YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 1800'lü yıllarda Osmanlı topraklarında 'FETÖ' olayı!
FETÖ yapılanmasının bir benzerinin bundan 200 sene önce tekrar yaşandığına dikkat çeken Ömer Vehbi Hatipoğlu, 'Molla Süleyman' olayının Osmanlı'da 1800'lerde nasıl gerçekleştiğini anlattı.
İşte 1800'lü yıllarda Osmanlı topraklarında 'FETÖ' olayı!
08 Eylül 2016 / 09:15 Güncelleme: 08 Eylül 2016 / 10:51

Kanal A'da yayınlanan Mehmet Toprak'ın moderatörlüğünü yaptığı Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Bayram Zilan'ın daimi konuk olduğu 'A Politik' programına MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ve Araştırmacı yazar Ömer Vehbi Hatipoğlu konuk oldu.

Programda FETÖ yapılanmasına benzer bir yapılanmanın Osmanlı Devleti'nde de yaşandığına dair değerlendirmelerde bulunuldu.

İşte Ömer Vehbi Hatipoğlu'nun o açıklaması:

FETÖ OLAYI BUNDAN 200 YIL ÖNCE YİNE GERÇEKLEŞMİŞ!

Tanzimat Fermanı'yla Türkiye'de Müslüman ve gayrimüslimler arasındaki farklılıklar kaldırıldı. Şimdi bir isimden bahsetmek istiyorum. 

Vatandaşların aklında şu soru yoğun bir şekilde bulunuyor. 40 sene boyunca FETÖ nasıl oluyor da Müslümanların hocası, önderi gibi göründü ve nasıl bunun tersine bu kadar zalim olabilir? şeklinde soruluyor.

FETÖ olayı bundan 200 yıl önce yine gerçekleşmiş.

SULTAN'IN DA GÖZDESİYDİ

Sultan Abdülaziz döneminde bir hocaefendi var. Molla Süleyman. 1760-1843 yılları arasında yaşadı.

40 yıl boyunca İstanbul'daki camide tefsir ve hadis dersi veriyor. Sultanın da gözdesi. Çok sevdiği ve sempati duyduğu hatta onun istediği talebeleri de müderris olarak tayin ediyor. 

KRİPTO HRİSTİYANLAR VAR

Sonra Tanzimat Fermanı olunca müslümanlar ile hristiyanlar arasındaki farklılıklar kalkınca, Osmanlı toprakları üzerinde kripto hristiyanlar olduğunu tespit ediyorlar. Aslında hristiyan ama Müslüman görünerek, o hristiyanlarla ilgili vergi olaylarından kaçınmak istiyen kripto hristiyanlar var. 

Bunları tespit edelim ve kendi dinleriyle çok özgürce bu ülkede yaşamaya devam etsinler diyorlar. Bunu yapacak kişi olarak da o zamanın en itibarlı adamı olan Molla Süleyman'ı başkan olarak seçiyorlar ve onun başkanlığında bir komisyon kuruluyor. Bu heyetin görevi 15 gün içinde İstanbul'daki bütün kripto hristiyanları tespit edecek ve listeleyecek. 

19. YÜZYILIN FETULLAH GÜLEN'İ: MOLLA SÜLAYMAN

Hakikaten Molla Süleyman çok ciddi bir çalışmayla listeyi hazırlıyor. Bu listeyi tanzim ederken başına ilk sırada Molla Süleyman ismini yazıyor. Çıkıp diyor ki, benim asıl adım Hristo'dur. Müslüman göründüm ama aslında Hristiyan'ın diyor. 

İşte 1800'lü yıllardaki FETÖ hareketi! 40 yıl hadis ve tefsir dersi veren Molla Süleyman aslında.. Fetullah Gülen olayı yeni bir olay değil bu topraklarda, ihanet yeni bir ihanet değil. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

FETÖ ihanetini sıradanlaştırmayın
 // Boğaçhan
Evet Anadolu 1000 yıldır çok ihanetlere şahit oldu ama böylesini asla görmedi. FETÖ ile Molla Süleyman asla bir tutulamaz!...
08 Eylül 2016 Perşembe 14:03
TARİHTEN DERS ÇIKARMAK
 // ARSLAN
Devlet adamları tarihten ders çıkarmamışlar...Çoook söyleyecek şey var ama insan bazen susmayı tercih ediyor...
Devletimizi yönetenlerin halini gördükçe üzülüyorum tarih onlar için sadece siyaset malzemesi olmuş...
...
08 Eylül 2016 Perşembe 10:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler