YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Ankara'nın Suriye planı
İşte Ankara'nın Suriye planı
03 Ağustos 2012 07:12
Esed'in yerini alacak formül nasıl olacak? İşte Ankara'nın Suriye için geçiş planı...

Suriye'de Esad sonrasına dair formül arayışı sürerken, Ankara, ülkenin bölünmemesi için eli kana bulaşmamış Baasçılarla muhaliflerin yarı yarıya temsil edileceği bir geçiş süreci öngörüyorMuhalif güçlerle rejim arasındaki iktidar mücadelesinin devam ettiği Suriye'de, Beşar Esad'ın devrilmesinden sonra yönetime gelecek kadrolarla ilgili arayış da sürüyor. Türkiye, ABD, Katar, Suudi Arabistan ve Fransa, yönetim için bir model arıyor. Karşı kampta ise Rusya ve İran yer alıyor. Ankara, Irak'ta olduğu gibi ordunun tamamen dağılması halinde, Suriye'de istikrarın uzun süre sağlanamayacağı görüşünde. Türkiye ve ABD, geçiş sürecinde eli kana bulaşmamış Baasçıların da yer alacağı geniş katılımlı bir hükümet modeli öngörüyor. Bunun için, Baasçılarla muhaliflerin yarı yarıya temsil edileceği formüller masada. Ancak son haftalarda meydana gelen saldırıların ardından, muhalifler buna karşı çıkmaya başladı. Asıl çekişme konusu ise, eli kansız Baasçıların kimler olacağı ve muhaliflerden atanacak isimlerin nasıl belirleneceğinde yaşanıyor. Senaryolar arasında, geçtiğimiz ay muhaliflerin safına geçen General Menaf Tlass'ın kurulacak Geçici Askeri Konsey'in başına geçmesi de yer alıyor. Ancak Özgür Suriye Ordusu, Tlass'a hâlâ 'playboy' yakıştırmasında bulunuyor.

HALEP UYARISI

Türkiye, ayrıca Washington'a Halep'in bir 'kırmızı çizgi' olduğunu, Halep'ten kitlesel göçlerin hızlanması ve Türkiye'ye kaçanlara ateş açılması halinde güvenli bölge oluşturacağını net bir dille iletti. Ancak Ankara, tek başına bir adımı son ana kadar atmak istemiyor. Ankara'nın bir diğer kaygısı ise, Beşar Esad'ın öldürülmesi durumunda Suriye'nin parçalanması ihtimali. Rusya, Esad'ın koltuğundan ayrılmaması noktasındaki baskısını sürdürürken, Türkiye'nin tercihi, Esad'ın çekilerek bir başka ülkeye gitmesi.

OBAMA'DAN MUHALİFLERE GİZLİ DESTEK
ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'de Beşar Esad rejimini devirmeye çalışan muhaliflere destek talimatı içeren gizli bir başkanlık belgesini imzaladığı öne sürüldü. Obama'nın onayladığı "istihbarat kararı" isimli talimatla, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve diğer ABD kurumlarına Esad'ın devrilmesi için muhaliflere destek sağlamasına izin verildi. Ancak bu desteğin içeriği açıklanmadı. Belgeye göre ayrıca ABD istihbaratının, Türkiye ve diğer müttefiklerce yönetilen bir merkezle işbirliği içinde olmasının öngörüldüğü belirtildi.

CAMERON, PUTİN'İ İKNAYA ÇALIŞTI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 yıl aradan sonra dün ilk kez İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Rus Olimpiyat ekibinin müsabakalarını da izleyen Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron'la ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Cameron Suriye'deki şiddete son vermeyi amaçlayan BM Güvenlik Konseyi anlaşmasına Rusya'nın destek vermesini istedi. İngiltere, Rusya ve Çin'in anlaşmayı veto etmesini "affedilemez" olarak nitelemişti. Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan aynı saatlerde yapılan açıklamada, BM'ye sunulan tasarının desteklenmeyeceği belirtildi.
   (Sabah) 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler