YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte adım adım oy kullanma rehberi...
Türkiye, ülkeyi 4 yıl yönetecek hükümeti belirlemek için yarın sandık başına gidiyor. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde 174 bin 240 sandıkta, 53 milyon 741 bin 838 seçmen oy kullanacak.
İşte adım adım oy kullanma rehberi...
06 Haziran 2015 / 13:23 Güncelleme: 06 Haziran 2015 / 15:46

Türkiye, 25. dönem milletvekillerini belirlemek için yarın oy kullanacak. Oy kullanma işlemi saat 08.00’de başlayacak ve 17.00’de sona erecek.

Genel seçimde 53 milyon 741 bin 838 seçmen, 174 bin 240 sandıkta oy erecek. Peki nasıl oy kullanacağız?

İşte adım adım Habertürk oy kullanma rehberi:

Seçmen bilgi kartı: Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağımız adreslerimize gönderilen seçmen bilgi kâğıdında yer alacak. Bilgi kâğıdı gelmeyen vatandaşlar oy kullanacağı yeri ve sandık numarasını YSK’nın internet sitesindeki sorgulamadan öğrenebilecek.

Kimliğinizi unutmayın: Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport gibi resmi nitelikteki belgeyi almayı unutmayın.

Pusula ile kabine gidin: Sandık görevlisinin verdiği birleşik oy pusulası, zarf ve mührü alarak oyunuzu kullanmak üzere kabine geçin.

Mührü taşırmayın: Mührü, oy vereceğiniz partinin logosunun ya da bağımsız adayın isminin altında bulunan tercih dairesinin dışına taşırmayın.

Zarfa koyup sandığa atın: Oyunuzu kullandıktan sonra birleşik oy pusulasını, mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde katlayarak zarfa koyup sandığa atın ve sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

ln.jpg

Seçimde kimler oy kullanamayacak?

-İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi’nde (MERNİS) yer almayanlar.

-Haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler.

-Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar.

-Silah altında bulunan er ve erbaşlarla askeri öğrenciler.

-Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler.

Zarfa başka bir şey koymayın

12 Haziran 2011 Genel Seçimi’nde sandık başına giden 43 milyon 738 bin 663 seçmenden 970 bin 242’sinin oyu geçersiz sayıldı.

YSK ve siyasi partiler, yarın yapılacak seçimde geçersiz oyları minimize etmek için yoğun çalışma yürüttü. Bu kapsamda seçimde görev yapacak personeli sıkı bir eğitimden geçiren YSK, seçmeni bilinçlendirmek için de kamu spotları, afiş ve broşürler hazırladı.

YSK, vatandaşların oy kullanırken dikkat etmeleri gereken başlıkları şöyle sıraladı:

-Oy pusulalarını sandık kurullarınca verilen çift mühürlü zarfa koyun.

-Birden fazla siyasi partiye ya da bağımsız adaya ayrılan bölüme mühür basmayın.

-Oy pusulasına imza atmayın, herhangi bir işaret koymayın.

-Yırtılan birleşik oy pusulaları geçerli olmayacak.

-Zarfın içine oy pusulası dışında bir şey koymayın.

-Oy pusulasının arkasında sandık kurulu mührü bulunmalıdır. Bu mühür bulunmayan oy pusulaları geçersiz sayılacak.
 

rs1-308.jpg

HABERTÜRK

 

 // Rasim DUMAN
Mose Hayim HERZOG'dan "turkucu Cici Cocuk" a son talimatlar :"Selo canim,yakisikli delikanim, goreyim seni iki gozum.. Butun umitlerimi sana bagladim. Butun talimatlarimizi cok iyi uyguluyorsun, ama kameralarin karsisina gecince terliyor, kizariyorsun. Avarel'i ornek al, ne kadar yalan soylese de iftira atsa da, hic yuzu kizarmiyor. Bu aksam yeni talimatlarimiz olacak, al su sifre anahtarini, calismaya basla cicim..."...
07 Haziran 2015 07:21
 // Rasim DUMAN
Mose Hayim HERZOG'dan Emsaalettin amcanin genel baskanina talimat : "Antikaci antika kardes, unutma,sen de DALTONLAR efsanesinin bir uyesisin, ona gore hareket et. Son zamanlarda performansin iyi. Boyle devam edersen her aksam puskevit ve cikolata alcam sana. Simdi git oyunu kullan cigerim......
07 Haziran 2015 07:09
 // Rasim DUMAN
Mose Hayim HERZOG'dan "DALTONLAR"a son talimat :"Avarel bak dikkat et, reyini Arjantin'de degil, Arjantin isimli okulda kullanacaksin. Okulda doner merdiven varsa sakin binme. Su usturlap,su pusula,su da 1/1000 mikyasli harita ; okulun yerini kolay bulabilmen icin... Kagittepe-Kagithane ile ilgili suallere cevap verme. Bu isleri basarabilirsen balon alcam sana, hadi akillim......
07 Haziran 2015 06:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler