YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte çekilmenin ardında yatan gerçek
İşte çekilmenin ardında yatan gerçek
14 Eylül 2013 22:59
KCK’nın “Çekilmeyi durdurduk” açıklaması, Abdullah Öcalan’ın “hareket alanım genişletilsin” talebinin önünü açmak için planlı bir adım olarak yorumlanıyor.

İmralı’ya giden BDP heyetiyle geçtiğimiz günlerde yaptığı görüşmede “Süreçte araçsal rolüm artık stratejik role evrilmelidir” diyerek hareket alanının genişletilmesi talebini ileten Abdullah Öcalan’ın ardından KCK’dan gelen “Çekilmeyi durdurduk” açıklaması birbirinin devamı açıklamalar olarak değerlendirildi. Kulislerde, bu hamleyle Öcalan’ın gerek Kandil gerek medyayla görüşme talebinin önünün açılmasının hedeflendiği konuşuluyor. 

Gerçekleşecek ilk İmralı ziyaretinde, BDP heyeti ve Öcalan’ın masasındaki öncelikli konu, KCK’nın çekilmeyi durdurma kararı ve bunun sürece etkisi olacak. BDP heyetiyle görüşmede Öcalan’ın yeni bir yol haritası sunması, KCK’nın kararını doğrudan KCK’lı yetkililerle tartışmak isteyebileceği konuşuluyor. Öcalan’ın aynı yöndeki talebi, MİT yetkililerine de ileteceği ifade ediliyor.    

Arınç yolu kapattı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, İmralı ve Kandil arasında görüşme tartışmaları sürerken yaptığı “Düşünülmesi bile abes” açıklamasına rağmen, BDP bu konuda ısrarcı. BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, “Gelinen aşamada KCK ve İmralı’nın en azından telekonferans yöntemiyle görüşmesi kaçınılmaz oldu” derken, BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ise “Hiçbir talepten vazgeçilmiş değil, KCK ve İmralı’nın doğrudan görüşmesi talebinden de vazgeçilmedi” diye konuştu.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler