YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da vereceği mesajlar!
Başta Bülent Arınç olmak üzere çok sayıda bakanla Diyarbakır’'a gidecek Başbakan Erdoğan’'ın çantası hazır. Barzani görüşmesi ve Tatlıses-Perwer düetinin damga vuracağı gezide 6 mesaj verilmesi planlanıyor.
İşte Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da vereceği mesajlar!
15 Kasım 2013 / 10:30 Güncelleme: 15 Kasım 2013 / 10:37

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’'ın verilecek mesajlar kadar tarihi çıkacak tarihi fotoğraflarla da dikkat çeken Diyarbakır gezisi yarın başlıyor. Erdoğan, maddi değeri 1 milyar TL'’yi bulduğu belirtilen 300 tesisin toplu açılışını gerçekleştirecek.

Tatlıses ve Perwer düet yapacak

Daha sonra Başbakan, 360 çiftin evleneceği nikâh törenine katılacak. Bu törende, ünlü sanatçılar İbrahim Tatlıses ile Şivan Perwer düet yapacak.

Erdoğan, Irak’'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile de özel olarak görüşecek. Erdoğan, akşam ise valiliğin organize ettiği ve kentteki sivil toplum kuruluşlarıyla kanaat önderlerinin de katılacağı toplantıda kentin sorunlarını masaya yatıracak.

Vatandaşlarla pazar buluşacak

Başbakan Erdoğan, pazar günü ise Ergani ve Bismil’'de toplu açılışlar ve mitinglerle halkla buluşacak. Başbakan'’ın Diyarbakır gezisinde öne çıkması beklenen altı mesaj ise şöyle:

1- Barzani’'yle ‘kardeşiz’ imajı

Başbakan’'ın Mesud Barzani ile görüşmesinin bölgede çözüm süreciyle oluşturulmaya çalışılan havayı pekiştireceği belirtiliyor. Erdoğan'’ın da konuşmasında bu kardeşliğe ve iş birliğine vurgu yapacağı kaydediliyor. Yeni bir dönemi açacak buluşmada, Tatlıses-Perwer düeti ise oluşacak havayı yansıtma bakımından önem taşıyor.

2- Arınç'’la '‘ayrılık yok'’ vurgusu

Erdoğan’'ın, ‘öğrenci evleri’ konusunda farklı mesajlar verdiği Arınç’'ı da özel olarak geziye davet etmesi ve aynı uçakla Diyarbakır'’a gidecek olmasının da önem taşıdığı kaydediliyor. Erdoğan'’ın, vereceği görüntüyle, “"aramızda ayrılık yok"” diyeceği kaydediliyor.

3- Paket son değil devamı gelecek

Başbakan Erdoğan 30 Eylül’'de açıkladığı demokratikleşme paketiyle elini güçlendirmiş olacak kente gidiyor. “Paket son değil, devamı gelecek” diyen Erdoğan’'ın, bu vurguyu bizzat Diyarbakır'’dan yapacağı belirtiliyor.

4- Süreçte kesinlikle kesinti olmayacak

Başbakan’'ın altını çizeceği noktalardan biri de çözüm süreci. PKK'dan yapılan “çekilmenin durdurulduğu” açıklamalarına karşın Erdoğan “'Çözüm Süreci'nden geri adım yok, yola devam” mesajını bizzat Diyarbakır'’dan verecek.

5- Oldu bittiye izin vermeyiz

Diyarbakır’'dan, Erdoğan Suriye'’nin kuzeyindeki yapılanmalar konusunda da mesaj verecek. PYD'’nin başını çektiği Kürt grupların geçici özerk yönetim ilan etme çabasına karşı “oldu bittiye izin yok” diyecegi öngörülüyor.

6- Ekonomik açılıma devam

Başbakan’'ın gezide 1 katrilyonluk toplu açılışın yanı sıra sosyal ve ekonomik adımlara dair de mesajlar vereceği belirtiliyor. Güneydoğu'’ya yönelik özel teşviklerin yanı sıra Irak’'ın kuzeyine açılacak yeni sınır kapıları, enerji, ulaşım hatları Başbakan'’ın konuşmalarına da yansıyacak.

21 yıl sonra Güneydoğu'da

21.jpg

Barzani, Güneydoğu’'ya 21 yıl önce gelirken, dönemin Jandarma Komutanı Org. Eşref Bitlis tarafından, bugünkü Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani ile ağırlanmıştı. Turgut Özal'’ın Cumhurbaşkanı olduğu
dönemdeki bu görüşmenin ardından iki Kürt grubu bir süre PKK’'nın karşısında durmuş, sınır karakollarının yapımına ağırlık verilmişti. Geçen 21 yıl içerisinde Org. Bitlis, şehit düşmüştü. Barzani ise bölgeye hiç ziyarette bulunmadı. 

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler