YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP'nin çözüm önerisi
CHP’den başörtüsüne saçı açık çözüm önerisi...
İşte CHP'nin çözüm önerisi
26 Ağustos 2010 / 07:46 Güncelleme: 26 Ağustos 2010 / 07:48

‘Başörtüsü sorununu biz çözeriz’ diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun görevlendirdiği Ayata, formülü anlattı: Öğrencinin saçının tamamen kapatılması şart değil!

CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanlığına getirilen ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Sencer Ayata, üniversitelerdeki başörtüsü sorununa çözüm olarak ‘öğrencilerin açılması’ anlamına gelen ‘Öğrencilerin saçının tamamen kapatılması şart değil’ teklifini getirdi. Ulema’ya danışacaklarını belirten ve ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptığı dönemde başörtülüleri okula almayan Ayata’ya, öğrenci dernekleri ve sivil toplum örgütlerinden tepki yağdı.

CHP MİTİNGLERİNDE DE ARTTI

Ayata’nın başörtü sorununa ‘bağlama şekli üzerinde uzlaşılabileceği’ şeklindeki çözüm önerisinin Ekim’de tamamlaması bekleniyor. Tamamlanmayan çalışma önerilerinin taslağı şu şekilde:

• Anadolu’da işçi ve çiftçi kadınların saçları bazen gözükebiliyor. Saçı hiç göstermeden kapanma, örtme acaba İslamiyetin bir koşulu mu? Din adamlarının görüşleri de alınabilir.

• Çözüm üretmek istenirse ara yollar bulunabilir. Geleneksel baş bağlama tarzlarımızda saçın tamamen kapatılması şart değil. Bu konuda uzlaşabilir.

• Türban tarzı baş bağlama kentlerde çoğaldı. Bu modaya uyanların çoğunluğu doğrudan siyasi kimlik vurgusu yapmıyor. CHP mitinglerinde bile bu tarz baş bağlayanlar çoğaldı. Bunu siyasal kimliğe çevirme eğilimi daha fazla üniversitelerde (Star)

Dürüst ol dürüst
 // Yavuz
Bu başörtülülerin hakkını sana kaldıysa vay halimize.Sen kimsin ki bu kadar baskı ve şiddet uyguluyorsun bu insanlara.Doğru değil mi şu söz "önemli olan boy değil SOYDUR SOYY::Senden yardım dileyene yazıklar olsun.Senin yapacagın yardım da yerin dibine gittin.Benim hakkımı savunmak sana mı kaldı çıkarcılar..Bir taraftan magdur et bir taraftanda çözerim diye vaad et oy topla.Bizde bu düzeni yutalım......
26 Ağustos 2010 09:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler