YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ALS hastalığı için toplanan para...
ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan kampanya Türkiye'den ve dünyadan binlerce kişi katılmasına rağmen toplanan para elle tutulur gibi değil.
İşte ALS hastalığı için toplanan para...
24 Ağustos 2014 / 08:19 Güncelleme: 24 Ağustos 2014 / 10:55

ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan ‘Bir Kova Buz’ kampanyasına Türkiye’den birçok ünlü katıldı. 15 milyon liraya mal olması beklenen ALS bakım merkezi için sadece 207 bin lira toplandı

ABD’de Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına dikkat çekmek ve yapılacak araştırmalar için başlatılan  ‘Ice Bucket Challenge’ (Bir Kova Buz) kampanyasında toplanan bağışlar tüm dünyada 62,5 milyon dolara ulaştı.

Toplanan bağışlarla merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapındaki nöronların azalması ya da ölmesi sonucunda meydana gelen ve tedavisi bulunmayan ALS araştırmaları desteklenecek.

207 bin TL toplandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan kampanyaya Türkiye’den iş, sanat, spor ve siyaset dünyasından bir çok ünlü isim kafalarından aşağı buzlu su döktükleri videolarla katıldı. Ancak şimdiye kadar sadece 350 kişi, 207 bin lira bağış yaptı.

“15 milyon TL’ye ihtiyaç var”
 
ALS/MNH Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nilüfer Şeftalicioğlu, “Bu furya bitecek ve biz yine kendi başımıza kalacağız. ALS öyle bir hastalık ki bizim hastalarımız ne konuşabiliyor, ne yürüyebiliyor ne de hareket edebiliyor. Eşim 2 yıldır yatağa bağlı yaşıyor. ALS hastasına anne-baba ve en yakınındaki kişilerin bakması bile çok zor. Onun için bizim acil bir palyatif bakım merkezine ihtiyacımız var. Derneğimizin yaptığı çalışmaya göre arsa payı ve inşaat bedeli hariç 15 milyon liraya ihtiyaç var.

207 bin liraya sadece bazı hastalara akülü araba, yatak ya da bilgisayar sistemi alabiliriz. Kampanya sayesinde ALS tanınıyor ama yapılan bağışların artmasını bekliyoruz. Türkiye’de 10 bin ALS hastası var. Ali Ağaoğlu gibi büyük projelere imza atan işadamlarımıza bizi desteklemeleri için çağrıda bulunuyoruz. ALS öksüz bir hastalık. Her an herkesin başına gelebilir. Ne ilacı ne de tedavisi var. Onun için hastaların yaşam süresi ve kalitesini arttırmalıyız” dedi.

 

 // barış
kardeşim 10 tl verilormi bi söylen yav...
20 Mayıs 2017 23:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler