YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Batı Çalışma Grubu’nun ilk emri
Batı Çalışma Grubu’nun camileri, kuran kurslarını, imam hatipleri, dernek ve vakıflerı hedef alan kanlı planlarının ayrıntılarını ortaya koyan şok belgeler ortaya çıktı.
İşte Batı Çalışma Grubu’nun ilk emri
29 Ekim 2013 / 23:22 Güncelleme: 29 Ekim 2013 / 23:37

İşi daha da ileri götürmekte sakınca görmeyen cunta, Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığının İslami yaşam tarzını benimseyen vatandaşların yoğunlaştığı mahalleleri dahi belirlemesini talep ediyor.

Camilerin ve Kur’an kurslarının kapatılmasına, yüz binlerce insanın fişlenmesine, aralarında geleceğin komuta kademesini oluşturacak subayların da bulunduğu binlerce kamu çalışanın saçma sapan gerekçelerle işten atılmasına sebep olan Batı Çalışma Grubu’nun, kıyımı başlatan ilk emrine ilişkin belgeyi akit ele geçirdi.

Dönemin Genelkurmay II. Başkanı Orgeneral Çevik Bir imzalı gizli ibareli belgede, her darbede olduğu gibi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın aktif görev alması, bakanlıklar dahil kamu kurum ve kuruluşlarının tamamında fişleme yapılması, tarikat, dernek, vakıf, Kur’an kursu, İmam Hatip Okullarındaki faaliyetlerin tespit edilmesi öngörülüyor.

İşi daha da ileri götürmekte sakınca görmeyen cunta, Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın İslam’i yaşam tarzını benimseyen vatandaşların yoğunlaştığı mahalleleri dahi belirlemesini talep ediyor. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ele geçirilen belgenin TSK içerisinde faaliyet gösteren Batı Çalışma Grubu adlı cunta yapılanmasının ilk emri olduğunu ifade etti.   

Kıyımı başlatan ilk talimat

Demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat post modern darbesini gerçekleştiren cunta yapılanmasına ait belgede şu ifadeler yer alıyor:  “Genelkurmay Başkanlığı 29 Nisan 1997- Deniz Kuvvetleri Komutanlığına- Konu: Batı Çalışma Grubu Rapor sistemi.

İlgi (a) ile teşkil edilen Batı Çalışma Grubu’na ilişkin rapor sistemi, ilgi (b) esaslarına göre düzenlenerek ek’te sunulmuştur.

15 Mayıs 1997 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacaktır. Bu kapsamda Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı aşağıda belirtilen raporlar gönderilecektir.

4. Batı Çalışma Grubu rapor sistemine dahil edilecek Komutanlıklar, konunun hassasiyeti, emniyet ve gizlilik ihtiyaçları dikkate alınarak Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığınca belirlenecektir.

Dernek, vakıf, kurs ve İmam hatipler belirlenecek

5. Kuvvet komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığınca, Türkiye’nin irticai taktik resminin çıkartılabilmesi maksadıyla;

a. İl bazında varsa değişik mezhep/tarikatların yeri ve miktarı,
b. İl bazında irticaya müzahir dernek, tarikat, dergah, tekke, zaviye, türbeler, Kur’an kursları, İmam Hatip Okulları ve öğrenci yurtlarının miktarı,
c. Bunların üyelerinin sayıları ve faaliyetlerinin tespit edilmesi,
d. İl bazında faaliyet gösteren irticaya müzahir örgütler hakkında bütün bilgiler,

Mahalleler dahi belirlenecek

e. İl bazında … “Bazı kisvelerin giyilmeyeceğine dair” kanuna aykırı giyinenlerin yaygın olduğu mahaller ve sayılarının, bir defaya mahsus olmak, 15 Mayıs 1997 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilecektir. Bu bilgilerde meydana gelecek değişiklik miada bağlı kalmaksızın bildirilecektir.

Camiiler ve vaazlar takip edilecek

f. Ayrıca, ilgi (C) esaslarına uygun olarak, camilerde verilen vaazların Garnizon Komutanlıklarınca takip edilmesi suretiyle, laiklik aleyhtarı ve suç teşkil eden hususların tespit edilmesi ve yasal işlem yapılabilmesi için derhal Genelkurmay Başkanlığı’na bildirilmesi sağlanacaktır.

6. Genelkurmay İstihbarat Başkanlığınca, ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile istihbarat teşkilleri gibi çeşitli kanallardan elde edilen bilgilerin gecikmeksizin Batı Çalışma Grubu’na aktarılması sağlanacaktır.

Arz ederim Genelkurmay Başkanı emriyle, Orgeneral Çevik Bir Genelkurmay II.

 

YENİAKİT

Kolay işler
 // Kemal
Ülkenin ihtiyacı olan savunma sistemlerinin araştırmalarını başlatmak ve bunların yerli üretimle üretilip kurulmasını sağlamak, askeri personeli çağın gereklerine göre yetiştirmek, gerektiğinde sınır boylarına gidip teftişler yapmak, operasyonlara katılmak...Bunlar zor işler tabi, haklılar. ...
30 Ekim 2013 Çarşamba 10:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler