YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Aziz Yıldırım'ın son sözü
İşte Aziz Yıldırım'ın son sözü
11 Temmuz 2011 11:02
Rahatsızlığı nedeniyle sorgusu defalarca yarım kalan F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım için karar dün çıktı. Başkan Yıldırım, "suç amaçlı kurulmuş örgüt faaliyetleri kapsamında şike yapmak" suçlamasıyla tutuklandı ve cezaevine gönderildi

Futbolda şike soruşturması kapsamında 1 hafta önce gözaltına alınan ve sağlık sorunları nedeniyle ifadesi geciken Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım dün çıkarıldığı Nöbetci Mahkemece tutuklandı. "Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde şike yapmak" suçundan tutuklananan Yıldırım Metris Cezaevi'ne gönderildi. Futbolda şike soruşturması kapsamında Aziz yıldırım'ın da aralarına bulunduğu gözaltına alınan 59 kişi aralıklarla Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne çıkarılmıştı. Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk, 59 şüpheliden 18'ini kendisi serbest bıraktı. 41 şüpheliyi tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Aralarında Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçeli Yönetici İlhan Ekşioğlu, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, eski futbolcu Cemil Turan, Ümit Karan ve Sedat Peker'in manevi oğlu olarak anılan Olgun Peker'in de bulunduğu 25 kişi tutukladı. 15 şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 


6 KEZ HASTANEYE GİTTİ
Aziz Yıldırım ise sağlık sorunları nedeniyle emniyetteki sorgusunu tamamlaması uzun sürdü. Yüksek şeker ve tansiyon sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan Yıldırım'a İstanbul Üniversitesi Kardioloji Enstitüsünde anjio yapıldı. 4 gün sonra tekrar gönderilen Yıldırım 9 Temmuzda Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevkedilmişti. Mehmet Berk tarafından 10 saat ifadesi alınan Yıldırım "Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde şike yapmak" suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkmadan Yıldırım yine sağlık sorunları nedeniyle yine Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırıldı. Kısa süreli kontrollerin ardından tekrar adliyeye getirilen Yıldırım mahkemede sorgulanırken yüksek şeker nedeniyle Şişli Etfal'e kaldırıldı. Yıldırım geceyi hastanede geçirdi. Yıldırım dün saat 14.30'da bir kez daha Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Yıldırım'ı taşıyan ambulansın adliyeye yaklaştığını gören F.Bahçe taraftarları başkan ve takımları lehinde slogan attı. Sorgulamayı Özel Yetkili İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Hadi Çağdır yaptı. 15.00'te başlayan sorguda Yıldırım'a savcılık ifadesinde olduğu gibi 19 maçın ayrı ayrı sorulduğu öğrenildi. 19.15'te hakim kararını verdi ve Yıldırım Metris Cezaevi'ne gönderildi. Avukatı Faik Işık, Yıldırım'ın yüksek şeker, yüksek tansiyon rahatsızlıkları bulunduğunu, belirterek Yıldırım'ın hastaneye sevk edilmesi için hakime dilekçe verdiğini söyledi.

TUTUKLANDIĞI YASA
Aziz Yıldırım, 6222 Sayılı "Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanun"un 11. maddesi gereği tutuklandı. Maddenin Aziz Yıldırım'ı ilgilendiren bölümleri ise şöyle: "Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır... Suçun, yönetim kurulu başkan veya üyeleri tarafından, suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Son sözü: Hamdım, piştim, yandım, hamdolsun!
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın dün saat 13.00'te başlayan hakim sorgusu saat 18.20'de hakimin karar için ara vermesine kadar sürdü. Yıldırım'ın koridorda hakimin kararını beklerken 55 dakika içinde 4 tane sigara içti. Aziz Yıldırım, Metris Cezaevi'ne gitmek üzere araca bindirilirken avukatına son sözü Mevlana'dan oldu: "Hamdım, piştim yandım, hamdolsun." (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler