YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Amasya Protokolü'nün gizlenen maddesi!
Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, Amasya Protokolü'nün gizlenen maddesini ve Mustafa Kemal’in Erzurum kongresinde yaptığı ancak sonradan sansürlenen sözlerini açıkladı.
İşte Amasya Protokolü'nün gizlenen maddesi!
24 Nisan 2013 / 16:32 Güncelleme: 25 Nisan 2013 / 11:04

Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan’dan çarpıcı açıklamalar geldi.

Kanal A’da yayınlanan Siyaset Masası programında Bedrettin Uğur’a konuşan Armağan; Amasya protokolünün gizlenen maddesini ve Mustafa Kemal’in Erzurum Kongresi'nde yaptığı ancak sonradan sansürlenen sözlerini açıkladı.

Armağan, "Amasya protokolünün gizlenen maddesinde Türk-Kürt kardeşliğine vurgu yapılıyor ve Kürtlerin kendini geliştirmesinin önünün açılması kaleme alınıyor. Ancak bu madde yıllarca saklandı" dedi.

Mustafa Armağan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erzurum kongresinin açılış konuşmasında Mustafa Kemal, ‘’padişah ile aralarında sırlar bulunduğunu ve bunu zaferden sonra açıklayacağını’’ söylüyor. Bu nutukta bulunmuyor Genelkurmay’ın kasasından çıkan belgelerde var. Mustafa Kemal ile Sultan Vahdettin arasındaki telgraflardaki kelimeler değiştirilmiş. Mustafa Kemal, telgrafta milli mücadeleye padişahın kendisini gönderdiğini söylüyor. Vahdettin yurt dışına çıktıktan sonra ilk açıklamasında Mustafa Kemal’i kendisinin Anadolu’ya mücadele için gönderdiğini vurguluyor."

İşte o açıklamalar:

haberde adı
 // komodor112
haberde adı geçen proğramın tamamını bu syfaya ekmeniz mümkün değilmidir anlatılan gerçeklerin daha güzel anlşılmazmı...
24 Nisan 2013 Çarşamba 17:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler