YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı
Başbakan Davutoğlu, AK Parti'nin TBMM Başkan adayının Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz olduğunu açıkladı
İşte AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı
26 Haziran 2015 / 12:45 Güncelleme: 26 Haziran 2015 / 13:47

Başbakan Davutoğlu, AK Parti'nin TBMM Başkan adayının Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz olduğunu açıkladı

Davutoğlu, "Önümüzdeki günlerde özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesine müteakip, bu sefer koalisyon çalışmaları ile ilgili olarak da faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. En doğru kararı alabilmek, ülkemiz için en hayırlı sonuca ulaşabilmek için bundan sonraki çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

İki isim öne çıkmıştı

Her partinin kendi kuralları var ama biz meclis başkan adayını belirlerken birçok kıymetli arkadaşımızın ismi geçiyordu. İki isim öne çıktı: Nabi Avcı ve İsmet Yılmaz. 300’e yakın arkadaşımız fikir beyan ettiler. Her iki arkadaşımız da üstün vasıflara sahip arkadaşlar. Meclis Başkanlığı adayımız İsmet Yılmaz oldu.

3 dönem kuralı kaldırılacak mı?

3 dönem kural içine girmiş arkadaşlarımızın siyasi aşkını, dava ahlakını etkilemediği seçimler gösterdi. 3 dönem kuralı AK Parti'de iftiharla uygulanan kuraldır. Bizde mevki makam meselesi yoktur. Hepimiz ortak bir gaye için çalışıyoruz. Bu kuralı kaldırma gibi bir tartışma şu an gündemimizde yok.

Kapımız herkese açık

Davutoğlu, Baykal'ın kendisini ziyaret etme talebiyle ilgili olarak, "Ben en başta söyledim kim bizimle görüşmek isterse kapımız açıktır.Benimle görüşmek isteyen herkesle görüşürüm diğer adaylar da görüşmek isterse kapımız açıktır" dedi.

"Kılıçdaroğlu'nun yaklaşımını olumlu buluyorum"

Meclis Başkanlığı konusu koalisyon görüşmelerinin parçası değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın beni görevlendirmesi ile görüşmeler başlayacaktır. Resmi temas olmamıştır. Kılıçdaroğlu’nun basına yansıyan görüşlerini olumlu buluyorum. Kutuplaşma ifadesi içerin yaklaşımdan sonra her türlü görüşe açık olduğunu vurgulaması önemlidir. Ümit ederim bu anlayışa ziyaretler gerçekleştiğinde olumlu adımlar atılır.

İsmet Yılmaz kimdir?

1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu Makina bölümünü ve 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1990 yılında İsveç Malmö Dünya Denizcilik Üniversitesinde Master derecesini "Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi" alanında yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim dalında, Özel Hukuk alanında Yüksek Lisansını tamamladı. 20 yıl kamuda ve özel şirketlerde Denizcilik sektöründe Mühendis ve Müşavir Avukat olarak hizmet verdi. 31 Aralık 2002 ile 8 Mayıs 2007 tarihleri arasında Denizcilik Müsteşarlığında Müsteşar olarak görev yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114 üncü maddesi gereğince 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmıştır. 31 Ekim 2007 tarihinden itibaren de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmıştır. 24. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3. döneminde Vecdi Gönül'ün yerine Milli Savunma Bakanlığına atanmıştır. 25. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler