YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte bedelliye başvuru rakamı
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bedelli askerlik için şu ana kadar 7 bin 164 kişinin başvurduğunu bildirdi.
İşte bedelliye başvuru rakamı
05 Ocak 2012 / 14:54 Güncelleme: 05 Ocak 2012 / 14:57

TBMM Genel Kurulunda, TOKİ'nin ''eşit işe eşit ücret'' ile ilgili 375 sayılı KHK kapsamından çıkarılmasını öngören yasa teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

Teklifin birinci maddesinin a bendi üzerinde CHP Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Meclisin, ''kanun yapma değil KHK'ları düzeltme yeri olduğunu'' savundu.

Çelebi, Meclis iradesinin bütün kanunlarda karşılık bulması gerektiğini dile getirdi.

Asgari ücret artışına ilişkin eleştirilerde bulunan Çelebi, ''Açlık sınırı altında insanları çalıştırmanız mı sorunları çözüyor '' diye sordu.

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, ''Bu kadar sevdiğiniz TOKİ'yi ayaklar altına alan bir düzenlemeyi nasıl yaparsanız '' dedi.

Teklif için ''Çocuğun boğazına lokma koymuşsunuz şimdi sırtına yumruk vuruyorsunuz, çocuk neredeyse ölecek'' benzetmesi yapan Ayhan, kararname ile yapılan yanlışların kanunla düzeltilmeye çalışıldığını öne sürdü.

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Irak sınırında yaşanan olayla ilgili, ''Sorumluları yargılanıncaya kadar, adalet önüne çıkarılıncaya kadar bu olayı ulusal ve uluslararası bütün platformlara taşıyacağız'' diye konuştu.

Genelde yüzde 20 başvuru oluyor

Birinci maddenin a bendi üzerinde soruları yanıtlayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bedelli askerlikte yaş ve bedel sınırı belirlenirken TSK'nın ihtiyaçlarının dikkate alındığını ifade etti.

Yılmaz, bedelli askerlik için şu ana kadar 7 bin 164 kişi başvurduğunu bildirdi.

Önceki uygulamalardan bilindiği üzere, kapsama girenlerden genelde yüzde 20 civarında  başvuru olduğunu belirten Yılmaz, son güne kadar net bir şey söylemenin mümkün olmadığını söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler