YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte AK Parti'nin başörtülü adayları!
Son dakika değişikliği olmazsa Avukat Havva Yıldırım Ankara'nın Güdül ilçesi, gazeteci Zeynep Karaca Çorum Alaca'dan aday olacak.
İşte AK Parti'nin başörtülü adayları!
23 Kasım 2013 / 22:19 Güncelleme: 23 Kasım 2013 / 22:33

AK Parti'de 30 Mart 2014 yerel seçimleri için aday belirleme çalışmaları hızla sürüyor. Başörtülü kadınların Meclis'te ve kamuda görev yapmalarının önündeki engellerin kaldırılması sonrası AK Parti, başörtülü belediye başkanı için de hazırlıkları hızlandırdı. Yapılan temayül yoklamalarıyla aday belirleyen partide, Ankara ve Çorum için başörtülü adaylar öne çıktı.

Çorum'un Alaca ilçesinde belediye başkanlığı için AK Parti aday adayı olan Zeynep Karaca, 'Alaca'da 18 yıl gazetecilik yaptım. Birçok ortama başörtüsü ile girdim. Çalıştığım gazete kamu kurumuna bağlı olduğu için kurumda çalışırken başım açıktı. 7 yıl kaymakamlıkta, 11 yılda belediyede başı açık olarak çalıştım.

Ama dışarı çıktığımda başımı örtüyordum. Alaca'nın başörtülü kadın belediye başkanına sıcak yaklaşacağını düşünüyorum. Önemli olan başörtü değil, kafanın içindekilerdir. Alaca'ya artık bir kadın eli değmesi gerekiyordu. Şimdiki belediye başkanı da çok çalışkan. Ama artık Alaca'ya bir vizyon katmak gerekiyor' diye konuştu.

'Anneleri gibiyim...'

Ankara'nın Güdül ilçesinde AK Parti Belediye Meclis Üyesi aday adayı olan Havva Yıldırım siyaseti başörtülü olarak sürdürmenin güzel olduğunu, fakat bir 'anne' olarak zorlukları bulunduğunu ifade etti. 'Başörtülü olduğunuz zaman insanlar sizi bacıları, anneleri yerine koyuyorlar. O başörtüsü bir saygı ve mesafe olarak arada duruyor' diyen Yıldırım, 'Adaylığa başvurdum. İki dönem ilçe başkanılığı yaptım. Siyasetin en altından başladım. Bayanların siyasetin içinde olması güzel. Başörtülüye siyasette bir engel yok. Hatta başörtümün halk nazarında benim için olumlu bir etkisi oldu' şeklinde görüş belirtti.

Yarışa CHP de katıldı

AK Parti seçimlere başörtülü adaylarla hazırlanırken CHP de boş durmadı. Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinin kapanmaktan kurtulan tek beldesi Akharım'da belediye başkan adayının, mevcut CHP'li Belediye Başkanı Nurettin Özdemir'in eşi Sevinç Özdemir olduğunu açıklandı.

chppppppppppppppppppppp.jpg

Beldenin meydanında adaylığını duyuran Sevinç Özdemir, halkın yoğun isteği üzerine bu yola girdiğini söyledi. 16 yaşında evlendiğini, 4 çocuğu bulunduğunu belirten ilkokul mezunu Özdemir, 'Allah nasip ederse Akharım için ne gerekirse yapacağım. Kadınların başaramayacağı hiçbir şey yoktur' diye konuştu.

 

YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler