18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,144
 • BIST93.506
 • Dolar4,7164
 • Euro5,4775
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2477
 • İstanbul25 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya21 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa26 °C
 • Kayseri25 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte bir PKK'lının değeri
İşte bir PKK'lının değeri
04 Nisan 2012 07:43
Abdullah Öcalan'ın 1999'dan 2005'e kadar avukatlığını yapan KCK davası şüphelisi İrfan Dündar, yapılanmayı deşifre etti.

Dündar, “KCK, PKK'yı da içerisine alan üst çatı yapının ismidir. Türkiye sorumluları Sabri Ok veMurat Karayılan'a bağlı olarak çalışır” dedi. Öcalan'ın 6 yıl avukatlığını yapan Dündar, kendisine mahkeme tarafından görüşme yasağı getirildikten sonra İmralı'ya İbrahim Bilmez, Ömer Güneş, Faik Özgür Erol gibi avukatların gitmeye başladığını ve bu isimlerin, KCK Türkiye yürütmesinde bulunan Ali Durç, Mehmet Ermiş, Nihat Oğraş, Kamuran Yüksek, Nadir Yıldırım, Şinasi Tur isimli şahısların önerisi ile seçildiğini kaydetti. Dündar, Öcalan'a aktarılacak örgütsel bilgilerin 2009 öncesinde KCK/TM terör örgütü içerisinde faaliyet gösteren üst düzey örgüt mensupları Mustafa Sarıkaya, Kamuran Yüksek, Nadir Yıldırım tarafından belirlendiğini dile getirdi. 2009 sonrasında bu işin Nihat Oğraş, Ali Durç, Kutbettin Yazbaşı, MehmetErmiş,ErkanPişkin veHüseyin Cengiz'ce yapıldığını aktardı. Dündar, bu isimlerin Öcalan ile görüşmeye gidecek avukatlarla da yüz yüze görüştüklerini açıkladı.

KCK ANAYASASINI DURAN KALKAN YAZDI

Dündar, KCK sözleşmesinin bir anayasa niteliği taşıdığını belirterek, “Bu anayasa Öcalan'ın savunmalarından özgürlüğün sosyolojisi kitabından yararlanılarak Duran Kalkan'ın başında olduğu bir komisyon tarafından yazıldı ve örgüt içerisinde kabul edildi. Kalkan, tüzük yönetmelik ile ilgili yapılan çalışmaların başında yer alan şahıstır. Kalkan Halk Savunma Komitesi'nin başında kırsal alanda faaliyet yürütmektedir. Ayrıca Kürdistan'da Zorun Rolü isimli ideolojik kitabın yazarıdır” dedi.

VERGİ SİSTEMİNİ ANLATTI

Dündar, PKK ve KCK'nın vergi adı altında aldığı haraçların organizasyon yapısını da ayrıntılarıyla dile getirdi. 2006'dan sonra KCK'nın 'Maliye birimi' oluşturduğunu söyleyen Dündar, “PKK'ya mali kaynak sağlamak amacı ile Kuzey Irak,Türkiye ve Avrupa'da vergilendireme adı altında Kürt kökenli vatandaşlardan zorla para toplanıyor” dedi. Dündar, şunları dile getirdi:

1 KUZEY IRAK: KCK yapılanması Kürt işadamlarından Erbil, Bahok, Süleymaniye gibi şehirlerde Türkiye'den giderek ihale alan Kürt işadamlarından vergilendirme adı altında 'KCKMALİYE' ibareli vergilendirme makbuzuyla para topluyor.

2 AVRUPA: KCK yapılanması Avrupa'da işçi olarak çalışan ve işyeri işleten Kürt kökenli vatandaşlardan zorla veya bağış adı altında para topluyor.Avrupa'da Nedim Seven sorumlu.

3 TÜRKİYE: Kürt kökenli işadamlarından, Doğu ve Güneydoğu'da alınan büyük ihalelerden HPG mührü ile “Kürdistan'da iş yapıyorsunuz para kazanıyorsunuz, bu nedenle verginizi Türkiye Cumhuriyeti'ne verdiğiniz gibi bize de vermek zorundasınız” diyerek zorla para alınıyor. Türkiye'de vergilendirmeden sorumlu şahıslar AtillaKoca, Çetin Baltaş, Mehmet Ermiş, Hüseyin Cengiz ve Abdullah Bozkoyun. Bu şahıslar ayrıca KCK/TM içerisinde faaliyet yürütür.

4 BDP’Lİ BELEDİYELER: BDP'nin seçimlerde kazanmış olduğu belediyelerdeki ihalelerden, ihaleleri kazanan şirketlerden yüzde 10 oranında 'KCK Yerel Yönetimler Birimi Maliye' adına vergilendirme adına para alınıyor. KCK Yerel Yönetimler Birimi, belediyelerle ilgili maliye işlerine bakıyor.

BDP İÇİN YARGIYA İHBAR

İddianamenin sonuç bölümünde, delillerin PKK/KCK terör örgütü ile BDP arasındaki organsal bağlılığı ve hedef birliğini açıkça ortaya koyduğu belirtildi. Özel yetkili savcılık kabul edilen iddianameyi Yargıtay'a göndererek BDP hakkında ihbarda bulundu. Siyaset akademilerinin BDP'nin tüzel kişiliği altında açılarak terör örgütünün eğitim kamplarına çevrilmesinin de bu partiyle terör örgütü arasındaki organsal bağı ortaya koyduğu belirtilerek, “Bahse konu partinin hukuksal durumunun takdiri için iddianamenin bir sureti mahkemece kabulünü müteakiben Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecektir” ifadesi kullanıldı.

EYLEMLERE KATILMAYANA TEHDİT

İddianamede tanık olarak ifade veren Erkan Yanıt, 2004'ten beri Esenler DTP ilçe binasında gidip gelmeye başladığını belirterek DTP tarafından oluşturulan mahalle komisyonlarında görev yaptığını söyledi. Günlük Azadiya Welat isimli yayınlarını dağıtan Yanıt, İstanbul genelinde yapılan birçok eyleme arama noktaları dışından sopa, Öcalan poster, örgü şişleri, falçata ve tornavidaları nasıl soktuklarını, araçlar ve dükkanlara kimlerin molotof attıklarını şöyle anlattı: “Korsan eylemlerine zorla katılmasını isteyen İl YDGM Gençlikten sorumlu Mahmut Atilla ve diğer üyelerine eylemlere katılmak istemediğimiz söyleyerek karşı çıkıyorduk. Beni ve ailemi tehdit etmeye başladılar. Bu yüzden ben de parti ve gazete dağıtımı ile olan ilişkimi tamamen kestim. Mardin ve Diyarbakır'a kaçtım. Bu arada kız kardeşlerim Gülistan ve Mihriban Yanıt'ın kayıp olduklarını öğrendim. Esenler YDGM içerisinde faaliyet gösteren Rıza Çetinkaya isimli şahsa kız kardeşlerimi sordum. Kendisi de bana 'kardeşlerin PKK terör örgütünün kırsal alanına gönderdim, artık onları merak etme' dedi. Ben de yerlerinin söylememesi durumunda emniyete başvuracağımı söyledim.”

KIRSALA GÖNDERİLEN ADAM İÇİN 7 BİN LİRA

Yanıt, gençlerin örgüte nasıl katıldıklarını şöyle anlattı: “Eleman aktarımı; ilçe BDP'lerde, MKM ve GKM (Gençlik Kültür Merkezi'ye gelen Kürt kökenli 15-27 yaş grubu gençlerin folklor, tiyatro, saz kursu ve buna benzer etkinlikler ile geliş gidişlerini sağlamak ve belli bir süre geçtikten sonra gelen gençlere PKK örgütünün propagandasını yaparak siyasi eğitim vermek, daha sonrada kırsal alana göndermek şeklindedir. İstanbul'dan kırsal alana gönderilen birçok genç bu kültür merkezlerinde siyasi eğitim alır. Eleman aktarımı yapısı içerisinde faaliyet yürüten şahıslar kırsal alana gönderilen şahıs başına 7 bin lira alır. Kırsal alana gönderdikleri şahsın masrafları çıktıktan sonra kalan para şahısların sorumluluk seviyesine göre paylaşılır.” BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler