YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Çözüm Süreci'nin 10 yıllık serüveni
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Öcalan'ın 10 maddelik çözüm paketini değerlendirdi. Tan, Çözüm Süreci'nin 10 yıllık serüvenini ve süreci engelleme girişimlerini anlattı.
İşte Çözüm Süreci'nin 10 yıllık serüveni
03 Mart 2015 / 15:30 Güncelleme: 03 Mart 2015 / 15:34

Kanal A Öğlen Bülteni'nde Tuğba Dalkılıç'ın konuğu olan Tan, Çözüm Süreci'nin engelleme çabaları olmasaydı çok daha hızlı ilerleyeceğini ve bitme aşamasına geleceğini savundu. Tan şöyle konuştu:

2005 yılında Mahalli İdareler Kanunu meclisten geçirildi ancak o dönemki cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bu kanunu veto etti. O dönem mecliste bulunan PKK'nın uzantısı siyasi partide bu yasayı istemedi ve kışkırttı. Bu kanun 10 yıl sonra bugün Öcalan'ın 10 maddelik paketinde yer alıyor.

2009 yılında Habur'da PKK'lılar silahlarını bırakıp geldiklerinde çözüm sürecini istemeyenler büyük tepki gösterdiler. O dönem iktidarda bunu yeterince açıklayıp, savunamadı. Kışkırtmalar ve muhalefetin baskısıyla habur süreci başka bir noktaya taşındı ve çözüm sürecinden ilerleme sağlanamadı. 2009'da süreçte ilerleme sağlanamamasından sonra ölen PKK'lılardan ve şehit olan askerlerden tamamen bu sürece karşı çıkanlar sorumludur.

2012 yılının eylül ayından bu sefer cezaevlerinde açlık grevi başlattılar. Yine çözüm sürecini bozmak için. Ve nitekim o noktadan sonra Öcalan sahneye çıktı. O güne kadar kapalı kapılar ardından görüşüyorlardı. O güne kadar HDP'li siyasetçiler ve Kandil sürecin muhatapı biz değiliz Öcalan diyordu. Onlar zannediyor ki, "Devlet eskisi gibi Öcalan'la görüşmez, biz de bunu bahane ederek Çözüm Süreci'ni engellemeye devam edeceğiz." Ama devlet orada oyunu bozdu,
"Madem öyle, ben görüşüyorum Öcalan'la" dedi ve Aralık 2012 tarihinde üstüste görüşmeler gerçekleştirildi ve bir noktaya gelindi." 

2013 Ocak ayında süreç açıklandı ve hemen akabinde Paris'te PKK'lı üç kadın, İran, Suriye ve Paris üçgeniyle öldürdüler. Haziran 2013'de ise Gezi olaylarını patlatarak, bir ay süren çatışma döneminde hem hükümeti devirmek istediler hem de süreci durdurmak istediler. 2013'ün Aralık ayında da 17-25 Aralık darbe süreciyle hükümeti devirmeye çalıştılar. Eğer, engellemek olmasaydı, Öcalan'ın yeni açıkladığı paket, 2013 yılının Ocak ayında açıklanacaktı. Yani yaklaşık 2 yıllık bir kayıp söz konusu.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler