YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Ankara'nın kozları..
Ermeni soykırımı tasarısının kabulü Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği ile ilgili olarak da risk senaryolarını gündeme getirdi.
İşte Ankara'nın kozları..
06 Mart 2010 / 08:14 Güncelleme: 06 Mart 2010 / 08:24

ABD’nin başta Ortadoğu ve Kafkasya politikaları olmak üzere neredeyse tüm İslam ülkelerine yönelik ilişkilerinde başat aktör Türkiye olarak görülüyor. İşte ABD’nin Türkiye- ’ye ihtiyaç duymasını sağlayan alanlar:

KARGO İNCİRLİK’TEN

** ABD’nin Irak’taki kuvvetleri için elzem olan akaryakıt Türkiye- ’den gidiyor. Koalisyon güçlerinin kullandığı yakıtın yaklaşık yüzde 25'i, Habur’dan giriyor. Ayrıca Irak birliklerine lazım olan kargonun yüzde 70’ten fazlası İncirlik Hava Üssü aracılığıyla gönderilebiliyor.

UÇAKLARA YAKIT

** Iraklı tüketicilerin kullandığı yakıtın da yüzde 29'u Türkiye’den giriyor. 250 bin tanker ve 1.6 milyar galon yakıt Habur’dan sağlanıyor.

** ABD’nin tanker uçakları, incirlik'ten kalkıyor ve Irak ile Afganistan'daki Amerikan askeri uçaklarına 35 milyon galon yakıt taşıyor.

F-35 YENİ NESİL UÇAĞI

** Irak'ın yiyecek ve su ihtiyacının yüzde 19'u Türkiye'den gidiyor. n Halen Irak ve Afganistan’daki operasyonlar için askeri uçuş izni ve desteğini Türkiye sağlıyor. 

** Kuzey Irak’ın elektriğinin ciddi bir kısmı Türkiye'den gidiyor.

** 2 ülke arasında başta F-35 yeni nesil savaş uçağı projesi olmak üzere milyarlarca dolarlık silah ve mühimmat ihaleleri var. Bunlar iptal edilebilir veya sürüncemede bırakılabilir.

NÜKLEER KRİZ

** ABD, Afganistan'da Türkiye'den hem askeri hem de idari alanda yardım istiyor. Türkiye bu konuda net cevap vermiş değil.

** Türkiye, İran ile ABD arasındaki nükleer krizi aşmada en önemli aracı. Bu imkanı elinden yitirebilir.

** ABD'nin 2011'de Irak'tan çekilirken, Türkiye'den de transfer için destek aramasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu riske girebilir.

IRAK TEZKERESİ ABD'DE

Tasarı yasalaşırsa Ermenistan ile imzalanan anlaşmaların TBMM'den geçmeyeceği, 1 Mart Irak tezkeresi örneği ile ABD'ye aktarıldı. n Türkiye, ABD'nin Arap dünyası ile ilişkilerinde rol alıyor. Başta Suriye ile ABD arasındaki ilişkiler olmak üzere bölgede etkin görevler üstleniyor.

Kim kaybeder?

Risk senaryolarına bakılp “Kaybeden taraf sadece Türkiye mi olur" sorusuna cevap arandığında, ABD’nin de Türkiye’ye ciddi şekilde ihtiyaç duyduğu görülüyor. Türkiye ile ABD arasında stratejik ortaklık veya model ortaklık adıyla dile getirilen ilişkinin zeminini oluşturan gerekçeler, Ermeni soykırımı tasarısı yüzünden çökebilir.

Bugün

lanet abd
 // la edri
selam arkadaşlar yıllar yılı başta pkk olamk üzere türkiyedeki tüm terör örgütlerine yardım yapan abd ve siyonist terör devleti israil dir. bunu herkes pek ala bilir fakat milli menfaatlere dokunmasın diye herkes görmezden gelir memleketimizdeki bütün huzursuzlukların başı bunlardır pkk kullanıldı daha sonra işi bitince çöpe atıldı vel hasılı abd her zaman bize sağ gösterip sol vurmuştur. bu işler dikkat le ele alınıp abd ile sadece ticaret yapamk ve iran devl...
06 Mart 2010 11:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler