YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ABD'yi korkutan görüntü!
ABD'nin aldığı vize kararının sadece FETÖ'cü çalışan için olmadığını belirten Ogün Öcek, "Türkiye ABD'nin politikalarını ayaklar altına aldı. ABD'nin bölgede attığı her adımı boşa çıkardı. Bunların neticesinde ABD Türkiye'ye karşı vize kararı aldı." dedi.
İşte ABD'yi korkutan görüntü!
17 Ekim 2017 / 18:04 Güncelleme: 17 Ekim 2017 / 19:08

Kanal A'da yayınlanan ve moderatörlüğünü Cüneyt Polat'ın yaptığı 2'den 4'e programına konuk olan Kanal A Haber Müdürü Ogün Öcek, Türkiye'nin İdlib operasyonu ve ABD'nin aldığı vize yasağı kararının nedenleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte Kanal A Haber Müdürü Ogün Öcek'in değerlendirmelerinden önemli satırbaşları;

İDLİB'DE GERÇEKLEŞEN HAREKAT DEĞİL İNTİKALDİR

İdlib konusu Kerkük kadar önemli bir meseledir. Çatışmasız bir şekilde ordumuz ilerlediği için çok fazla bir bilgi gelmese de burada çok önemli bir başarı vardır. Bu bir harekat değil intikaldir. Türk askerinin bölge halkının da desteğiyle o bölgelere yerleşerek kendi güvenliğini kendi sağlayacaktır.

İDLİB KONUSUNDA KAFALARI KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR

İdlib ile ilgili şöyle bir sıkıntı var; Hatay sınırında yer alan bir şehir ve kontrolü ÖSO ve Esed muhalifleri arasında yer alan HTŞ tarafından sağlanıyor. Buraya neden bir harekat düzenlendi şeklinde soru işaretleri var. Özellikle sosyal medyadan ve bazı provokatör yazarların da açıklamalarıyla biz orada Esed'e karşı savaşıyor olarak görünüyoruz ama Esed'in karşı olduğu örgütleri temizlemeye girdik şeklinde akla mantığa sığmayan yorumlarda bulunuyorlar.

BÖLGEYİ İYİ İZLEMEK LAZIM

Bunu doğru algılayabilmek için bölgeyi iyi izlemek lazım. Operasyon başlayacağı sırada HTŞ'nin bir açıklaması. "ÖSO değil ama Türk Askeri gelir ise biz bölgeyi teslim ederiz." dediler. Bu aslında Türkiye'nin gücünü gösteriyor. Herhangi bir çatışma olmadan Türk Askeri orada gözlem evleri kurarak ve askeri üsler ile birlikte oraya yerleşebilir.

İDLİB'E NEDEN GİRDİK?

Haritayı inceleyecek olursanız İdlib'in de Türkiye'nin kontrolüne girmesiyle birlikte terör örgütü PYD sıkışmış olacak ve Akdeniz'e açılma imkanı bulamayacak. Türkiye bir harekat düzenlemesi durumunda ABD beslemesi PYD'nin işini çok daha kısa bir sürede bitirecek. Tam da böyle bir dönemde tüm bu gelişmeleri gören ABD'den malum vize açıklaması geldi.

ABD'NİN VİZE HAMLESİ SADECE FETÖ'CÜ BİR ÇALIŞAN İÇİN DEĞİL

ABD'nin vize hamlesini çoğu insan anlayamadı. Sadece FETÖ olayı mıdır bu? Tabi ki böyle bir şey söz konusu değil. Basın organları bütün dikkati konsoloslukta çalışan Metin Topuz'a çevirdi. ABD'nin tepkisinin sadece bu yüzden olduğu fikrini ortaya koydu. Bu yanlıştır bölgeyi yanlış okumaktır.

ABD'nin tepkisine neden olan şey konsoloslukta çalışan birinin gözaltına alınması değil, Türkiye'nin ABD tarafından dayatılan politikaları ayağının altına almasıdır. Çerçeveye bu açıdan bakarsak ABD'nin oynadığı oyunu daha iyi görebiliriz. Türkiye burada Amerikan kurallarının dışına çıkmıştır ve beslediği PYD'yi çevirerek, kuşatma altına alarak onların da bölgedeki çıkarlarına darbe vurmuştur. ABD buna karşılık vize başvurularını askıya aldı.

ogun-ocek.png

ABD BÖLGEDE ATTIĞI HER ADIMIN BOŞA ÇIKMASININ ŞAŞKINLIĞINI YAŞIYOR

Burada dikkat çekilmesi gereken bir husus daha var. ABD İdlib konusuna biraz mesafeli yaklaşmakla birlikte Türkiye'nin yanında olduğunu ve desteklediğini söyledi. Ancak harekatın başlamasına müteakip vizeleri askıya aldı. İdlib'de ne oluyor da ABD hiçbir düşmanına karşı yapmadığını bize karşı yapıyor?

Türkiye Fırat Kalkanı'nda çok hızlı bir ilerleme sarfetti ve çok kısa bir sürede 3 bini aşkın teröristi bölgeden temizledi. Bölge halkının geneli oraları terk etmişti, kalanlar da Türkiye'ye destek gösterilerinde bulundu

İdlib'de çok daha fazla vatandaş var. "Vatanınıza hoşgeldiniz" pankartları ABD'yi korkutmuştur. ABD girdiği hiçbir ülkede halk ile dosthane bir ilişki kuramamış bu yüzden de tam anlamıyla da bir hakimiyet kuramamıştır. Bu yüzden çıkarları devamlı çatışmaktadır. ABD'de bölgede attığı her adımın boşa çıkmasının şaşkınlığı söz konusu.

TÜRKİYE'NİN YAPTIĞINI DÜNYADA BAŞKA HİÇBİR ÜLKE YAPAMAZ

ABD şu an serseri kurşun gibi. Pakistan'dan tepki aldı. Türkiye yer yer PYD'yi vuruyor. Günümüz savaşlarının terör örgütleri aracılığı ile yapıldığını konunun bir tarafına koyarsak Türkiye'nin YPG'ye karşı yaptığı her hamle ABD'ye karşı yapılmış bir hamledir ve onların silahlarına el koymak ABD ile savaşmak ile eşdeğerdir ve bunu da dünyada başka hiçbir ülke yapamaz. Bunu okuması çok zor değil. Kartlar artık açık...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler