YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP'nin Gülen'e bakışını gösteren belge
CHP'nin Fethullah Gülen cemaati ve onun kurumlarına bakış açısını gösteren belge birçok şeyi gözler önüne seriyor.
İşte CHP'nin Gülen'e bakışını gösteren belge
11 Mart 2014 / 19:23 Güncelleme: 11 Mart 2014 / 19:24

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı ve 72 milletvekilinin, kamuoyunda Fethullah Gülen okulları olarak bilinen okulların, dershanelerin ve yurtların durumlarının araştırılması amacıyla Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin bir önerge verdiği ortaya çıktı. CHP'nin yurtdışındaki Fethullah Gülen okullarını bitirmeye yönelik bu önergesi AK Parti'nin destek vermemesi nedeniyle hayata geçirilememişti.

Kılıçdaroğlu'nun da imzası var

2005 yılının Mart ayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun imzasını da taşıyan soru önergesinde Fethullah Gülen'e bağlı okul, dersane ve yurtlarda laik bir eğitim yapılıp yapılmadığı sorusu soruluyor.

Önergede Fethullah Gülen ayrıntısı

Önergede, Fethullah Gülen hakkında 2001'de "laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasa dışı örgüt kurup bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunmak" suçlaması ile dava açıldığı ancak bunun da Şartlı Salıverme yasası ile 5 yıl ertelendiği hatırlatıldığını ancak yargının yargının konuyla ilgili olarak net bir karar alamadığı vurgulanıyor.

CHP'nin merak ettiği sorular

"Anayasamızın 42. Maddesinde "Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkilapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz." diye belirtilen esaslara bu kuruluşlar uymakta mıdır?" ve "İlköğretimden üniversiteye kadar yüzlerce okulun yapımı, binlerce öğretmenin aylığı hangi kaynaktan karşılanmaktadır?" sorularının sorulduğu önergede Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Atilla Kart, Oğuz Oyan, Algan Hacaloğlu, Bayram Meral ve Berhan Şimşek gibi isimlerin de imzası var.
Soru önergesinde kullanılan dil ve ifadeler Cumhuriyet Halk Partisi'nin Fethullah Gülen Cemaati'ne bakış açısını gösteriyor.

 

HABER7

yok
 // sunay negerek
kimse kusura bakmasın 2004yılındaki mgk belgelerinide yayınlarsanız seviniriz ...
12 Mart 2014 Çarşamba 08:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler