YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP'yi kara kara düşündüren harita!
İzmir’de CHP’nin bir önceki yerel seçime göre 12 ilçede oyları eridi. 13 ilçede ise oyları arttı. Ak Parti açısından alınan oy İzmir’i kazanmaya yetmese bile yaşanılan bu denli sıkıntılı süreçte tartışmasız başarıdır
İşte CHP'yi kara kara düşündüren harita!
05 Nisan 2014 / 16:49 Güncelleme: 05 Nisan 2014 / 17:00

Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var denir, İzmir’de 30 Mart yerel seçimlerine CHP cephesinden bakıldığında alınan sonuç adeta bu atasözünü anımsatıyor gibi.

İzmir’de kazanan muhalefettir.

Kaybedeni CHP’dir.

MHP İzmir’de iki ilçe; Aliağa ve Kiraz’ı, Binali Yıldırımlı Ak Parti, yüzde 36 oy ve altı ilçe; Ödemiş, Torbalı, Kemalpaşa, Kınık, Menderes ve Selçuk’u kazanarak sandıktan çıkmıştır.
AK Parti açısından alınan oy, İzmir’i kazanmaya yetmese bile, yaşanılan bu denli sıkıntılı süreçte tartışmasız başarıdır.

2009 yerel seçimlerinde İzmir’de CHP, Büyükşehir’i 50.2 gibi, rakiplerine fark atarak kazanmış ve kentin 30 ilçesinden 28’inde belediye başkanlıklarını almıştı. 30 Mart 2014’de, gezi, 17 Aralık, ayakkabı kutuları, yolsuzluk, paralel devlet, tapeler, kasetler, sosyal medya yasaklarıyla rüzgarı arkasına alan CHP, “kalemiz” dediği İzmir’de büyük fark bekliyordu. Tam tersi oldu.

Yıldırım CHP’ye darbe vurdu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, Binali Yıldırımlı AK Parti, tüm olumsuzluklara ve aldığı darbelere rağmen, CHP’ye oy kaybettirdi.

CHP’nin İzmir’de yerel iktidarda olduğu 28 ilçe sayısı, ikisi MHP’ye, 6’sı da AK Parti’ye kaptırılarak, sekiz kayıpla 22’ye düştü. Büyükşehir’de, CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun yüzde 55.2 olan oyu ise, 49.5’e geriledi. AK Parti İzmir’deki oyunu, 2009’a göre tam 5 puan yükseltti.

Yıldırım 2009’da yüzde 30.7 olan partisinin oylarını 2014’de yüzde 35.9’a yükseltti.
MHP oyları ise sabit; yüzde 7.9’da kaldı. Dikkat çekici olan, CHP’nin İzmir’in 14 ilçesinde oy kaybetmesiydi.

Üç ilçede oy oranı korundu. Kemalpaşa’da oy oranı artsa da burada seçimi AK Parti kazandı.

CHP’nin foça’daki oy oranın yüzde 18 oranında düşüş yaşaması tam bir kaos yarattı.
AK Parti ise bir önceki yerel seçime göre; Bayraklı, Bergama, Beydağ, bornova, Buca, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Tire’de oylarını ciddi oranda artırdı.

kale-dusmedi-agir-hasar-aldi-4232894.jpeg

18:14
 // n.s
Sayin Yildirimin basarisi tartisilmaz .Baris surecinide goz ardi etmemek gerek herkes cocugunu ne zorlukla yetistiriyor.Gencler olmesin yasasin...
05 Nisan 2014 18:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler