YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Atatürk'ün Balıkesir hutbesi
İşte Atatürk'ün Balıkesir hutbesi
10 Ocak 2013 12:21
Balıkesir'in İvrindi ilçesi Gökçeyazı beldesinde yaşayan 105 yaşındaki Murat Akyar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 7 Şubat 1923'te Zağnos Paşa Camii'nde verdiği hutbeyi unutmuyor.

Elde edinilen bilgiye göre, kimliğine göre 102 yaşındaki, çocuklarının ve kendisinin ise annesinin nüfusa geç yazdırması nedeniyle 105 yaşında olduğunu belirttiği Murat Akyar, uzun süren askerliğin ardından gittiği Çanakkale Savaşları'nda şehit olan babasını hiç tanımadı. 37 yaşına geldiğinde Fatma Akyar (82) ile evlenen, yaklaşık 68 yıl aynı yastığa baş koyduğu eşinin hala bakımını üstlendiği Murat Akyar, yaklaşık 5 yıldır bacakları ve kollarındaki ağrılar nedeniyle evinden dışarı çıkamıyor.

Tarla ve bahçelerden, arkadaşlarından 5 yıldır uzak kalan Akyar, kendisini ziyarete gelenlerden Gökçeyazı ve mahallesi hakkında bilgi alıyor. Bugüne kadar yokluk içinde zor şartlar altında yaşayan, tarlalarda günlük yevmiye ile çalışan, çobanlık yapan Akyar, hayat hikayesini anlattı.

Bugüne kadar çok kısa bir süre sigara kullandığını, alkolü ağzına hiç almadığını anlatan Akyar, şunları söyledi:

''Çalışmayla adam oldum. Çalışmayana para vermiyorlar. Çalışarak bu yaşa geldik. Tarla sürdük, çapa yaptık, bahçe belledik, buğday, arpa, sebze ektik, çobanlık yaptık. Yıllar önce para kazanmak için Zonguldak'a bile gittim. Orada bir yıl kömür ocağında çalıştım. Az paraya çok çalıştırdılar, memleketime döndüm. Yoksulduk, istediklerimizi bulmak çok zordu. Zaten bugüne kadar birçok dönem yoklukla, kıtlıkla geçti. Kendi ürettiğimiz koyun sütünü, yoğurdu, peyniri, balı, pekmezi yedik. Yaz aylarında kuruttuğumuz domatesi, patlıcanı, kabağı, biberi kışın tükettik. Her şeyden önemlisi çalıştık, çalıştık.''


-Atatürk'ün Balıkesir hutbesi-


Bugüne kadar başından birçok olayın geçtiğini ve sayısız anısının bulunduğunu anlatan Akyar, Büyük Önder Atatürk'ün 7 Şubat 1923'de verdiği Balıkesir hutbesini de unutmadığını belirtti. Henüz 14-15 yaşlarındayken Atatürk'ün Balıkesir'e geleceği haberini aldıklarını kaydeden Akyar, ''Arkadaşlarla Balıkesir'e gittik. Atatürk, Paşa Camii'nde vaaz verdi. Onu dinledik. Atatürk'ü o zaman görmüştüm, bir daha da unutmadım'' dedi.

Eşi Fatma ile 68 yıl geçirdiklerini ifade eden Akyar, ''6 çocuğumuz, 12 torunumuz var. Torunlarımızın da 4 çocuğunu gördük. 100 yaşına kadar neredeyse hiç ilaç kullanmadım. Artık bacaklar, kollar tutmuyor. Midem rahatsızlanıyor. Bu yüzden ilaç almaya başladım. Allah'a şükür kalbimle ilgili bir sorunum yok'' diye konuştu.

Eşi Fatma Akyar ise başlarında kimselerinin bulunmadığını, çocuklarının ilçe dışında yaşadığını söyledi. Eşinin çalışamaması nedeniyle üzgün olduklarını söyleyen Akyar, ''Çalışmak istiyor ama bacakları tutmuyor. 5 yıldır hep oturuyor, yatıyor. Yürümekte zorlanıyor. Allah, ona uzun ömür versin'' ifadelerini kullandı.


-Hutbe-


Zağnos Paşa Camii'nin dış duvarında çerçeveli bir şekilde asılı da olan Atatürk'ün Balıkesir hutbesi şöyle:

''Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selameti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı Hak tarafından insanlara dini hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur'an-ı Azimüşşan'daki açık ve kesin hükümlerdir. İnsanlara manevi mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla, mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere uymamış olsa idi bununla diğer ilahi tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenab-ı Hak'tır.

Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah'ın eviydi. Millet işlerini Allah'ın evinde yapardı. Hazret-i Peygamber'in mübarek yollarını takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin şimdiki ve geleceğine ait konuları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde, Allah'ın huzurunda bulunuyoruz. Beni bu şerefe kavuşturan Balıkesir'in dindar ve kahraman insanlarıdır. Bundan dolayı çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.

Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek, yani birbirimizin görüş ve düşüncelerini almak için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihninin başlı başına faaliyette bulunması lazımdır. İşte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz için her şeyden önce hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım. Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum. Milli emeller, milli irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir. Bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.''

AA

siyaset
 // ekrem oncirak
Siyaset cok pis ve lanet birseydir..........
15 Ocak 2013 16:53
gerçek vasiyetnamede
 // osman kılıç
Vasiyetnamesi bu ulkeye açıklanınca gerçekler ortaya çıkacak,savaşla olmucagını bildikleri için türkiyenin içinde buyuk derin bir yapı oluşturdular......
10 Ocak 2013 16:56
13:52
 // Kenan Akkuş
PEKİ KİM YAPTI
Kuranı Kerimin suç unsuru oluşu, sarık ve sakalın, Kur'an alfabesi, arapça ezan, medreseler, daha birçok İslami kimliği kim yok etti ve yasakladı. Yoksa bize Atatürk diye, başka birimi yutturulmaya çalışılıyor. Atatürk'ün açılımı, Türklerin atası oluyor. Peki bu ülkede yaşayan diğer etnik milletlerin atası kim? Bir kürt, arap yada çerkez, benim atam, türklerin atasıdır diyebiliyormu. Bu bölücülük ve fitne ne zamandan beri başımıza musallat oldu. Sorular, sorular... Gazeteciler bunu yazamıyorsa, kendine ben yazarım demesin....
10 Ocak 2013 13:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler