YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tek kaygısı
"Yargılanmaktan en ufak bir endişem yok"
İşte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tek kaygısı
21 Mayıs 2009 / 09:06 Güncelleme: 21 Mayıs 2009 / 00:00

Cumhurbaşkanı Gül, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kayıp trilyon davasında hakkındaki takipsizlik kararını kaldırmasının kendisini endişelendirmediğini söyledi. “Hukuki prosedür neticelendiğinde, bazılarının iddia ettiği gibi bir durum ortaya çıkarsa, bu konuda yargılanmaktan şahsım adına benim hiçbir şüphem, tereddütüm yoktur” dedi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kayıp trilyon davasıyla ile ilgili olarak hakkındaki takipsizlik kararını kaldırmasının kendisini endişelendirmediğini söyledi. Gül, “Hukuki prosedür neticelendiğinde, eğer bazılarının iddia ettiği gibi bir durum ortaya çıkarsa, bu konuda yargılanmaktan şahsım adına benim hiçbir şüphem, tereddütüm yoktur” dedi. Gül, Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği ortak basın toplantısında, gazetecilerin Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını ve zamanlamayı sorması üzerine, şunları söyledi:


ZAMANLAMA KUŞKUSU


“Zamanlamayla ilgili bir şey söyleyemem. Söylersem polemik olur. Yalnız şunu hatırlatmak isterim. RP'nin 10'un üzerinde başkan yardımcısı vardı. Dış politikadan sorumlu başkan yardımcısıydım ve para işleriyle hiçbir yetkisi ve sorumluluğu olmayan bir kişiydim. Ama konu daha sonra mahkemelere taşındı. Mahkemeler partinin sekreteri dahil bütün başkan yardımcıları ve muhasibini sorumsuz buldu. Beraat ettiler. Ben protokol listesinde bile sonda gelen ve para işleriyle ilgisiz biriydim ama milletvekili olduğum için yargılama söz konusu olmadı.”


DAVA REDDEDİLDİ


“Bakanken, Başbakan Yardımcısı iken, Dışişleri Bakanı iken bile konu komisyonlara geldiğinde 'dokunulmazlığımı kaldırın' teklifinde bulunmuş bir kişiyim. Ama o günkü şartlarda dokunulmazlığa farklı bakıldığı için bu gerçekleşmedi. Şunu da hatırlatmak isterim ki milletvekili dokunulmazlığı hukuk davalarında geçerli değil. Hukuk davası, o zaman diğer başkan yardımcılarıyla birlikte benim için de açıldı. Mal varlığıma tedbir getirildi. Neticede sorumluluğumuz olmadığı için dava reddedildi.”


KÖŞK ZEDELENMESİN


“Bu konunun tekrar gündeme getirilmesiyle ilgili şunu söylemek isterim; Cumhurbaşkanlığı makamı Türkiye'nin en yüce makamıdır. Cumhurbaşkanı Türkiye'nin birliğini, beraberliğini ve bütün Türk milletini temsil eder. Açıkcası, tek kaygım Cumhurbaşkanlığı makamının 'dokunulmazlığı var mı, yok mu' tartışmalarıyla zedelenmesidir. Çünkü bunun yansımalarını Türkiye içinde görmezsiniz, Türkiye dışında çok daha farklı şekilde yansır.”


ŞAHSİ ENDİŞEM YOK


“Şunu da söylemek isterim ki hukuki prosedür neticelendiğinde eğer bazılarının iddia ettiği gibi bir durum ortaya çıkarsa, bu konuda yargılanmaktan şahsım adına benim hiçbir şüphem, tereddütüm yoktur. Bunu da açıkça ifade etmek isterim. Bu konuyla ilgili herhangi bir endişe duymadığımı da açıkça söylerim ve bu konuyu da burada açıkçası kesmek isterim.”


Yeni Şafak

21.05.2009


Kemal Kerinçsiz'in 'gözlerinden öptüğü' HAKİM!


Detay

20.05.2009


Gül değil Sezer olsaydı,böyle karar çıkar mıydı?


Detay


19.05.2009


Köşk'ten sert yanıt: İyi niyetle bağdaştırılmaz


Detay


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler