YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP'nin anayasa paketi
İşte CHP'nin anayasa paketi
27 Mart 2010 07:32
CHP, 6 maddelik alternatif anayasa paketi hazırladı.

CHP, AK Parti'nin Anayasa paketine karşılık 6 maddelik alternatif paket hazırladı. ''Çağdaş Türkiye İçin Değişim” adlı paket, haftaya kamuoyuyla paylaşılacak. CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Öneri paketinde yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

-HSYK yeniden yapılandırılacak, Adalet Bakanı ve müsteşarı kuruldan çıkarılacak, kurul üyeleri yargı organları tarafından seçilecek.

-Hakim ve Cumhuriyet savcıları hakkında soruşturma başlatma yetkisi Adalet Bakanlığı'ndan alınarak HSYK'ya verilecek. Hakim ve savcılarla ilgili alınacak tayin, terfi ve disiplin cezası ile meslekten çıkarma cezası aleyhine yargıya gitme yolu açılacak.

-Adalet müfettişleri HSYK'ya bağlanacak. Hakim ve savcılar hakkında inceleme ve soruşturma izni verme yetkisi HSYK'da olacak.

-Toplumsal cinsiyet ayrımcılığına son vermek için Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi ile kadın hakları alanında Türkiye'nin taraf olduğu tüm uluslararası sözleşmelerin, toplumsal yaşama ve hukuk sistemine yansıtılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacak.

-Sendikalar Yasası ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası değiştirilecek, bu yasalardaki iş kolu sayısı azaltılacak.

-Grev uygulamaları üzerindeki yasaklar kaldırılarak, grevlerin etkinliğini sağlayıcı önlemler alınacak.

-Milletvekili dokunulmazlığı sadece kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılacak.

-CHP'li Okay, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den, teklifi iade etmesini isteyerek "İade edin, işleme koymayın. TBMM'nin tarafsız olması gereken başkanının yapması gereken de budur" dedi.

Bugün

İLGİSİZ KALMADI DESİNLER DİYE !
 // BATUHAN
CHP demogoji yapmış ve eskisini iyice sağlamlaştırmış seçmen iş başında görsün diye....
27 Mart 2010 10:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler