YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte devletin zirvesinin MİT ve Genelkurmay'a sorduğu sorular
MGK ile Bakanlar Kurulu’nda üzerinde durulan konular arasında istihbarat alınmasına rağmen neden 4-5 saat içinde hızlı hareket edilmediği, yeterli önlem alınmadığı ve komuta kademesinin tümünün nasıl “enterne” edilebildiği öne çıktı.
İşte devletin zirvesinin MİT ve Genelkurmay'a sorduğu sorular
23 Temmuz 2016 / 06:41 Güncelleme: 23 Temmuz 2016 / 08:53

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Paralel Devlet Yapılanması (PDY) mensuplarının darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesine ilişkin bazı soruların yanıtları aranıyor.

Darbe girişiminin ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu toplantılarında üzerinde en çok konuşulan konu, bu girişim öncesinde istihbarat alınmasına rağmen neden 4-5 saat içinde hızlı hareket edilmediği, gerekli önlemlerin alınmadığı, hedefte olan Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın neden uyarılıp koruma altına alınmadığı oldu.

Ayrıca devletin zirvesi, TSK komuta kademesinin tümünün “enterne” edilmesi üzerinde yoğunlaştı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a da bu yönde sorular yöneltildi.

İşte devletin zirvesinin 15 Temmuz gecesine ilişkin sorduğu sorular:

1 VE 2 NUMARA KORUMA ALTINA ALINMADI

Açıklamalardan öğrendiğimiz kadarıyla saat 16.00’da bilginiz olmasına rağmen niçin Cumhurbaşkanı’nı ve Başbakan’ı uyarmadınız. Bu gibi durumlarda, hayatın olağan akışı ve risk analizleri, kriz yönetim senaryolarında mutlaka ‘1 ve 2’ numarayı güvenlik altına almak vardır. Sorumluluk mevkiinde olanlar olarak ailenizden önce onları bilgilendirmeniz, korumanız ve kurtarmanız gerekir.

ACİL DURUM PLANI DEVREYE SOKULMALIYDI

Cumhurbaşkanı’na neden bilgi verilmiyor,

haberdar edilmiyor. Darbe girişimi bir duyum olsa bile devletin zirvesi ile istihbarat birimlerinin başkanları arasında 24 saat açık kırmızı hat, acil durumlar için 24 saat ulaşabilecekleri telefon mekanizması vardır. En kötü durumda liderin yanındaki birinden ulaşabilirsiniz. Ancak bunun yapılmadığını görüyoruz.

DEVLETİN ZİRVESİNİN NEDEN HABERİ YOKTU?

Genelkurmay Başkanı, birliklere acil kodlu tamim gönderdiğine göre durumun ciddi olduğu yönünde kanaat hâkim. Böyle bir riskten devletin zirvesinin neden haberi yok. Bu kadar riskli bir durum varsa Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a neden ulaşılmıyor. Neden Aksaz’daki ya da bir başka birlikteki Özel Kuvvetler, Cumhurbaşkanı’nın güvenliğini sağlamak üzere Marmaris’e gönderilmedi?

GENELKURMAY BAŞKANI ENTERNE

Genelkurmay Bakanı bu kritik bilgiyi aldıktan sonra neden hemen karargâhtan ayrılıp Özel Kuvvetler’e ya da Kara Kuvvetleri’ndeki karargâha geçmedi. Neden Ordu Komutanı olarak kendisini güvence altına almadı veya harekât merkezine geçmedi.

8 GENERALİN DÜĞÜNDE NE İŞİ VAR?

Acil durum yazıları gönderilmesine rağmen komuta kademesinden 8 generalin İstanbul’daki düğünde ne işi var, niçin haber alır almaz ayrılmadılar? Neden hiçbir komutan kriz anında dışarıda, görevinin başında değildi. Tüm komuta kademesi nasıl olur da ‘enterne’ edilir.

DİŞLİ NEDEN İHBAR EDİLMEDİ?

Genelkurmay Başkanı, kendisini ikna etmeye çalışan ve darbecilerle birlikte hareket ettiği ortaya çıkan Tümgeneral Mehmet Dişli’yi Çankaya Köşkü’ne helikopterle indikten hemen sonra neden ihbar etmedi.

İfadelerden de anlaşılan Genelkurmay Başkanı ikna edilmeye çalışılıyor. İkna edilecek bir durum mu söz konusu. Darbeciler niçin darbeye karşı olan Genelkurmay Başkanı’nı ikna etmeye çalışsın?

 

HABERTÜRK

 // erol
Genel kurmay başkanı ve diğer komutanlar bu darbenin yapılacağının hiç mi farkına varmadılar.Darbeciler hemen teslim olmuşlar.Bu biraz düşündürücü....
24 Temmuz 2016 12:22
asıl sorulması gerekeni neden sormuyorsunuz???!!!
 // Muhafız
TÜRK MİLLETİNE,TC.DEVLETİ CUMHURBAŞKANINA,TC.DEVLETİ BAŞBAKANINA;MİT,Başbakanlığa bağlı iken neden öncelikle derhal bağlı bulunduğu kuruma yani Başbakanlığa ilk önce darbe belirtilerinin haberini ve istihbaratını vermiyor da?,direk Genelkurmay Başkanlığı'na gidiyor ve neden Genelkurmay Başkanlığı'na ve Başbakanlığa aynı anda bilgi vermiyor?esas bilgi verilmesi gereken Başbakanlık ikinci etaba konuyor?şayet Genelkurmay Başkanlığı'da darbecilerden yana tavır takınıp MİT müşteşarını tutuklasayd...
24 Temmuz 2016 Pazar 00:03
MİT MÜSTEŞARINI VE G K BAŞKANINI KILONLAYON
 // KASTAMONULU
HER İKİSİDE ACİL GÖREVDEN ALINMALI!!...
23 Temmuz 2016 Cumartesi 14:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler