YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte askerliği kısaltma formülü
Hükümetin askerliği kısaltacak düzenlemesinin ayrıntıları netleşiyor. Uzun dönem askerlik 15 aydan 10'a, kısa dönem 6 aydan 4 aya iniyor. Dövizliye 'indirim' yapılacak.
İşte askerliği kısaltma formülü
07 Mayıs 2013 / 09:41 Güncelleme: 07 Mayıs 2013 / 10:02

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kızılcahamam'daki AK Parti kampında sinyalini verdiği askerlik modeliyle ilgili detaylara ulaşıldı.

Sabah'ın haberine göre PKK'nın 8 Mayıs'ta çekilmesiyle başlayacak barış sürecinin tamamlanmasıyla askerlik süresi de kısalacak. Sahada profesyonel askerler görev alacak. Vatani görevini yapacak yükümlüler için de yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre, 15 ay olan uzun dönem askerlik 10 aya indirilecek. 6 ay askerlik yapan üniversite mezunları için de bu süre 4 aya indirilecek. Sahada profesyonel askerlerden faydalanılacak.

Öğretmen ve doktor dışında

Çalışmanın bir diğer bölümü de üniversite mezunu olup uzun dönem askerlik yapan yedek subayları kapsıyor. Takım komutanlığı muvazzaf subaylardan karşılanacak. Ancak, TSK doktor ve öğretmenlerden kışlada faydalanmaya devam edecek. Bu meslek grubundan olan yükümlüler 6 ila 8 ay arasında yedek subay olarak askerlik hizmeti vermesi planlanıyor.

Dövizlilere müjde

Bu arada hükümet, askerliğin kısaltılmasına paralel olarak ikinci bir çalışmayı da gurbetçi vatandaşlar için yürütüyor. Başbakan Erdoğan'ın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a verdiği talimat doğrultusunda dövizli asterlikteki 10 bin euroluk bedelin yerine yeni bedel belirlenecek.

CHP'den destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, askerlik süresinin geniş zeminde tahlil edilmesi gerektiğini belirterek "Elbette askerliğin kısaltılmasında ulusal güvenliğimiz açısından bir sakınca yoksa bu toplumu rahatlatacak bir husustur" dedi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler