YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başbakan'ın tepki gösterdiği Geziciler!
Oylamanın yapıldığı dakikalarda ‘İstanbul kaybetsin’ tweetleri atan bazı kesimler, oylama sonunda da Tokyo tercihini tencere tavayla kutladı. Japonların sevincini gölgede bırakan bu kesimlerin attığı mutluluk tweetleri, ‘Yok artık’ dedirtti.
İşte Başbakan'ın tepki gösterdiği Geziciler!
09 Eylül 2013 / 14:00 Güncelleme: 09 Eylül 2013 / 14:46

Türkiye, barışı simgeleyen olimpiyatlara çok yaklaşmışken, Gezi sabotajı kurbanı oldu.

Sabotajı yapanlar da Olimpiyat komitesinin finale kalan İstanbul ile Tokyo arasındaki tercihini Tokyo’dan yana kullanması sonrasında Twitter’den Gezi’nin nasıl işe yaradığına yönelik mesajlar yağdı.

Türkiye, 2000 yılından beri 4’üncü kez aday olduğu 2020 Yaz ve Paralimpik Oyunları’nda Nisan ayına kadar favori ülkeydi. 2011’de büyük bir deprem yaşayan, nükleer sızıntı ile boğuşan Japonya ve ekonomik kıskacın pençesindeki İspanya’ya göre şanslı görülen Türkiye, Mayıs ayının sonunda başlayıp Haziran ayı boyunca da sürdürülen “Gezi eylemleri” sonrasında şüpheyle bakılan ülke oldu.

Komiteye mektup yazdılar

Gezi olaylarıyla birlikte Olimpiyat Adaylık Komitesi’ne kendilerine “Şehir Hareketleri ve Habitat Koalisyonu” adı veren grup mektup yazarak özetle “Barış ve dostluk, olimpiyat idealleridir. Taksim’de polis bu ideallere biber gazı sıkıyor. Onun için de Türkiye, 2020 olimpiyatları listesinden derhal çıkarılmalı. Aksi halde olimpiyatlar, kendi idealleriyle çelişir” dedi.

Kent hareketleri ve Halkevleri adına atılan imzaların dışında mektupta Hindistan’dan bazı isimlerin olmas dikkat çekti. Mektupta, “Bizler yaşamları tehdit altında olan İstanbullular olarak, Olimpiyatların onuruna sahip çıkmak için İstanbul’u 2020 Olimpiyat adayları listesinden çıkartmasını rica ediyoruz” denildi.

Türkiye değil AK Parti...

Adaylık Komitesi’nin Tokyo’nun adını açıklamasının ardından Gezi olaylarını başlatan Taksim Dayanışması üyelerinin ve Gezi’ye destek verenlerin Twitter’de yazdıkları Türkiye’nin 2020 Olimpiyat’larını nasıl kaybettiğinin delili olarak tarihe geçti.

Gezi olayları sürdüğü sırada Taksim Dayanışma Platforumu üyeleri olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüştükten sonra içinde 3. Havaalanı, 3. Boğaz Köprüsü ve HES’lerin de yapılmamasını içeren listeyi açıklayan gruptaki isimlerden Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Olimpiyatları kayıptan sonra Twit attı. Muhçu, “2020 olimpiyatlarını Türkiye değil, AKP iktidarının talan ve diktatöryal politikaları kaybetmiştir” diye yazdı.

Yeter ki zarar görsün

İstanbul’un finale kaldığı 2020 Olimpiyatları’nı Tokyo’ya kaptırması gece yarısına kadar ekranları başında oylamayı takip eden milyonlarca insanı üzerken, sevinenler de vardı. Gezi Parkı Eylemleri’ne destekleriyle dikkat çekenler özellikle sosyal medya üzerinden sevinç paylaşımları yaptı. Oyunların İstanbul’a verilmemesini, Tayyip Erdoğan’ın sonunu hazırlayacak sürecin başlangıcı olarak görenler, sosyal medyada bu duygularını açıkça paylaştı.

Türkiye kaybetti onlar sevindi

Twitter’de açılan “Aldınızmı Olimpiyatı” başlığına yüzlerce Twit yazıldı. Gezi olaylarının Olimpiyatın Türkiye’ye verilmemesine neden olduğu itirafını taşıyan yazılarda, başörtülü olduğu için Gezi eylemcileri tarafından şiddete uğrayanların alaya alındığı Twitler de dahil olmak üzere, Gezi eylemlerinin işe yaradığını itiraf eden şu görüşler belirtildi:

- “uğur şimşek ?@uur_smsk Olimpiyatin alinamamasini gezi olaylarna bağlamalari cok doğru.

- “Muhalif Palyaço ?@MPLYC48 dk EL-Kaide yi besle. Suriyeye israille savaş aç Gezide 12.000 insan yarala 12 Göz çıkar 5 Masum genci öldür OLİMPİYAT de!”

- “Çapulcuayyaş Oktay ?@necdetoktay Sen tomaları, halkın karşısına koyup, sağa sola sık suyu, getirirler mi olimpiyat ateşini istanbul’a?”

-“asln ?@asln7“Ülke ŞERİAT ülkesi olsun istiyorsun sonra da Olimpiyatlar ülkende yapılmayacak diye üzülüyorsun. Neyin kafası bu ... “

-“RedHack AR-GE ? ?@RedHack_Rhaeşimdi Benim başörtülü bacım Olimpiyat izlemek için Tokyo’ya gitmek zorunda kaldı ?”

- “Berkayhan SOYBORA ?@bsoyboraÜlkemde öyle bakanlar, başkanlar var ki; olimpiyatları Tokyo’nun aldığına sevinmemiz hiç vicdan azabı çektirmedi..”

Twitter’deki aynı başlık altında olimpiyatların Türkiye’ye verilmemesine sevinenlere tepki verenler şunları söyledi:

- Mehmet Hanifi SANLI ?@hanifisanliBen bu Çapulcuların bu kadar geri zekalı oldugunu bilmiyordum.olimpiyatı alamadık diye devrim olacak zannediyorlar

- Erkin Öğren ?@erkinogrenAldınızmıOlimpiyatı hastag altında sevinende küfür edende aynı, alın size neden alamadık nedeni spora siyaset karşıtıran spor özürlüler...

Gezi sözcüsünden Tokyo’ya selam

Taksim Dayanışması Platformu sözcülüğünü yapan TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, kararın açıklanmasından sonra K. Ormanları Savunması adlı kullanıcının attığı “Kuzey ormanları savunması Riva kampında “Diren Tokyo, Türkiye seninle” tweetini takipçileriyle paylaştı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Olimpiyatları Türkiye’nin kazanamaması sonrasında yoruma yer bırakmayacak en açık Tweeti atan isim oldu. Kırıkkanat, “Tokyo kazandı, Tayyip kaybetti. Artık hiçbir şey bu inişi durduramaz. Dayan Türkiye kurtuluşa az kaldı” diye yazdı.

Alamazsak kutlayalım

Bir süre önce çalıştığı TV kanalındaki programının yayından kaldırılmasını hükümetin istediğini öne süren gazeteci Ayşenur Arslan da Twitter’den Olimpiyatlar için yazdı. Arslan’ın “Neyse bu kadar kara bulut sendromu yeter. Kaçıyorum. Ancak olimpiyatları alamazsak kutlamak için dönerim.. Acaba bundan da suç çıkar mı” tweeti attı.

Başına ne çoraplar örülecek

ODA TV’den Müyesser Yıldız’da “Suriye’ye müdahale için savaş tamtamları çalan birisinin “barış”tan söz etmesi ne kadar da anlamlı!.. Elin adamı, sınırı en uzun komşusuna saldırı için çırpınan ve dahi o savaş olduğunda uçuruma ilk yuvarlanacak bir ülkede olimpiyat yapmayı düşünür mü? Olimpiyatları bırakalım da Türkiye’nin başına ne çoraplar örülecek, ona bakalım” dedi.

Siyaset girince mantık kayboluyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “İstanbul’un fazlası var, eksiği yok. Olimpiyatları yapmayı çoktan hak etmiş bir şehir. Ama bu tür organizasyonlarda malesef herşey mantıklı gitmiyor. Siyaset de işin içine karışıyor ve sonuç objektif olmaktan uzaklaşıyor. Ama artık yapılabilecek bir şey yok” dedi.

Necip Fazıllı gönderme

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, olimpiyatlarını kaybetmesini Necip Fazıl Kısakürek’in dizeleriyle değerlendirdi. Çelik, “N. Fazıl merhum der ki, Tohum saç, bitmezse toprak utansın! Hedefe varmayan mızrak utansın! Batan her güneş, ertesi gün doğar. Taşı oyan,su damlalarının sürekliliği ve aynı yere vurmasıdır” dedi.

Geziciler imajımızı zedeledi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, “Gönül isterdi ki 2020 Olimpiyatı İstanbul’da yapılsın” dedi. Erdem, Gezi odaklı gelişmelerin olimpiyat kararında etkili olup olmadığı yönündeki soru üzerine, bunu bire bir ölçmenin mümkün olmadığını ama bu tür olayların ister istemez Türkiye’nin imajı açısından ters neticeler getirdiğini kaydetti.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler