YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Danıştay'ın katsayı kararı
Kanadoğlu katsayı kararı ile ilgili topu Danıştay'a attı. İşte aynı konuyla ilgili Danıştay'ın 2005'te aldığı karar
İşte Danıştay'ın katsayı kararı
25 Temmuz 2009 / 09:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Danıştay'ın 3 yıl önce bu konuda "katsayı konusunda YÖK'ün yetkili olduğu" yönünde karar vererek tartışmaya son noktayı koyduğu ortaya çıktı.


2005 yılında Ankara Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi İlknur Öztürk'ün katsayı düzenlemesinin iptali için başvurduğu dava Danıştay 8. Daire tarafından reddedildi.


YÖK KARAR VERİR

Daire'nin kararında "1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği yükseköğretim kurumlarına ortaöğretim kurumlarını bitirenlerin nasıl gireceğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılarak Yükseköğretim Kurulu tarafından saptanacağı" ifade edildi.

Böylece Danıştay Prof. Dr. Erdoğan Teziç döneminde katsayı düzenlemesini bozmazken, katsayının mimarı olan Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün YÖK Başkanlığı döneminde de benzer kararlar verdi.

KANADOĞLU 'DANIŞTAY' DEMİŞTİ

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun katsayının 'Anayasa'ya aykırı bir yönü yok' şeklindeki açıklamasına tepki göstererek 'Öyle mi diyor? Kararı da veriyor. Bu konuda Anayasa Mahkemesi'ne gitmenin bir anlamı yok. Kararın ve yönetmeliğin iptali için Danıştay yeterlidir. Karar ortada. Genelge haline gelecek. Elbette ki Danıştay'a götürülecektir'diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler