YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'daki PDY davası görülmeye başlandı
İstanbul'daki PDY davası görülmeye başlandı
19 Nisan 2016 12:50
Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 143 polisin yargılandığı Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) "casusluk ve yasadışı dinleme" davasının duruşması başladı.

Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 143 polisin yargılandığı Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) "casusluk ve yasadışı dinleme" davasına ilişkin ikinci duruşma başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, eski emniyet müdürü Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar ile tutuksuz sanıklar katıldı.

Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek, bu davadan tutuklu yargılanan sanıkların farklı davadan da yargılandıklarını belirterek, duruşmada sadece tahliyeye ilişkin taleplerin alınacağını söyledi.

Bunun üzerine söz alan sanıklardan eski Tekirdağ Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Halil Hilal Seyfi, iki ayrı soruşturma geçirdiğini ve hakkındaki suçlamalara yönelik herhangi bir usulsüzlüğün bulunmadığını iddia ederek, "Benim hakkımdaki soruşturmada 14 şüpheli var, içlerinde bir tek ben tutukluyum. 

Emniyet müdürlüğünce iki ayrı soruşturma geçirdim. Usulsüz dinleme yaptığıma yönelik iddialar hakkında soruşturma geçirdim. Bütün soruşturmalardan temiz çıktım. Devletimin bana verdiği görevi yerine getirmek ve aktif görevime dönmek istiyorum. Bundan dolayı tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum" diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan eski başkomiserlerden Muhammet İkbal Kayaduman da hakkındaki suçlamaya yönelik iddianamede herhangi bir somut bilginin bulunmadığını öne sürerek, "Hakkımda, 'resmi belgede sahtecilik' ve 'kişiler arası iletişimin gizliliğin ihlali'nden dolayı soruşturma başlatılmıştı. Bu konuda bir yıl olan tutukluluk süresini çoktan aşmış bulunuyorum. 21 aydır ceza evindeyim." diye konuştu.

Duruşma, tutuklu sanık ve avukatlarının tahliyelerine yönelik talepleriyle devam ediyor.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler