YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CNN ve Reuters'ın iki yüzlülüğü
İşte CNN ve Reuters'ın iki yüzlülüğü
13 Temmuz 2013 21:14
Tahrir'e 100 bin kişi çıkınca hemen canlı yayına geçen Batı medyası milyonların doldurduğu meydanları görmüyor. Türk gazeteciler olmasa bu fotoğraflardan dünyanın haberi olmuyor.

Mısır ordusunun yönetime el koymasının ardından görevinden uzaklaştırılan ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçileri, dün ülkenin dört bir yanında Cuma namazı sonrası gösteriler gerçekleştirdi. Rabiatul Adeviyye Meydanı ise 2 milyon insana kucak açtı.

CNN ve Reuters başrolde

Mısır'da Mursi karşıtı olayların başlamasıyla beraber yüz binlerin buluştuğu Tahrir Meydanı'nı devrim havasında veren ama sonrasında gerçekleşen askeri müdahaleye 'darbe' bile diyemeyen Batılı medya ise olayları yine görmezden geldi. Başta CNN olmak üzere Reuters gibi haber ajansları Tahrir'deki havai fişeklerini göstererek darbeyi bir parti havasında verirken, Mısır askerinin sivilleri öldürmesini ise yayınlamamıştı. CNN bu olay üzerine sokakta yaşanan bazı çatışmaları ise iç savaş olarak duyurmuştu. Dün yine sokaktaki milyonları görmeyen Batılı medyanın aksine, Türk gazeteciler Mısır'daki gerçekleri gözler önüne serdi.

Kahraman Türk gazeteciler

Mısır halkı Türk gazetecilerin çektiği görüntüler olmasa dünyanın ülkelerindeki gelişmelerden habersiz kalacağını söylüyor. Dün sadece Rabiatu'l Adeviyye meydanında 2 milyon kişi toplanırken gün boyu barışçıl gösteriler yapıldı ve topluca dua edildi. Gösteriler Kahire'de Nadha Meydanı ve Devlet Televizyonu Binası civarında da yoğun şekilde yaşanırken, Mursi'nin tutuklu bulunduğu Cumhuriyet Muhafızları Binası'na yapılması düşünülen yürüyüş ise tahrike sebep olmaması için iptal edildi.

Tahrir bomboş

Tahrir Meydanı darbeden sonra bomboş kalmaya devam etti. Darbe sonrası Temerrud Hareketi'nin boş bıraktığı Tahrir'de, dün önemli bir kalabalık olması bekleniyordu. Ama Rabiatu'l Adeviyye meydanının aksine Tahrir'de sadece bir avuç Ulusal Cephe taraftarı genç Cuma namazı kıldı.


Firavunlar iş başında

Kahire'deki Rabiatu'l Adiviyye Camii'nde Cuma hutbesi okuyan Vakıflar Bakanlığı eski çalışanlarından Cemal Abdussettar, Mursi destekçileri ve darbecileri Firavun-Musa kıssasına benzetti. Abdussettar, "Ordunun Mursi'yi düşürmesini destekleyenler, Firavun'a itaat edenler gibidir. Hz. Musa'nın kavmi de Firavun'u reddetmiş, böylece Allah, Firavun'u hezimete uğratmıştı" dedi.

Futbol ligi iptal edildi

Mısır Futbol Federasyonu, devam etmekte olan futbol sezonunun iptal edildiğini açıkladı. Birinci Lig takımlarından Zamalek, ENNPI ve Bani Suef Telephones dışındaki 16 takım ligin iptalini istiyordu. Geçen yıl da iptal edilen lig bu sezon Nisan'da başlamış ve 16 hafta tamamlanmıştı. Federasyon Al-Ahly ve Zamalek'in Afrika Kupsı'nda oynayabileceğini söyledi.

Amerika, Mısır ordusunu uyardı

ABD yönetimi, Mısır ordusunu "keyfi tutuklamalara" yönelik uyarılarda bulundu. Obama yönetimi, Müslüman Kardeşler'e yönelik tutuklamaları dolayısıyla Mısır ordusuna karşı tonunu sertleştirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Mısır ordusunun azami itidal göstermesi, tüm partilerin de şiddetten kaçınması gerektiğini kaydetti.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler