YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte akla ziyan hayır yalanları
İşte akla ziyan hayır yalanları
05 Eylül 2010 07:31
Referandumda son haftaya girilirken, Anayasa değişiklik paketindeki maddelerle ilgisi olmayan hayali iddialar da bilboard ve broşürlerde boy göstermeye başladı.

Referanduma sayılı günler kala bazı çevreler kara propagandaya sarıldı. Anayasa değişikliği paketindeki maddelerle ilgisi olmayan hayalî iddialar, billboard ve broşürlerde boy göstermeye başladı. Vatandaşlar, akla hayale sığmayan yalanlarla 'hayır' demeye çağrılıyor.

Anayasa referandumunda son haftaya girilirken, seçmeni ikna edecek makul gerekçeler bulamayan 'hayır' cephesi, ilginç bir kampanya yürütüyor. 26 maddelik anayasa değişikliği paketindeki maddelerle ilgisi olmayan iddialar, broşür ve billboardlarda boy gösteriyor. Vatandaşları hayır oyu vermeye ikna etmek için sanal âlemde de akla hayale sığmayan yalanlara başvuruluyor. İstanbul Avcılar'da asılan afişlerde referandumdan 'evet' çıkması halinde 'Müslüman kadınların rahibe gibi giyineceği', 'Bebek katilinin serbest bırakılacağı' gibi iddialara yer verilmişti. Benzer bir propaganda örneği de Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşandı.

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi durumunda bütün sağlık hizmetlerinin paralı olacağı, emekliliğe hak kazanmak için ödenecek prim gününün 7 binden 9 bine çıkarılacağı ve Atatürk'ün tarihten silineceği iddialarının yer aldığı broşürler dağıtıldı. Referandum yalanlarına tepki gösteren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Milletin reşit olmadığına inanan bir zihniyettir bu. Ancak kimse, kimseyi aptal yerine koymasın." diye konuştu. Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Amaçları, yanlış bilgilerle milleti etkilemek. Referandumu, hükümetin güvenoylamasına çevirdiler." ifadesini kullandı. BBP Genel Sekreteri Mustafa Destici ise 'hayır' denilmesi için millete gerekçe sunamayanların yalan yanlış iddialara başvurduklarını söyledi.

karapropaganda-1.jpg

"Evet çıkarsa, 'Ayasofya'ya haç dikilecek', 'Türkiye bölünecek', 'Emeklilik yaşı 65'e çıkarılacak', 'Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak'... Bu tür iddialar referanduma bir hafta kala ağırlık kazandı. Seçmene 'hayır'ın gerekçesini anlatamayan hayır cephesi, vatandaşlara dağıttıkları broşür ve billboardlara astıkları afişlerde bu tür söylemleri kullanıyor. Avcılar'da sonradan CHP'nin kendisine ait olmadığını savunduğu afişte inançlara hakaret eden ifade yer almıştı.

Referanduma 'evet' çıkması halinde 'Müslüman kadınların rahibe gibi giyineceği', 'Parçalanacak topraklarımızda Kürdistan'ın kurulacağı' ileri sürülmüştü. Muğla'da özellikle kırsal kesimde dağıtılan afişlerde emeklilik yaşı, emeklilik prim günü gibi referandumla ilgisi olmayan konular hakkında asılsız iddialarda bulunulmuştu. CHP'nin referandum için hazırladığı propaganda araçları da büyükşehirlerde benzer söylemleri kullanıyor. Sanal alemde de paketin içeriğiyle ilgili bilgi kirliliği yapılıyor. Değişikliğin kabul edilmesi halinde Cumhuriyet'in yıkılacağı, toprakların yabancılara peşkeş çekileceği öne sürülüyor.

'Milletimiz bu yalanlara kulak asmamalı'

Bu tür iddialara, siyasiler de tepki gösterdi. Başbakan Tayyip Erdoğan, "Bilgi kirliliği, kara propaganda yapıyorlar. 'Evet'i Habur'la özdeşleştiriyorlar. Bu bir halkoylaması. Evet oylarıyla neyi vaat ediyorsak onu yapacağız." dedi.

karapropaganda-2.jpg

Kimsenin kimseyi aptal yerine koymaması gerektiğini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de 'yalanlarla bezeli propagandaya milletin inanmaması gerektiğini' belirtti. Çelik, "Bu halka kendi iradesiyle kendi anayasasını yaptırmamak gibi statükocu bir zihniyet var. Milletin reşit olmadığına inanan bir zihniyettir bu. Amaca ulaşmak için her yolu mubah görüyorlar." derken, SP lideri Numan Kurtulmuş, "Bunların amaçları, işi AK Parti karşıtlığına getirerek hayır oylarını artırmaya yöneliktir. Vatandaşlarımız oylarını kullanırken partinin icraatlarını düşünerek değil demokratik iyileştirmeleri göz önünde bulundurarak oy kullanmalı." ifadelerini kullandı.

BBP Genel Sekreteri Mustafa Destici de "Milletimiz bu yalanlara tevessül etmesinler. Siyasetin aşağılara çektiği bu tür yalanlara kulak asmasınlar. Paketi okusunlar, milletin lehine kazanım görüyorlarsa evet desinler." şeklinde konuştu.

İşte kullanılan referandum yalanları

    * Cumhuriyetin yapısı değişecek
    * Dinci sivil diktatörlük kurulacak
    * Anadolu Türksüzleştirilecek
    * Doğu'da Kürdistan kurulacak
    * Mayınlı arazilerimiz İsrail'e verilecek
    * Vatan yabancılara peşkeş çekilecek
    * Bebek katili ve lanetli PKK affedilecek
    * Müslümanlık Hıristiyanlaştırılacak
    * Emeklilik yaşı 65'e çıkarılacak
    * Prim ödeme 9 bin güne çıkacak
    * Emekli maaşları yüzde 33 oranında düşürülecek
    * Katılım payı beş katına kadar artırılacak
    * Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak
    * Hastalanan sigortalılara verilen iş görememezlik ödeneği yüzde 16 azalacak
    * Emeklilerden 10 yıl süreyle Genel Sağlık Sigortası primi kesilecek
    * Primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak
    * Ayasofya'ya haç dikilmemesi için hayır
    * BOP planlarının önünü kesmek için hayır
    * Teröre destek olmamak için hayır

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler