YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başbakan adayları!
Cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım başladı. Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda AK Parti'nin başına kimin geleceği ise merak konusu.
İşte Başbakan adayları!
05 Mayıs 2014 / 11:47 Güncelleme: 05 Mayıs 2014 / 11:47

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi'ye göre; Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım'ın başbakan adayları olarak gösteriliyor. Bugünkü köşesinde Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül arasında zımni Çankaya mutabakatı olduğunu iddia eden Selvi, ayrıntılarını maddeler halinde açıkladı:

Çankaya mutabakatı

1-Cumhurbaşkanlığı konusunda tercih Başbakan Erdoğan'da.

Başbakan eğer cumhurbaşkanı adayı olursa, Abdullah Bey aday olmayacak ve Tayyip Bey'i destekleyecek.

2-Tayyip Bey, cumhurbaşkanı adayı olmazsa ikinci bir isim düşünülmeyecek, Abdullah Bey ikinci kez Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilecek.

3-Tayyip Bey, cumhurbaşkanı adayı olur, 'Güçlü Cumhurbaşkanı, zayıf Başbakan modeli' hedeflenirse, Abdullah Bey, bu formülün Başbakanı olmayacak. Kütahya'da açıkladığı gibi, 'Siyaset planım yok' açıklaması geçerli olacak."

Emanetçi düşünülmüyor

AK Parti'nin Afyon kampında Erdoğan sonrası yola nasıl ve kiminle devam edileceğinin kararının verileceğini belirten Selvi, olası Başbakan adaylarını böyle açıkladı:

1-Emanetçi formülü düşünülmüyor.

2-Başbakan yardımcılarından birinin hükümeti kurması üzerinde duruluyor.

Bülent Abi yani Bülent Arınç ya da piyasalara güven vermesi ve halkın ekonomin geleceği konusunda kaygı duymaması için Ali Babacan ismi ön plana çıkmaya başladı.

Abdullah Gül faktörünü gözardı etmeden bazı isimlerin konuşulduğunu belirtmek istiyorum.

Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım ve yukarıda belirttiğim gibi Bülent Arınç ile Ali Babacan gibi.

Bu arada 3. dönem konusunda AK Parti bir kez daha ilkeli davranmak suretiyle Türkiye'nin geleceğinde yer alacağını göstermiş oldu. MKYK'da 3. dönemin kaldırılmasını 3 üye gündeme getiriyor ama başta Başbakan, 'Hiçbir şart üç dönemi değiştirmemizi gerektirmez' diyerek karşı çıkıyor.

Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise hem milletvekilleriyle, hem teşkilatla yapılan ankette ikinci bir isim çıkmıyor. AK Parti tüm kadroları ile Erdoğan diyor. Cumhurbaşkanlığı konusunda AK Parti bir sınavla karşı karşıya.

Ya liderini Çankaya'ya çıkarıp bir kez daha siyasi rüştünü ispat edecek ya da liderini Cumhurbaşkanı yapamamış bir parti konumuna düşecek.

Çünkü lider bir sembol.

Ayrıca er ya da geç Erdoğan'sız bir parti gerçeği ile yüzleşilecek.

Bunu çok güçlü olduğu ve liderini Çankaya'ya çıkarmış bir parti olarak yapmak başka.

Bu günlerde sıkça dile getirilen ANAP ve Özal örneği ise AK Parti ve Erdoğan gerçeğine uymuyor.

Erdoğan Türkiye'yi dönüştürdü şimdi sıra Çankaya'da.

O nedenle Erdoğan dualarla Çankaya'ya..."

 

00:29
 // Şerif Yüksel
İnşaallah, her yönüyle hak etti, maşallah,
Başka birşey bilmezmisin be diyene! Ne diyeyim vatana, millete iyide yaptıklarının hangisini sayayım, gözünü aç gör, kulağını aç dinle, vicdanında tart ve sende katıl doğrulara, ak pak olanlara.......
06 Mayıs 2014 00:29
türkiye için en uygun iki isim..
 // alemci
biri ali babacan diğeri binali yıldırım ikiside bakanlıkları döneminde en başarılardan dışişleri bakanı davutoğlu değitirileyemeyecek kadar önemli biri dış işlerinde kazanılan ivmenin başarının bir gelenek ve değişmez bir strateji ve politika olana kadar devam etmesi gerekli....
05 Mayıs 2014 Pazartesi 13:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler