YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP'nin basın özgürlüğü anlayışı
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, CHP'nin Kanal A'nın lisans sözleşmesi iptali için uyguladığı siyasi baskı üzerine canlı yayında bir açıklama yaptı.
İşte CHP'nin basın özgürlüğü anlayışı
08 Kasım 2014 / 08:40 Güncelleme: 08 Kasım 2014 / 09:03

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, moderatörlüğünü yaptığı Sivil Düşünce programında, CHP'nin 'sahte basın özgürlüğü'nü eleştirdi.

Kanal A'da yayınlanan ve tarihin satır aralarında kalmış gerçekleri gün yüzüne çıkaran Resmi Tarih'ten Gerçek Tarihe isimli programa karşı karalama propagandası ile RTÜK'e siyasi baskı uygulayan, günlerce RTÜK önünde eylem yapan CHP'lilerin gerçek basın özgürlüğü anlayışını Alper Tan bir kere daha gözler önüne serdi ve şu açıklamayı yaptı:

"Basın özgürlüğüne saldırı"

Son on gündür CHP'nin Kanal A'ya dair hasmane tutumu ve saldırıları karşısında seyircilerimiz ne olduğunu merak ediyorlar. Kısaca bunu özetlemek istiyorum. Bu konu ile alakalı, CHP yöneticilerinin bir taraftan basın özgürlüğünü savunurken öbür taraftan basın özgürlüğüne karşı saldırıda bulunduğuna bütün seyircilerimizin dikkatine sunmak istiyorum.

Kanal A'da yayınlanan, Said Alpsoy'un daimi konuk olarak katıldığı, Sadık Yalsızuçanlar'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Resmi Tarihten Gerçek Tarihe' isimli bir program vardı. İki buçuk aydır yayındaydı.

Buradan 17 Ağustos depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının devlet tarafından nasıl gizlendiğini Çevre Bakanı açıklamıştı. 17 bin bilinen ölümün aslında 65 bin olduğunu ifade etti. 15 sene önce yaşanmış bir hadise. Bu dahi, doğal bir afet olmasına rağmen halktan gizlendi.

Dolayısıyla, cumhuriyetin ilk dönemlerinde, tek parti döneminde halktan nelerin gizlendiğini göstermesi bakımından çok göz açıcı bir programdı. Burada halka yapılan zulümler anlatıldı. Anlatılan hususlardan bir tanesi de, CHP'nin tek parti döneminde ne gibi yolsuzluklar yapıldığını, vatandaşın, devletin nasıl soyulduğunu belgeleri ile ortaya koyan bir programdı. Ama burada CHP, RTÜK'teki üyeleri üzerinden Kanal A'yı susturmak, hatta Kanal A'nın lisansının iptal edilmesini sağlayarak, ekranın karartılması sonucunu doğuracak süreci başlatmak istediler.

"Kanal A'ya bir hafta içerisinde üç kere ceza verildi"

Müthiş bir siyasi baskı uyguladılar. RTÜK merkez binasının önünde günlerce eylem yaptılar. CHP'nin milletvekilleri gruplar halinde gidip, RTÜK başkanına baskı uyguladılar, Kanal A'nın cezalandırılması, susturulması için. Bütün İstanbul ve İzmir Bölge Müdürlükleri'nde baskı yaptılar. Ve Kanal A'ya bir hafta içerisinde üç defa para cezası verilmesini de sağlamış oldular.

Dolayısıyla, Kanal A'nın, basının susturulması konusunda CHP ne kadar iki yüzlü, ne kadar sahte bir basın özgürlüğünü savunduğunu göstermesi bakımından son derece önemli. CHP'nin ne kadar iki yüzlü davrandığı işte burada belli:

"CHP siyasetinin gerçek yönü anlatılıyordu"

Bu gördüğünüz gibi CHP Genel Başkan Adayı Muharrem İnce'nin tweeti. Burada Öztunç'un mücadelesinden çok CHP'nin siyasi baskısı olmuştur. Burada Kanal A susturulmak istenmiştir, Atatürk'ü de paravan olarak kullanmıştır. Çünkü orada CHP siyasetinin gerçek yönü anlatılıyordu. İktidarın muhalif gazetecilere baskı uygulayıp, işten attırdığını söyleyen CHP, Kanal A'nın lisansının iptali için uğraştı.

Resmi Tarihten Gerçek Tarihe programı, CHP'nin baskısı nedeni ile, mahkeme kararı olmamasına rağmen, RTÜK kararı olmamasına rağmen Kanal A, bir iyi niyet göstergesi olarak oradaki anlatılanları, gerçeklerin gösterilmesini savunduğu halde, bir kutuplaşmaya meydan verilmemesi nedeni ile bu yayından şimdilik kaldırılmıştır. Sadece CHP'nin baskısı üzerine.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

Yeni Türkiye;Eski İfade Özgürlüğü
 // Ahmet Yesevi
RTÜK'ten Chp kışkırtmalı POSTAL sesi gelmeye başladı,üstelik "Yeni Türkiye"iddiasındaki bir dönemde!Halbuki Kanal A daki programda Atatürk konusu TABU korumalı mantıkla değil;"KAYNAK,BELGE VE KİŞİ"gösterilerek işleniyordu.Adı;Yeni Türkiye de olsa,değişmezlerimiz vardır!İfade özgürlüğü(Atatürk hariç)milletin ecdadına,dinine hakaret edebilme,üzerinde tepinme,salyalarını akıtma gibi eylem ve söylemler için sınırsızdır!KANAL A'ya hiçbirimizin söyleyemediği konuları dile getirdiği için teşekkür...
08 Kasım 2014 Cumartesi 13:09
11:14
 // n.s
Bir cok avrupali yazarlardsn ornek verdiler. Bu zihniyet batiya ozeniyorama batinin soylediklerini kabul etmiyor...
08 Kasım 2014 11:14
10:59
 // kiryaser Almanya
RTÜK demi acaba tarihin degismeyen gercek lerinden kaciyor cezalar ile bu milletin gercekleri ögren mesini engellemek istiyor.
Cok güzel bir programmin kapatilmasina
Sebeb oluyor.
RTÜK DE KILERE SESLENIYORUM BEYLER KENDINIZE GELIN BU MILLETIN
VERGI PARALARIY LA ALDINIZ MAAS IN
HAKKINI BU MILLETE IHANETLEMI ÖDÜYORSUNUZ..KEYFI MUAMELE UYGULAYAMAZ SINIZZ....
08 Kasım 2014 10:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler