmesi neticesinde, mürettebat, hava trafik kontrol merkezinden normal koşullar altında piste yaklaşması yönünde direktifler aldı" dedi.

Hollanda'nın AKD Prinsen Van Wijmen (AKD) hukuk bürosu, kazadan kurtulan yolcuların, Amerikan şirketi Boeing'den tazminat için doğrudan ABD'deki havacılık uzmanı "Clifford Hukuk Şirketi"ne başvuru imkanını kabul ettiklerini açıkladı.Havacılılık Emniyet Kurulu, ilk bulgulara dayandırarak daha önce yayımladığı raporda da Boeing'in yüzde 80 oranında kusurlu olduğunu bildirmişti. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler