YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte avukatının Cem'i kurtarma planı
Cem Garipoğlu'nun avukatı Cem'i savunmasına ilişkin ipuçlarını gazete Habertürk'e verdi... Buna göre, "Cem vahşi bir katil değil saplantılı bir çocuk"
İşte avukatının Cem'i kurtarma planı
21 Eylül 2009 / 11:16 Güncelleme: 21 Eylül 2009 / 11:24

İSTANBUL’da 3 Mart’ta öldürülen Münevver Karabulut’un katil zanlısı CemG.’yi polise teslimeden avukatı Aytekin Kaya, mahkemede yapacağı savunmanın ilk ipuçlarını Habertürk gazetesine verdi.

Aytekin Kaya’nın verdiği bilgiler Cem G.’nin “Suça sürüklenen çocuk” temelinde savunulacağını ortaya çıkardı. Cem’in ‘Münevver’e olan saplantılı aşkı ve yaşam tarzı nedeniyle ne yaptığını bilmeden vahşi cinayete sürüklendiği’ savunmasıyla cezasında önemli ölçüde indirimyapılması planlanıyor. Bu savunmayla Cem, ‘vahşi hislerle cinayet işleyen bir katil’ konumundan, ‘saplantılı, aşk yaşadığı kız arkadaşını kıskançlık nedeniyle kendinden geçerek ölümüne yol açan çocuk’ konumuna getirilecek.

‘HÜKMÜ MAHKEME VERSİN’

Cem’in vekaletini teslim olmasından 1 gün önce cezaevindeki babası Mehmet Nida Garipoğlu’ndan aldığını belirten, avukatların, suçu-suçluyu övmeme kuralı olduğunu, kendisinin de Cemiçin defalarca fail tabirini kulandığına dikkat çeken Aytekin Kaya, “Ben Cem’i allayıp pullamıyorum. Ama onun da savunulma hakkı var. Benim kardeşim Garipoğlu Ailesi’nin hukuk avukatı. Cem’e, babası yazdığı mektupta benden ‘Dostum’ diye bahsetmiş ancak o zamana kadar Mehmet Nida Bey’i tanımıyordum. Gözaltına alındıktan sonra ifadesi alınırken avukatlığını üstlendim. Cem’in ise teslim almak ve ceza davasında savunmasını yapmak için vekaletini aldım. Cem henüz 17 yaşında olduğu için babası velayeten vekalet verdi. Bu tarih de 15 Eylül’dür. Olayın faili zaten ortada. Sabırla bekleyelim. Hükmü mahkeme versin. Ben de dahil bu olayın sebeplerini herkes merak ediyor, biliyorum” dedi.

‘HEPİMİZ HATA YAPTIK’

Aytekin Kaya, Cem ile buluştuğunda aralarında geçen diyalogları da anlattı. Cem’in manasız ve donuk bakışlarını farkedince “Hepimiz senin yaşında hata yaptık” dediğini söyleyen Kaya,

“‘O yaşta duygular aşırıdır. Aşk derindir. Hepimiz senin yaşlarında hatalar yaptık’ dedim. Baktım hiç konuşmuyor. Münevver ile ilgili konuşmaya çalıştım. O konuya hiç girmedi. Yüzüme boş boş baktı. Gözlerinde boşluk gördüm,manasızlık gördüm. Cem’i sosyologlar değerlendirecek”diye konuştu.

Cem’in durumundaki bir çocuğun anne ve babası olmanın güçlüğüne de dikkat çeken Aytekin Kaya “Böyle bir çocuğun anne babası olmayı kim ister? Herkesin bu durumu düşünmesi gerekir. Hanginiz masumsanız taşı o atsın. Herkes kendi iç muhasebesinden sıyrılmış ‘Vur abalıya’ diyor. Sakin olmamız lazım” dedi. Kaya, Cem’e yapacağı savunmanın ezberlettirildiği iddialarıyla ilgili olarak da “Susma hakkını da kullanabilirdi. Hiç konuşmazdı. 8 saat sorgulandı. İfadesi ezberletilmiş olsa savcılar, hakimler ve sosyal uzmanlar bunu farketmiştir” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler