YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 12 Eylül'ün gerekçesi...
Halkın referandumla ‘yargılanma’ zırhlarını kaldırdığı 12 Eylül darbecileri ifade vermeye başladı.
İşte 12 Eylül'ün gerekçesi...
07 Haziran 2011 / 07:36 Güncelleme: 07 Haziran 2011 / 07:43

12 Eylül'den tam 31 yıl sonra, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'e ilk kez darbe soruldu. Evren, savcının 'Neden darbe yaptınız' sorusu üzerine savunmasını TSK İç Hizmet Kanunu'ndaki 35. madde ile verdi.

Türk siyasi tarihinde ilk kez darbe yaparak yönetime gelen eski Cumhurbaşkanı savcılara hesap verdi. 12 Eylül darbesi ile ilgili soruşturma kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in ifadesi alındı. Ankara Merkez Orduevi’ndeki lojmanında Evren’in ifadesini, soruşturmayı yürüten özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen ile özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin aldı. Evren, darbe ve hazırlık süreciyle ilgili sorulan 12 soruyu kahve ve çay içerek cevapladı. Evren için sağlık ekibi hazır bekletilirken, ara ara tansiyonu da ölçüldü.

BAYRAK PLAN’I SORULDU

Savcılar, Evren’e “12 Eylül darbesini neden yaptınız? Darbe için bir tertip içerisine girdinizmi” sorularını yöneltti. Darbe ortamına zemin hazırlayanMaraş Katliamı ve Kanlı 1Mayıs olaylarında dönemin askeri yönetiminin payının olup olmadığı da Evren’e soruldu. Evren’in “Neden darbe yaptınız” sorusuna, “Anayasal kurumlar işlemez hale gelmiş, devlet nizamı bozulmuştu. Biz de İçHizmet Kanunu’nun 35.maddesini uygulamak zorunda kaldık” yanıtını verdiği öğrenildi. Savcılara olumsuz bir tepki göstermediği belirtilen Evren’in sorulara kısa ve yuvarlak cevaplar verdiği öğrenildi. Savcıların, “12 Eylül darbesi bir tertipmiydi” sorusuna Evren karşı çıkınca, Bayrak Planı önüne konuldu. Balyoz darbe planını hazırlayanlar, 12 Eylül darbesinin nasıl yapılacağını detayları ile ortaya koyan Bayrak Planı’nı esas almıştı.

YİNE YAPARIM...

Evren’in savcıya verdiği ifadeden bazı satırbaşları şöyle: “Pişman değilim, şimdi olsa yine yaparım. Ülkenin şartlarımüdahale etmemizi gerektiriyordu. Bizdemüdahale ettik.Müdahale öncesi hem dönemin Cumhurbaşkanını hemde siyasileri uyardık. Kimse dinlemedi. Müdahale kararını tek başıma almadım. Komuta kademesiyle karar aldık. İç hizmet Kanunu 35. maddedeki yetkimizi kullandık. Çünkü ülke elden gidiyordu.” Evren’in avukatıÖmerNihat Özgün, ifadenin yaklaşık 2,5 saat sürdüğünü ve Evren’in sorulara tek tek cevap verdiğini kaydetti. Özgün, bir sağlık görevlisinin yanlarında hazır bulunduğunu, sağlık açısından bir sıkıntı yaşanmadığını vurguladı. Evren’in moralinin nasıl olduğunun sorulması üzerine, “Gayet iyiydi’’ diyenÖzgün, Evren’in sorular karşısındaki tepkisinin sorulması üzerine ise ‘’Hiçbir tepki göstermedi, gayet rahattı.Oturarak ifade verdi’’ dedi.

ŞAHİNKAYA SEÇEN'E İFADE VERECEK

Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın ifadesi de çarşamba günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen tarafından alınacak. İstanbul GATA’da tedavisi süren Şahinkaya’nın sorgusu 8 Haziran Çarşamba günü saat 10.00’da hastane odasında yapılacak. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Şahinkaya’nın ifadesinin alınması için hazırlanan talimat yazısı, geçtiğimiz cuma günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler