YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başbuğ'un cevaplaması gereken sorular
İşte Başbuğ'un cevaplaması gereken sorular
04 Ocak 2012 07:30
Ergenekon Savcısı Kansız, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermek üzere yarın İstanbul Adliyesi’nde bulunması için tebligat gönderdi. Başbuğ’u birbirinden zor sorular bekliyor...

ERGENEKON silahlı terör örgütü iddiasıyla sürdürülen soruşturma kapsamında açılan ‘İnternet Andıcı’ davasında ‘şüpheli’ olarak ifadesine başvurulanmasına karar vreilen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a, 5 Ocak Perşembe günü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde hazır bulunması için tebligat yapıldı. Ergenekon savcısı Cihan Kansız tarafından yapılacak olan ifade alma işlemine, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen de katılacak.

Mahkeme suç duyurusu yaptı

İrtica ile Mücadele Eylem Planı ve İnternet Andıcı davalarının birleştirilmesinin ardından yargılamayı yapan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık subayların ifadeleri ve bazı belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İlker Başbuğ’a dün tebligat gönderildi.Gönderilen tebligatta Başbuğ, 5 Ocak Perşembe günü “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırıldı. Başbuğ’un mazeret bildirmemesi halinde yarın ifade vermesi bekleniyor.

Çiçek ‘sıralı amirlerini’ saymıştı

İnternet Andıcı davasında sanıklar, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız, Korg. Mehmet Eröz ve Yüzbaşı Murat Uslukılıç, sitelerin Başbuğ’un bilgisi dahilinde faaliyet yürüttüğü yönünde ifade vermişti. Emekli Albay Dursun Çiçek de Savcı Cihan Kansız’a verdiği ek ifadesinde “Sıralı amirler benim kadar sorumludur” demişti. Çiçek, sıralı amirlerini de Tümg. Mustafa Bakıcı’dan başlayarak emekli Orgeneral Başbuğ’a kadar saymıştı.

KEMAL GÜMÜŞ  
 

DARBE HEVESLİLERİNE BİR GÖZDAĞI

İLKER Başbuğ hakkında başlatılan soruşturmayı yorumlayan emekli Askeri Hakim Albay Ümit Kardaş, bu soruşturmanın ‘gözdağı’ niteliğinde olduğunu söyledi. Başbuğ’un çağrılmasının soruşturmanın seyri açısından normal bir gelişme olduğunu belirten Kardaş, “Başbuğ hakkında başlatılan soruşturma darbe teşebbüsünde bulunmak isteyen kişilere gözdağı niteliğinde. Toplumdaki ‘Onlara dokunulmaz’ düşüncesi yıkıldı, artık kim olursa olsun dokunulur hale geldi” dedi.

Başbuğ’un eski Genelkurmay Başkanı olması nedeniyle Yüce Divan’da yargılanması gerektiği yolundaki iddialara karşı çıkan emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu “Başbuğ’unki görev suçu değil. Ecevit döneminde verilen görev PKK ile mücadele. Ortaya çıkan ise irtica ile mücadele adı altında hükümeti yıpratma faaliyeti. Görevle ilgili olmayan suçlar Yüce Divan’a gitmez. Andıç, darbeye teşebbüstür ve görev sayılamaz. Başbuğ ağır cezada yargılanır” dedi.

ERDİNÇ AKKOYUNLU

SİZİ YÖNLENDİREN OLDU MU?

Andıç hazırlayın emrini sen mi verdin?

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u, “Hükümeti düşürmeye yönelik kara propaganda sitelerinin ‘1’ numarası” olduğu iddiasıyla zor sorular bekliyor. Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, işte Başbuğ’u bekleyen sorulardan bazıları şöyle:

-    Sanıklar tarafından İnternet Andıcı belgesinin hazırlanması ve uygulanması için emri sizin verdiğiniz dile getirildi. Böyle bir emir verdiniz mi?

-   İnternet Andıcı’nın planlanması ve uygulanması için kime bizzat talimat verdiniz?

-    Andıç hazırlandıktan sonra belgeyi size sunan kimdi?

-    İnternet Andıcı belgesindeki 42 siteyle ilgili görevlendirmeleri siz mi yaptınız?

-    Sitelere konulan haberler ile ilgili bilgilendiriliyor muydunuz?

-    Sitelerle ilgili aylık rapor sunuluyor muydu?

-    Emekli Albay Dursun Çiçek imzalı “İrticayla Mücadele Eylem Planı” belgesi için neden “Hukuki özelliği olmayan bir kağıt parçası” dediniz. Belgenin, karargahtaki bilgisayarlarda hazırlandığı tespit edildi ve Gölcük Donanma Komutanlığı’nda ele geçen “Proje” adlı belge de Çiçek imzalı belgenin alt yapısını oluşturuyordu. Bu belgeler basına yansıdıktan sonra ne gibi yasal işlemler başlattınız?

-  Suç unsuru teşkil eden “İrticayla Mücadele Eylem planı” hakkında basına yaptığınız açıklamalar için yönlendirildiniz mi? (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler