YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başika'da DAEŞ'in püskürtüldüğü çatışmanın ayrıntıları
Başika kampında daha önce peşmergeye saldıran DAEŞ'li teröristlerin bu kez hedefi Türk askeri oldu. DAEŞ'li grubun sızma girişimini fark eden Mehmetçik 70 kişilik DAEŞ grubunu püskürttü, 18'ini öldürdü
İşte Başika'da DAEŞ'in püskürtüldüğü çatışmanın ayrıntıları
09 Ocak 2016 / 09:00 Güncelleme: 09 Ocak 2016 / 09:01

DAEŞ, Türkiye ile Irak arasında tartışmaya neden olan Başika kampına ikinci kez saldırı düzenledi. Daha önce gerçekleşen peşmergeye yönelik düzenlenen saldırıda kampın güvenliğini sağlayan 4 Mehmetçik yaralanmıştı.

DAEŞ'e karşı peşmerge ve Arap gruplara eğitim verdiği kamptan, kısa süre önce bir grup Mehmetçik daha kuzey doğusundaki Gedu bölgesindeki bir kampa çekilmişti. Güvenlik durumuna göre kampa asker gönderme ve asker çekmenin yeniden gündeme gelebileceği açıklanmıştı.

SIZMAYA ÇALIŞAN GRUP FARK EDİLİNCE ÇATIŞMA ÇIKTI

Irak'ın Başika kampına yönelik tutumu sürerken, önceki gece DAEŞ'li teröristler Türk askerinin bulunduğu kampa sızmaya çalıştı.

Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre DAEŞ militanlarıyla ilk çatışma saat 20.30 sıralarında yaşandı ve tam 1.5 saat sürdü. Burada bulunan ve Bordo Bereliler'den oluşan ileri emniyet unsurlarının DAEŞ militanlarının sızma çalışmasını fark edince çatışmanın başladığı öğrenildi.

Bordo Bereliler'in 60-70 kişilik DAEŞ'li grubu püskürttüğü, 18'ini etkisiz hale getirdiği öğrenildi. Sızma harekatının erken fark edilmesi şiddetli çatışmaya rağmen şehit ve yaralı kaybının da önüne geçmiş oldu.

aynaklardan edinilen bilgiye göre kampta şunlar yaşandı:

DAEŞ militanlarından oluşan ilk grubun kampa sızmaya çalıştığı anlaşılınca, eğitim kampındaki diğer askerler gerekli tedbirleri aldı. DAEŞ militanlarının geri cephesindeki diğer terörist grup ise bölgeye sızacak militanların deşifre olduğunu ve çatışma çıktığını anlayınca çok namlulu roketatar olan Katyuşa silahıyla bölgeyi ateş altına almaya çalıştı.

Ancak bölgedeki Mehmetçik sızma harekatını önceden fark edip gerekli tedbirleri aldığı için hedef olmadı. Kamptaki ateş destek unsurlarıyla da DAEŞ'in Katyuşa mevzilerine karşılık verilerek, bölgedeki sızma etkisiz hale getirildi. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler