YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başbakan Erdoğan'ın 'B Planı'
İstihbaratın elindeki verilere göre dağda bin 200 çocuk var. Bunların tutulduğu yerler tespit edildi. PKK bırakmazsa, operasyonla çocuklar getirilecek.
İşte Başbakan Erdoğan'ın 'B Planı'
30 Mayıs 2014 / 11:17 Güncelleme: 30 Mayıs 2014 / 11:22

Türkiye, terör örgütü PKK'nın kandırıp dağa çıkardığı çocukların dönüşünü bekliyor.  Gözü yaşlı annelere Başbakan tam destek vermişti. Erdoğan, BDP ve HDP'ye yaptığı çağrıda “O çocukları gidip alıp geleceksiniz. Yoksa B ve C planımız devreye girer” ifadesini kullanmıştı. Alternatif planların ne olduğuna yönelik birçok iddia ortaya atılmıştı.

Bölgedeki gelişmeleri çok yakından takip eden istihbarat kaynaklarının verdiği bilgiye göre B planı “nokta operasyon”...

Güvenlik görevlileri, örgütün Kuzey Irak'a kaçırdığı çocukları nerede tuttuğunu tespit etti. Dağdaki çocuk sayısının yaklaşık bin 200 olduğu ortaya çıktı. BDP ve HDP'nin çocukları geri vermemesi hâlinde bu çocukların bulunduğu kamplara nokta operasyon düzenleneceği öne sürüldü. 

Öte yandan, örgütün bölgede sistem kurduğu ve çocuk toplamaya devam ettiği de iddialar arasında. Sadece Siirt'ten dağa kaçırılan çocuk sayısı 92...

Ailesinden koparılıp örgüte teslim edilen bu çocukların yaş ortalaması 13 olarak açıklandı. Hatta aralarında 11 yaşında olanlar ile ilkokul 2'nci sınıfa gidenlerin bile bulunduğu bildirildi. PKK, bu çocukları baskı altında eğitip beyinlerini yıkıyor. Bölgede bazı muhtarların, çocuk kaçırma olaylarında dağa yardım ettiği de iddialar arasında.

Kandil'deki bu çocukların arasında çok sayıda hasta da bulunuyor. Dağ kadrosu, bu çocukların tedavisini son aşamaya gelene kadar bekletiyor. Durumu çok ağır olanların ailelerine haber verilip “Gelin çocuğunuzu alın” deniliyor. Dağdaki tabloya şahit olan çocuklar “Çok sayıda hasta arkadaşlarının başka bir yere götürüldüğünü ve bir daha da geri getirilmediklerini” söylüyor. 

Çocukları kaçırıp çözüm sürecini tehlikeye atan terör örgütü, eylemsizlik maskesi altında harekete geçti. PKK'nın şehirdeki üyeleri, hangi ailelerin askere ve devlete bilgi verdiğini öğrenip fişliyor. Ayrıca, hangi çocuklar dağa kaçırılabilir bunun tespiti yapılıyor. Gençlik yapılanması YDG ile kırsaldaki PKK'lılar ise kamu kurumlarına ait inşaatları hedef alıyor. Yeni süreçte, yol kesme ve kaçırma eylemlerine ağırlık verecekleri öne sürülüyor. Bir sonraki aşama ise tekrar silahlı mücadeleye geçiş olarak dile getiriliyor. 

PKK'nın tehlikeli adımlarından biri de DHKP-C ile eylemlerde ortaklık yapması. Örgüt, yol kesme ve çocuk kaçırma gibi eylemlerle ilgilenirken DHKP-C ile de iş birliği yaparak üniversiteleri karıştırmayı planlıyor.

Siirt'teki üniversite olayları bu planın bir parçası. Buradaki olayları YDG başlattı. İTÜ'deki öğrenci hareketlerini ise anlaşmaya uygun olarak DHKP-C organize etti. PKK'nın çözümden rahatsız olan şahin kanadı,  BDP ve HDP'nin 'süreci sekteye uğratmayın' yönündeki telkinlerini de dikkate almıyor. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler