YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 28 Şubat'ın kirli yüzünü ortaya çıkaran belge!
Dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak’ın, ‘Yayınlarında gösterdikleri işbirliği ve vermiş oldukları hizmetlerinden dolayı’ bazı gazetecilere takdir ve teşekkür mektubu gönderdiği ortaya çıktı.
İşte 28 Şubat'ın kirli yüzünü ortaya çıkaran belge!
11 Ekim 2013 / 13:51 Güncelleme: 11 Ekim 2013 / 13:54

28 Şubat’ın askeri mimarları “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak” suçundan yargılanırken, darbenin sivil ayağına yönelik iddianamenin de hazırlığı sürüyor.

Soruşturma savcısı sürecin hazırlanmasında etkin rol oynayan gazeteci, akademisyen ve sivil toplum örgütü üyelerini mercek altına aldı. Yapılan yayınlarla ‘Postmodern Darbe’ye zemin hazırlayarak askerlerle işbirliği yaptığı iddia edilen gazetecilerin Genelkurmay ziyaretleri ve bağlantıları da araştırılıyor.

Gazetecilerin listesini verdi

28 Şubat Davası’nın tutuklu sanıklarından dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak’ın darbe öncesi ve sonrasında bazı gazetecilere teşekkür mektubu gönderdiği ortaya çıktı.

28 Haziran 1998 tarihinde Özkasnak imzalı talimat yazısında, gazetecilere teşekkür mektubu yazılması isteniyor. Yazıda Özkasnak, Genelkurmay Genel Sekreterliği görevini devraldığı günden itibaren TSK’nın iş ve dış kamuoyunda en iyi şekilde tanıtılması, milli konularda ülkenin çıkarlarının savunulması ve Cumhuriyet’in bekası için çok değerli çalışmalarda bulunduklarını tespit ettiği gazetecilerin listesini verip teşekkür mektubu yazılmasını istiyor.

Mektuplar hazırlansın

Talimatta Özkasnak, “Söz konusu basın mensuplarına, çalışmalarında gösterdikleri işbirliğinden ve vermiş oldukları hizmetten dolayı takdir ve teşekkürlerimi bildiren mektup hazırlanacaktır. Mektupların 19 Haziran 1998’e kadar yazılarak takdim edilmesi ve mektupların postalanma işlemlerinin 28 Temmuz 1998 tarihine kadar tamamlanması için gerekli planlamaların yapılmasını rica ederim” diyor.

Genelkurmay'ın ziyaretçi defteri inceleme altına alındı 

28 Şubat soruşturmasını yürüten TMK’nın 10’uncu maddesiyle görevli savcı Mustafa Bilgili’nin sürecin sivil aktörleriyle ilgili bağlantıları detaylı olarak incelediği öğrenildi. Savcı Bilgili Genelkurmay’dan gelen belgelerde sürece doğrudan destek veren gazetecileri belirliyor. Ayrıca Genelkurmay ziyaretçi defterleri de incelenerek o dönem ziyarete gelen gazetecilerin davanın asker sanıklarıyla olan bağlantıları ve ziyaret sıklıkları araştırılıyor. Sivillere askerlerin verdiği ödüller ile hesaplarındaki mali hareketliliğin de soruşturma dosyasında yer alacağı öğrenildi.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler