YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 4 şirkete göre partilerin oy oranları
Yerel seçimler öncesi ORC, ANDY-AR, Gezici ve Konsensus araştırma şirketlerinin yapmış olduğu anketlerin sonuçları belli oldu.
İşte 4 şirkete göre partilerin oy oranları
16 Şubat 2014 / 10:15 Güncelleme: 16 Şubat 2014 / 10:21

2014 Yerel seçimleri için yapılan seçim anketleri artık gündeminin en önemli madde başlıklarından birisi haline geldi.

30 Mart yerel seçimlerine 42 gün kala partiler seçim çalışmalarına hız verirken, anket şirketleri de araştırmalarını yoğunlaştırdı. Bu kapsamda 4 farklı araştırma şirketinin şubat ayında yaptığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.

İşte 4 farklı anket şirketinin araştırmasından çıkan sonuç:

ORC anketi

ORC Araştırma'nın gerçekleştirdiği yerel seçim anketi ve Hükümet-Cemaat arasındaki gerilimi ölçen araştırması ise oldukça dikkat çekici. Yapılan seçim anketine göre Ak Parti'nin yerel seçimlerdeki oy oranı %45 civarında görülüyor. CHP'nin oy oranı ise %30′a yakın durumda.

17 Aralık Operasyonu sonrası merakla beklenen seçim anketi çalışmaları, özellikle yerel seçimlerin de yaklaşmasıyla birlikte, ardı ardına yayınlanmaya devam ediyor.

AK Parti İstanbul ve Ankara'da mevcut başkanlarla devam etme kararı alırken, İzmir'de ise eski kabinenin en önemli isimlerinden birisi olan Binali Yıldırım'ı aday göstermeyi tercih etti.

CHP ise 2004′ten bu yana partiden ayrı kalan Mustafa Sarıgül'ü tekrar saflarına katarak İstanbul'da, Ankara'da ise MHP'nin 2009 yılındaki büyükşehir adayı Mansur Yavaş'ı aday göstererek oldukça iddialı olarak seçim yarışına girdi.

ORC'nin gerçekleştirdiği seçim anketi ise AK Parti'nin oy oranında 2011 genel seçimlerine göre düşüş, 2009 yerel seçimlerine göre ise yükseliş olduğunu gösterdi.

Andy- Ar anketi

Andy-Ar Araştırma'nın 30 ilde gerçekleştirdiği yerel seçim anketi sonuçları açıklandı.

2014 Yerel seçimleri öncesi hazırlanan seçim anketinde katılımcılara 17 Aralık Operasyonu hakkındaki düşünceleri ve seçimlerde hangi partiye oy verecekleri soruldu. Anketin sonucuna göre AK Parti yerel seçimlerde %43 civarı oy alırken, CHP ise %30′u zorluyor.

Seçim anketleri son haftalarda ülke gündeminin ilk sırasına oturmaya başladı. Özellikle adayların kesinleşmesiyle beraber yapılan seçim çalışmaları, özellikle yazılı, görsel ve sosyal medyada sıklıkla yer alıyor. Son olarak Andy-Ar'ın açıkladığı seçim anketi de 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi tartışmalara neden olacak türden.

Şirketin katılımcılara sorduğu, "30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde oy tercihinizi hangi partiden yana kullanacaksınız?" sorusuna verilen cevaplar şöyle oldu:

AK Parti %43,5, CHP %29,3, MHP %13,6, BDP %6,5, BBP %2,2. Bu sonuçlara göre Ak Parti'nin 2009 Yerel Seçimleri'ne göre oy oranını %5 civarında yükselttiğini görebiliyoruz. CHP de aynı şekilde oyunu %6′ya yakın artırarak %30′u zorluyor.

Gezici anketi

Gezici Araştırma'nın gerçekleştirdiği 2014 Şubat Yerel Seçim Anketi AK Parti'yi hayal kırıklığına uğrattı. 

Yaklaşık 5 bin kişi ile görüşülen ankette, AK Parti'nin milletvekili seçimlerinin aksine, yerel seçimlerde oy oranının düştüğü görüldü. 1 Şubat 2014′te açıklanan seçim anketine göre AK Parti'nin oy oranı %40′ın altına düşerken, CHP'nin oy oranının ise %30′un üzerine çıkmış olarak görünüyor.

Gezici Araştırma Şirketi'nin gerçekleştirdiği seçim anketleri çalışmasında, ankete katılanlara hem genel seçim, hem de yerel seçim için hangi siyasi partiyi destekleyecekleri soruldu.

Ankette dikkat çeken sonuç ise Ak Parti'nin oylarındaki genel seçim ve yerel seçim farkları oldu. Ankette aynı zamanda Türkiye'nin en önemli sorunları gibi başlıklar ve gündeme ilişkin olaylar hakkında halkın nabzı ölçüldü.

Yapılan anket çalışmasına göre AK Parti'nin yerel seçimlerdeki oy oranı %39,9 olarak çıkıyor. CHP ise %31,3′ AK Parti'yi izlerken, MHP %19,2, BDP ise % 7,8 olarak görülüyor. Genel seçim anketinde ise AK Parti'nin oylarının tekrardan %40′ın üzerine çıktığı dikkat çekerken, bu durum yerel yönetimlerin performansları hakkında soru işaretlerine neden oldu.

Konsensus Anketi

Konsensus Araştırma'nın Şubat 2014 itibariyle açıkladığı seçim anketi sonuçları Habertürk Gazetesi'nde yayınlandı. Yıllardır Habertürk ile birlikte seçim anketleri konusunda ortak çalışma yapan şirketin 2014 yerel seçimleri öncesi hazırladığı anket sonuçları oldukça dikkat çekti.

Anketin sonuçlarına göre Ak Parti bir önceki yerel seçimlere göre oyunu ufak da olsa yükseltiyor. CHP ise yaklaşık %6′lık bir yükselişte. İşte o anketin detayları Yerel seçimler için geri sayım başladı. Seçim Anketleri ise birbiri ardına yayınlanmaya devam ediyor. Konsensus'un yayınladığı seçim anketinde ise oldukça ilginç sonuçlar çıktı. Ankete göre 2014 yerel seçimler öncesi Ak Parti halen liderliğini sürdürüyor.

AK Parti ilk sırada, CHP yükselişte

Toplamda 81 ilde 1504 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen ankette, katılımcılara 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde oy verecekleri partilerin yanı sıra, aynı zamanda siyasi parti liderlerinin performansları da soruldu. Yerel Seçim anketinde Ak Parti'nin ilk sırada çıktığını belirtmişti.

Ankete göre Ak Parti'nin oy oranı %41,7, CHP %29,5, MHP %15,4, BDP ise % 6,5. Ancak anket şirketinin Ak Parti'nin oy oranını baz alırken, 2011 seçimlerini değil, 2009 yerel seçimlerini kullandığını hatırlatalım. Ankette dikkat çeken bir diğer ilginç nokta ise kararsızların çoğunluğu. Bu sonuçlar kararsızların da dağıtılmasıyla ortaya çıkmış.

Kararsızlar dağıtılmadan ise sonuçlar şöyle; Ak Parti %32, CHP %22.6, MHP %11.8, BDP %5, Diğer %5.3, Kararsızım %12, Cevap yok %8.5.

08:04
 // Bilge
Bu millet ne badireler atlattı ne komplo ne tezgahlardan geçti. Ne işbirlikleri ne ihanetler yaşadı. Bu paralel yapı tezgahınında elbet üstesinden gelecek 31 martta kazdıkları kuyulara kendilerinin düştüklerini elbette görecekler ve yola devam diyecek bu millet....
17 Şubat 2014 08:04
DAHA SAYAYIMI
 // MTN DGRMNCI
AKP nin oyları nedenmi düşüyor yolsuzluklar rüşvetle ihaleleri yandaşlara vermek,yolsuzluk yapanların aklanması buna karşılık suçsuz yere paralel komloyla yılardır hapis yatan askerlerimiz,bilalin ifade vermeye geç gitmesi uçu kendilerine dokununca savcıları hakimleri polislerin yetkilerini ve yerlerini değiştirmeleri, ikdidar olmak için cemaatçilerle 11 yıldır işbirliği yapmak türkiye tarihinin en büyük hayat pahalılığı, milleti kredi kartlarıyla kredilerle borç batağına sürüklenmesi sayayımı ...
16 Şubat 2014 Pazar 11:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler