YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'un suyu tehlikede!
Kırklareli'nin Vize İlçesi’nde bulunan ve İstanbul’a su sağlayan Pabuçdere ve Kazandere Barajları havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.
İstanbul'un suyu tehlikede!
24 Şubat 2014 / 17:30 Güncelleme: 24 Şubat 2014 / 21:14

Yaşanan durum ile şaşkına dönen köy sakinleri ise 50 yıldan bu yana ilk defa bu kadar fazla kuraklık olduğunu ifade etti.İstanbul’un en önemli su kaynakları arasında gösterilen Vize ilçesine bağlı Kıyıköy Beldesinde bulunan Papuçdere ve Aksiçim Köyü'nde bulunan Kazandere Barajları kurudu. Uzun süreden beri kar ve yağmur almayan bölgede barajlardaki sular çekilirken, bölgenin ve İstanbul'un su kaynağı tehlikeyle karşı karşıya kaldı.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle yağış görmeyen Papuçdere ve Kazandere barajları su alarmı vermeye başlarken vatandaşlar barajların ilk defa bu kadar susuz kaldığını, yağış olmadığı takdirde İstanbul’un çok büyük su sıkıntısı çekebileceklerini söyledi.

Aksicim Köyü eski Muhtarı Hayati Duran, Kazandere barajının İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için 1996 yılında yapıldığını ifade ederek,”Yapıldığı günden bugüne kadar Kazandere barajı ilk defa bu kadar kurak bir yıl geçirmekte. Bu sene havaların kurak gitmesinden dolayı barajımızın su seviyesi düştü ve kuruma alarmı vermeye başladı. Daha önceki senelerde bu kadar olmasa da barajımızda su seviyesi düşmüştü ama yağan yağışlardan sonra barajımızın tekrar su seviyesi normal durumuna geldi" dedi.

"50 seneden beri, bu sene olan kuraklığı ilk defa gördüm”

Köyde yaşayan Mehmet Aydınoğlu ise, yaşanan kuraklıkların devam etmesi durumunda İstanbul’un çok büyük su sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağını belirterek, "İnşallah yağmur yağar ve bu kuraklığa bir an önce son verilir. Kuraklık eğer devam ederse İstanbul çok büyük su sıkıntısı çekecek. Bu kuraklık devlet büyüklerimizin yapacakları bir şey değil. Cenab-ı Hak inşallah en kısa zamanda yağış verir ve bu sıkıntıdan kurtuluruz” şeklinde konuştu.

aw016314_02_454978.jpg

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler