YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte AK Parti'nin adayları!
Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında, AK Parti'nin yere seçimlerdeki adaylarını açıkladı.
İşte AK Parti'nin adayları!
03 Aralık 2013 / 12:45 Güncelleme: 03 Aralık 2013 / 14:21

İşte 15 ilin adayları ve özgeçmişleri,

- Ardahan: Faruk Köksoy

1964 Ardahan, Hanak İlçesi Baştoklu Köyü doğumludur. İlkokulu Köyünde bitirmiş. Ortaokul ve liseyi Sarıkamış’ta okuyarak 1981 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini kazanmış olup, buradan da 1985 yılında Orman Mühendisi ünvanıyla mezun olmuştur. Bir yıl Kırklareli-Demirköy Orman İşletme Müdürlüğünde Stajyer Orman Mühendisi olarak çalışmış, askerliğini 1986-87 yıllarında yedek subay olarak mersinde yaparak Dz.P.Teğmen rütbesi ile terhis olmuştur. Askerlik sonrası Orman Mühendisi olarak Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nde ve serbest olarak Gaziantep’te kısa süreli işlerde çalışmıştır. Orman Bakanlığının açtığı imtihanı kazanmış ve 1988 Ağustos ayında Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü emrine atanmıştır. Kısa bir süre Diyarbakır ve Mardin Orman İşletme Şefliklerinde çalışarak daha sonra Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü Merkezinde Elazığ Orman İşletme Şefi olarak atanmış ve iki yıl bu görevde kalmıştır.

- Iğdır: Mustafa Buluş

İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Iğdır ilinde tamamladı. 1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesini kazandı. 1992 yılında bu okuldan mezun oldu. 1993 yılında İstanbul ilinde rahmetli Av. Medet Serhat'ıAvukatlık stajımı yaptı. 1994 yılında askerlik görevimi tamamladım. 1995 yılında Iğdır İlinde Avukatlık mesleğine başladım. Üç dönem Iğdır Barosu yönetim kurulunda üye olarak görev yaptım. 2005 - 2006, 2006 - 2008, 2008 - 2010, 2010 - 2012 yılında yapılan Baro Başkanlığı seçimlerinde tekrar Baro Başkanı seçildim. Yani dört dönem, Iğdır Baro Başkanlığı görevi yaptım. Baro Başkanı olarak görev yaptığım süre içerisinde sivil toplum örgütü olan Baronun meslek alanı dışında sosyal ve kültürel alanda çeşitli organizasyonlar ( panel, seminer ve sosyal yardımlar vb.) yaparak İlimizin gelişimine katkı sunduk. 2005 yılında İl Başkanımızın görevinden ayrılmasından dolayı, Parti teşkilatımız ( Ak Parti) tarafından İl Başkanlığı için Genel Merkeze çağrıldım. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde Belediye Başkan aday adayı oldum. 30 Mayıs 2009 tarihinden buyana Ak Parti Iğdır İl Başkanlığını yürütmekteydi. Daha önceleri İlim yayma cemiyetinin Iğdır şubesinde görev aldı. Evli iki çocuk babasıdır.

- Erzincan: Cemalettin Başsoy

1959 doğumlu olan Cemalettin Başsoy, Anadolu Üniversitesi İşletme Faküktesini bitirdi. AK Parti Erzincan İl Başkanı.

- Bingöl: Yücel Barakazi

Çok iyi derecede Almanca, Arapça, İngilizce ve Farsça konuşabilen Barakazi, 1988-1989 Ankara`da İller Bankası Personel Daire Başkanlığı`nda başlattığı kamu hayatını yurt içi ve yurt dışında birçok kurum ve bakanlıkta tercümanlık, danışmanlık ve yöneticilik görevleriyle sürdürdü. Temmuz 2010`dan beri Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünde görev yapmakta olan ve yurt dışında birçok önemli seminere katılan Barakazi, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimi içinde AK Parti’den Bingöl Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Barakazi, evli ve iki çocuk babasıdır.

- Hakkari: Osman Kızılban

Osman Kızılban, bir dönem Ak Parti Hakkari İl Başkanlığını yaptı. Sonra Hakkari Üniversitesinde Kütüphane ve Dökümatasyon Daire Başkanlığını yaptı. Osman Kızılban, kısa süre üniversitede çalıştıktan sonra İl Özel İdaresi Sekreter Yardımcılığına atandı. Ve halen orada çalışmalarını sürdürüyor. BDP aday adaylarını haftalar önce açıklamıştı. Gözler Ak Parti'deydi. Kulüslerde üç aday adayının adı geçiyordu. Osman Kızılban acilen Ankara'ya çağrıldı ve aday olması istendi. Osman Kızılban'ın İl Özel İdare Sekreter Yardımcılığı görevinden istafe etmesi ve adaylığını resmen açıklanması bekleniyor.

- Rize: Reşat Kasap

Prof. Dr. Reşat Kasap, 1961 Yılında Rize’de doğdu. İlkokulu Derepazarı Bahattinpaşa İlkokulunda, Ortaokulu Derepazarı Ortaokulunda, Liseyi ise Samsun 19 Mayıs Liselinde tamamladı. Lisans ve Yüksek Lisansını 1984 ve 1987 yıllarında Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde bitirdi. Doktorasını, 1992 yılında Wales Üniversitesi (İngiltere)’de yaptı. 1993’de Yrd.Doç., 1998’de Doçent ve 2004’de Profesör oldu.  Yarısı yurt dışı olmak üzere 70’in üzerinde bilimsel çalışması bulunmaktadır.

- Bitlis: Fehmi Alaydın

1966 doğumlu Başkan Alaydın, ilk, orta ve lise öğrenimini Bitlis’te tamamladı. AnadoluÜniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesinde İnşaat Mühendisiolarak mezun oldu. 2008 yılında aynı üniversitenin Kamu Yönetimibölümünü bitirdi. Bir müddet serbest mühendislik ve müteahhitlik yaptı. 1999- 2005 yılları arasında Zeytinburnu Belediyesi’nde Başkan Danışmanıolarak görev aldı. İlçenin tüm alt yapı ve üst yapı projelerindekoordinatörlük görevi ve büyük şehirle ilgili tüm koordinasyonu sağladı. Bununlabirlikte belediyenin sosyal projelerinin tümünde rol aldı. Kendi isteğiyle 2005 yılı sonunda Başkan Danışmanlığı görevinden ayrılarak,2006 - 2008 yılları arasında müteahhitlik ve profesyonel yöneticilik yaptı. İş hayatının yanısıra sosyalsorumluluk projeleri bağlamında Zeytinburnu Genç İş Adamları DerneğiKurucu Başkan Yardımcılığı, Merkez Efendi Kültür Derneği’nin YönetimKurulu Üyeliği, Bitlis Genç İş Adamları Derneği Kurucu BaşkanYardımcılığı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. 2002 - 2007 Ak Parti İlçe Kurucu Başkan Yardımcılığı gibigörevlerde bulundu. Mart 2009 Mahalli İdareler Seçiminde Bitlislilerin oylarıyla Bitlis Belediye Başkanlığına seçildi. Orta derecede İngilizce bilen Başkan Alaydın, evli ve 2 çocuk babasıdır.

- Batman: Mehmet Emin Ekmen

15 Mayıs 1975’te Batman’da doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Fatma’dır. Avukat; Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı’nda tamamladı. Serbest avukat olarak çalıştı. Batman Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve İnsan Hakları Komisyonu ile Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanlığı yaptı. Tema Vakfı’nın Temsilciliği, Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Yöneticiliği, Günışığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Herkes İçin Spor Federasyonu Batman Temsilciliği ve Batman Mazlum-Der Kurucu Üyeliği görevlerinde bulundu. Orta düzeyde İngilizce bilen Ekmen, evli ve 2 çocuk babasıdır.

- Ağrı: Hasan Arslan

1967 Ağrı doğumlu olan Hasan ARSLAN, İlk, orta ve lise tahsilini Ağrı’da tamamladı. Marmara Üniversitesi Sağlık eğitim entitusu Bölümünü ve A.Ü İşletme Fakültesini bitirdi.
Mezuniyetinin ardından yine Ağrı’da görev yapan ARSLAN, Ağrı Sağlık Meslek Lisesinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı.1998-2006 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Ağrı Sağlık Yüksekokulunda Akademisyen olarak çalışan ARSLAN, Ağrı ilinde sendika çalışmaları yaparak Memur-Sen Ağrı İl Başkanlığı görevinde bulundu. Evli ve 3 çocuk babası olanan Arslan, 2006 yılında Ak Parti İl Başkanlığı görevine başladı.

- Erzurum: Mehmet Sekmen

 25 Ocak 1958′de Erzurum İspir’de doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Hava’dır. Mehmet Sekmen İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Kamu ve özel sektörde yöneticilik yaptı. Mehmet Sekmen Serbest Muhasebeci olarak çalıştı. Özel bir şirkette finansman yöneticiliği yaptı. Daha sonra kendi aile firmasında yönetici olarak iş yaşamını sürdürdü. Bir dönem Samandıra, iki dönem Kartal Belediye Başkanlığı görevine seçilerek bu görevleri yürüttü. Ayrıca Bölgedeki birçok Kültür ve Sanat derneklerine öncülük ederek, dernek çalışmalarına katıldı ve bu derneklerde üyelik ve başkanlık görevleri üstlendi. Mehmet Sekmen Kartal Spor Kulüp Başkanlığı ve 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu. Mehmet Sekmen 22. Dönem İstanbul Milletvekili. Orta düzeyde İngilizce bilen Sekmen, evli ve 4 çocuk babasıdır.

- VAN: Osman Nuri Gülaçar

1965 yılında Van’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini aynı ilde bitirdi. İmam-hatip lisesinden mezuniyetinin ardından Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu.Yabancı dil olarak Arapça bilmektedir. Bölge’de Kanaat Önderi olarak tanınan Osman Nuri Gülaçar, 28 yıl imam-hatip olarak görev yaptı. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde faaliyet gösterdi. Ensar Vakfı Van Şube Başkanlığı görevinde bulundu. Evli ve 3 çocuk babası.

- SAMSUN: Yusuf Ziya Yılmaz

1951 yılında Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğan Yılmaz, ilk orta ve ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladıktan sonra, üniversiteyi o zamanki adı İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi olan Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bitirdi. 1975'te karayollarında mühendis olarak iş hayatına başlayan Yılmaz,[1983 yılında Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü'ne Makina İkmal Baş Mühendisi olarak atandıktan sonra 1987'de Karayolları Genel Müdürlüğü İkmal Şube Müdürlüğüne atandı. 1990 yılında Van Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'ne, 1992 yılında ise Samsun Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'ne getirildi.[2] Altı yıl boyunca Samsun'da görev yaptıktan sonra İstanbul Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne atandı.

- HATAY: Sadullah Ergin (ADALET BAKANI)

1964 yılında Antakya’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Antakya’da tamamladı. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde 1 yıl okudu. Daha sonra 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine giren Ergin, 1987 yılında mezun oldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğünde 5 yıl süreyle kurum avukatı olarak çalıştı. 1995’te istifa ederek serbest avukatlığa başladı.Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik yaptı.Refah Partisi ve Fazilet Partisinde Hatay İl Başkanı olarak görev yaptı.1999 yerel seçimlerde Fazilet Partisinden Antakya belediyesi Başkan Adayı olarak seçimlere girdi.Adalet ve Kalkınma Partisinde kurucu İl Başkanı oldu . 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. dönem milletvekili genel seçimlerinde 1.sıradan Hatay milletvekili olarak parlamentoya girdi. Üç dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 60. Cumhuriyet Hükümetinde Adalet Bakanlığı görevini yürüttü. 61. Cumhuriyet Hükümetinde yeniden Adalet Bakanlığı görevine getirildi. Ergin, Evli ve 4 çocuk babasıdır.

- Diyarbakır: Gazi Ensarioğlu

Başbakan Erdoğan'ın konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Medya, baskı grupları, sermaye Meclis'in yerine geçemez. Özellikle de çeteler, mafyatik örgütler ve karanlık suç örgütleri kendilerini Meclis'in yerine koyamaz. Kendilerini Meclis'in üzerinde göremez, millet adına karar veremez... Hiçbirgücün Meclis'e, siyasetçiye ve milli iradeye boyun eğdirmesine izin vermeyeceğiz. göz yummayacağız" dedi.

Milletten başka karar merci yoktur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Milletten başka sandıktan başka karar mercileri aramak, Türkiye'nin bugününe özellikle yarırına yapılmış en büyük haksızlık olacaktır. Meclis iradesini, Meclis dışındaki güç odaklarına teslim edemez" dedi.

Milletin vesayete ve vasilere ihtiyacı yoktur

Başbakan Erdoğan, iktidarda bulundukları 11 yıl boyunca milli iradenin güçlenmesi için mücadele verdiklerini belirterek, "Millet kendi kararını kendisi vermekten, kendi istikametini kendisi çizmekten aciz değildir. Milletin vesayete ve vasilere hiç ama hiç ihtiyacı yoktur" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları,

- Dünya engelliler günü vesilesiyle şu hususu belirtmek istiyorum. Her insan farklı yaratılmışt. Her can Allah tarafından yaratılmış onun takdiriyle vücut bulmuştur. Standart insan mümkün değildir. Kadın ve erkek arasındaki ayrımcılık dini değerlere tamamen aykırıdır. doğu ile batı uzun ile kısa zengin ile fakir arasında ayrım yapmak aykırıdır. Engelli insanlara farklı bakmak ırkçılıktır. Normal ya da anormal insan yoktur. Can vardır.

- 2005 yılında ilk engelli parkurunu biz çıkarrtık. 2013 yılında yaptığımız düzenlemeyle yasadaki engelli kardeşlerimizi rahatsız eden kelimeleri çıkarttık. Engelli vatandaşlarımızı ücretsiz taşıdık.

- Engelli vatandaşlarımıza istihdam anlamında önemli atılımlar yaptık. 2002 yılında 5 bin 777 engelli vatandaşımıza istihdam varken şuan 32 bine ulaştı.

- Yeter ki gönüller engelli olmasın. Engeller aşılır.

- 2013 ihracat rakamları yzde 8.8 artarak 13 milyar 798 lira oldu .

 - Merkez Bankası döviz rezervleri tüm zamanların en yüksek rakamı olan 135 milyar 328 milyon dolara ulaştı.

- 11 yıldır milli iradenin güç kazanması için tüm süreçlere hakim olmak için yoğun mücadele verdik.

- 1950 - 60 arasındaki demokratik dönem 27 Mayıs darbesiyle rafa kaldırılmış, millete "Siz yapamadınız" denilmiştir.

- Milleti yok sayan sadece darbe dönemleri değildir.

- Milletin vesayete ve vasilere hiç ihtiyacı yoktur!

- Bu ülkede CHP hiçbir itiraza kulak vermeden ülke yönetmiştir.

- Biz sadece iktidardaki parti olarak itibar kazanmadık. Siyaset kurumunun topyekün itibar kazanmasına vesile olduk.

- Bizim bıraktığımız en büyük eser milli iradedir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler