YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte camiye bomba planı
Balyoz’da darbeye zemin hazırlamak için yapılan iki camiyi bombalama planları ek klasörlerde yer aldı.
İşte camiye bomba planı
04 Ağustos 2010 / 08:33 Güncelleme: 04 Ağustos 2010 / 08:36

‘’Camilerin bombalanması’, ‘Türk jetlerinin düşürülmesi’ ve AK Parti hükümetini düşürmeye yönelik eylemlerin yer aldığı Balyoz Darbe Planı’nın ek delil klasörlerinde ‘yok denilen ve şiddetlen kınanan’ camilere eylem planının krokileri yer aldı. İddianamesinin 60. ek klasöründe yer alan Fatih ve Beyazıt Camilerine yönelik saldırı eylem planının krokilerinde hedef bölgeler detaylı şekilde belirtiliyor.

BOMBA İÇİN EN UYGUN YER ŞADIRVAN

Dosya:http://91.93.103.35/icerik/100804-010058-p9k1.jpg

“Sakal-Çarşaf Eylem Planı Hedef Analizi” ve “Hedef Bölge Krokisi” başlıkları altında, eylemlerin amacı sıralandı. Belgede Fatih Camisi’ne konulacak patlayıcının dışarıya değil içeriye konması, etrafının açık olduğu Beyazıt Camisi’ne de bombanın konulacağı en uygun yerin şadırvan olduğu belirtiliyor. Balyoz’un mimarı olduğu ileri sürülen Çetin Doğan’ın inkar ettiği planların krokileri ve en ince detayları ek klasörlerde yer aldı. Planlarla ilgili Doğan, “Böyle bir şeyi şiddetle nefretle kınarım. Halkımızın kutsal saydığı mekanlara bomba atmak, silahlı kuvvetlerin yapabileceği bir şey değildir. Benim şahsımda, TSK’yı pasivize etmektir” demişti. Ek klasörlerde eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in de ifadelerine yer verildi. Fırtına ifadesinde, “Uçak düşürme yetkim yoktu” derken, Örnek, o seminere katılmadığı savundu.

ORGENERAL BAŞBUĞ DA LANETLEMİŞTİ

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ise “Vahim iddialar var. Ordu nasıl Allah’ın evine bomba atmayı düşünür? Vicdansızlıktır, lanetliyorum. Ordunun Mehmetçiği, ‘Allah Allah’ sesleriyle eğitim yapıyor. Talimnamemizde var. Böyle bir ordunun kişileri çıkacak Allah’ın evlerine bomba atacak, orada ibadetine yapanlara... Lanetliyorum” demişti.

SIRLAR ODASI BALYOZ KLASÖRÜNDE

Dosya:http://91.93.103.35/icerik/100804-010115-p9k2.jpg 'Balyoz Planı' iddialarına ilişkin haklarında dava açılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 196 sanıklı davanın ek klasörleri avukatlara dağıtıldı. Klasörlerde Balyoz Planı belgelerinin çıkarıldığı iddia edilen 1. Ordu'nun Kozmik Odası'nın fotoğrafları da yer aldı.  

Masonlar’dan ÇYDD’ye kadar BALYOZ’A destek 

Ek klasörlerde İstihbarat Şube Müdürü Albay Kubilay Aktaş’ta ele geçirilen ‘Kapatılacak ve El Konulacak Dernekler’ belgesi dikkat çekiyor. Muhafazakar kimlikli ve azınlıklara ait vakıf ve derneklerin kapatılacağı belirtilen belgede “İstanbul ilinde Plana Destek Verecek Dernekler” bölümünde 321 kuruluş sıralanıyor. Belgeye göre Balyoz’a destek verecek dernekler şöyle. 

Plana Destek verecek dernekler

• Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası

• Büyük Kulüp Derneği

• Mason Derneği

• Darüşşafakalılar Derneği

• Fevziyelililer Işıklılar Derneği

• Yeni Lozan Kulübü Derneği

• Halkevleri

• Atatürkçü Düşünce Derneği

• Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

• Büyük Kulüp Derneği

• Yeni Fenerbahçe Lions Kulübü Der.

• Harbiye Leo Kulübü Derneği  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler