YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başbuğ için istenen ceza
İşte Başbuğ için istenen ceza
02 Şubat 2012 16:51
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İddianamede, Başbuğ'un ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan 39 sayfalık iddianame, 15'i tutuklu 29 sanıklı ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasıyla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianamede, tek ''şüpheli'' olarak yer alan ve soruşturma kapsamında tutuklanan Başbuğ'un, Türk Ceza Kanunu'nun 312/1. maddesi gereğince, ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

İddianamede, Başbuğ'un, ''silahlı terör örgütü yöneticiliği yapmak'' suçundan 15 ile 22,5 arasında değişen hapisle cezalandırılması da talep edildi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, iddianamenin kabul edilmesi veya edilmemesiyle ilgili 15 gün içinde karar verilmesi bekleniyor.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Ocak'ta tutuklanmıştı.

Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer tarafından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesine yapılan görev ve tutukluluk yönünde itiraz, bu mahkemenin heyetince reddedilmişti. AA
 

böyle olmamalıydı lakin bi yerden de başlamak icab ediyor....
 // alfa38
"düşenin dostu olmazmış" denir ya sayın başbuğ'a "allah kurtarsın" demekten başka bir şey elimizden gelmez... zira zir vadisinden çıkan silahların kendilerine bu milletin emaneti olduğunu unutmuştu... kendilerine millet evletlarını emanet temişti bunları unutmuştu... asıl mesleği askerlik iken siyasete soyunmuştu... bir gün "sap döner hesap döner" darb-ı meselini de unutmuştu... şimdi insan ne düşünmez biz namusumuzu kimlere emanet etmişiz? deme hakkını ...
02 Şubat 2012 17:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler