YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte darbelerin sembol böcükleri...
İşte darbelerin sembol böcükleri...
İşte darbelerin sembol böcükleri...
27 Haziran 2008 / 19:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ortalama 10 yılda bir yaşanan darbelerin bir zararı daha ortaya çıktı. Yapılan açıklamaya göre darbeler yüzünden kene, sivrisinek, karasinek, hamam böceği, örümcek, bit, pire, süne, kımıl zararlısı vb. haşeratın sayısı ve zararları artıyor. Yani darbeler ufak böcekleri bile resmen canavara dönüştürüyor.


Katil kenelerin kol gezdiği, milletimizin çok sevdiği piknik alışkanlığını bile bu yüzden askıya aldığı bir dönemde ilginç bir açıklama gündeme damgasını vurdu. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, Türkiye'de kene sayısının artma nedeninin 12 Eylül 1980 darbesi olduğunu söyledi.
Gerçekten de ilginç bir açıklama. Yani kene bir çeşit 12 Eylül ürünüymüş. Demek ki, yüzyıllardır kan emmeyi sürdüren ancak kimseyi öldürmeyen zararsız keneler bile; zulüm, işkence ve idamlarla anılan bu askeri darbe döneminde resmen canavarlaşmışlar.
Araştırma-Karıştırma Servisimiz, Prof. Dr. Yeşildere'nin bu ilginç tespitinden yola çıkarak, her darbenin hangi "börtü-böcük" türünün sayısını artırıp "vahşileştirdiğini" bulmaya çalıştı. İşte çarpıcı araştırmamızın ısırıcı, acıtıcı ve yakıcı sonuçları, işte darbelerin sembol böcükleri…


İşte darbeler, işte semboller


27 Mayıs 1960 (askeri darbe / a-darbe): Pire (DP'nin hatalarını abartıp pireyi deve yaptıkları için)


12 Mart 1971 (a-darbe) : Çıyan (Masum gençleri idam edip yılanlara-çıyanlara yem ettikleri için.)


12 Eylül 1980 (a-darbe): Kene (Şartların iyice oluşmasını yani 5 bin kişinin ölmesini bekledikten sonra yönetime el koyanlar, milletin sırtına kene gibi yapışıp  yıllarca gitmedikleri için)


28 Şubat 1997 (postmodern darbe / p-darbe): Örümcek (Gerekçesi irtica olan bu darbe güya 'örümcek kafalı gericiler'i hedef aldığı için)


27 Nisan 2007 (e-darbe): Sivrisinek (Verilen sanal muhtıraya halkın sandıkta müthiş bir cevap vererek gönlündeki ismi Köşk'e göndermesi yüzünden e-muhtıra sivrisinek vızıltısı gibi kaldığı ve ancak sivrisinek sokması kadar acı verdiği için)


14 Mart 2008 (y-darbe): Hamam Böceği (Hamam Böceği karanlık dehlizlerin hayvanıdır. Oysa merhum üstad Cemil Meriç, "her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye çalışan zavallılar, varsın güneşe çamur atmaya devam etsinler. Zira onlar karanlığa o kadar alışmışlar ki yıldızlardan bile rahatsız olurlar" demişti) 
                                                        


Rıfat Yörük/Habervaktim/Mizah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler