YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte BDP'nin hükümetten talepleri
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), çözüm süreciyle ilgili ikinci aşamadaki taleplerini açıkladı.
İşte BDP'nin hükümetten talepleri
30 Haziran 2013 / 11:13 Güncelleme: 30 Haziran 2013 / 11:18

BDP'nin hükümetten adım atmasını istediği talepleri arasında cezaevlerindeki KCK'lıların bırakılması, karakol, baraj ve HES yapımlarının durdurulması, anadilde eğitimin başlatılması ve kullanılması, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ile koruculuğun kaldırılması ve seçim barajının düşürülmesi yer alıyor. BDP, ana taleplerinin ise teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü olduğunu açıkladı.

BDP, halkı ve tüm ezilen, yok sayılan toplumsal kesimleri, demokratik mücadeleyi yükseltmek için hükümete 'Hükümet Adım At' demeye çağırdı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan BDP, 'Hükümet Adım At' kampanyasının hükümetin bu aşamada üzerine düşen sorumluluğu sürekli hatırlatan, süreci akamete uğratacak yaklaşımlardan uzak durmasını sağlayacak önemli bir hareket olacağını bildirdi.

Her zamankinden daha fazla demokratik ve sivil eylem ve aktivite geliştirilecek bir sürece girildiğini belirten BDP, "Çatışmasızlığın kalıcılaşması ve barışın sürdürülebilir kılınması için her yerde, herkesle 'Hükümet Adım At' denilmelidir. Kendi renkleri, talepleri ve duruşlarıyla tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini alanlarda iktidara 'Hükümet Adım At' demek için birlikte olmaya davet ediyoruz. Demokratik çözüm hamlesinin, hükümetin yerine getirmesini istediği ana talep sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüdür. " ifadelerini kullandı.

BDP'nin talepleri

BDP, 'Hükümet Adım At' diyeceği başlıkları da şöyle sıraladı:

"Başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm tutsaklar serbest bırakılsın

Karakol, baraj ve HES yapımları kesin olarak durdurulsun

Ekoloji tahribatı ve katliamı son bulsun

Askeri yığınak hali son bulsun. Asker, polis, akrep, TOMA, panzer halkın içinden kışlalara ve karakollara çekilsin

Anadilde eğitim başlatılsın, anadilin kullanılması önündeki tüm engeller kaldırılsın

TMK ve antidemokratik yasaların kaldırılsın

Koruculuk kaldırılsın

Seçim barajı düşürülsün

Kadına karşı şiddete dönük gerekli tedbirler alınsın ve failler cezalandırılsın"

BDP'nin eylem takvimi

BDP, 3 aylık 'Demokratik Çözüm Hamlesi'nin ilk ayının planlamasını da açıkladı. 30 Haziran- 6 Temmuz arası kitlesel yürüyüşler yapılacak. Diyarbakır, Adana, Mersin, Gaziantep, Van, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak, Muş, Ankara, Sivas, Hakkâri, Bitlis, Adıyaman, İstanbul, Batman, Ağrı, Siirt, Bingöl, Iğdır illerinde eylemler yapılacak.

 

CİHAN

GEZİ ÜMİT Mİ VERDİ ?
 // BATUHAN
Başbakanımızın burada olmaması, birilerinin de o günlerde eveleyip gevelemesi bunları cesaretlendirmişe benziyor.Süreç toparlanma veya göstermelikmiş, hurdaları dışarı onarılmaya çıkardı, tecrübeli canileri iyice yerleştirdi şimdi gezi benzeri yakıp, yıkma denemesini düşünüyor gibiler. Daha dün kü büyüklerinin açıklaması dururken şimdi hiç onlarla örtüşmeyen talepler var. Yine düğmeye basıldı gibi ....
30 Haziran 2013 Pazar 14:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler