YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da tehlikeli tırmanış
İstanbul'da DTP'nin kapatılmasını molotof kokteyli ve taş atarak protesto eden gruba, başka bir grup silah, satır ve kesici aletlerle karşılık verdi. Malatya'daki protesto da iki grubun kavgasına dönüştü.
İstanbul'da tehlikeli tırmanış
13 Aralık 2009 / 17:30 Güncelleme: 13 Aralık 2009 / 17:37

Beyoğlu'nda kapatılan DTP'nin eski İstanbul il binası önünden yürüyüşe geçen bir grup, ev, iş yeri ve araçların camlarına molotofkokteyli ve taş atarak zarar verdi.

Kapatılana DTP'nin eski İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı, Beyoğlu'ndaki eski il binası önünde bir basın toplantısı düzenledi. ''Kendilerinin sorunlara çözüm istediklerini, kandırma ve tasfiye planlarını deşifre ettiklerini, çözüme ilişkin proje geliştirdiklerini'' ileri süren Avcı, ''buna karşın CHP, MHP gibi partilerin barış diyenleri hedef gösterdiklerini Kürt halkını potansiyel suçlu ilan ettiklerini, halkları karşı karşıya getirmeye, sokakları kan gölüne çevirmeye ve bundan nemalanmaya çalıştıklarını'' savundu.

Basın açıklamasının ardından, açıklamaya katılan bir grup genç, kapatılan DTP'nin eski il binasının bulunduğu caddeden slogan atarak yürümeye başladı. Gruptakiler, cadde üzerindeki ev, iş yeri ve araçların camlarına taş ve molotofkokteyli atarak zarar verdi. Bunun üzerine semt sakinleri ve esnaf, gruptakilere bıçak ve benzeri kesici aletlerle karşılık vermek istedi.

Emniyet güçlerinin müdahalesiyle vatandaşlar ile gruptakilerin çatışması engel olunurken, grupta bulunan gençler de ara sokaklara kaçarak dağıldı.

PROTESTO KAVGAYA DÖNÜŞTÜ
Malatya'da DTP'nin kapatılmasını protesto etmek için toplanan bir gruba başka bir grubun sataşması üzerine polis müdahale etti. Bazı sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin organize ettiği basın açıklaması kapsamında merkez postane önünde toplanan bir grup burada DTP'nin kapatılmasını protesto ederek basın açıklaması yapmak istedi.

Basın açıklamasına geçildiği sırada Türk bayrağı açarak slogan atan bir başka grupla toplananlar arasında sözlü sataşma başladı. Olayların büyümesi üzerine polis basın açıklamasını engellemek isteyen grubu dağıtmaya çalıştı.

Bu sırada basın açıklamasını yarıda kesen grup DTP il başkanlığına yürüyerek açıklamayı burada yaptı. Polis bina önünde tedbir alarak içeriye vatandaşların girmesine izin vermedi.

YÜKSEKOVA'DA İZİNSİZ GÖSTERİLER
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde DTP'nin kapatılmasını bahane ederek izinsiz gösteri düzenleyen gruplara polis müdahale etti. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde DTP'nin kapatılmasının ardından izinsiz gösteriler bugün de devam etti.

Sabah saatlerinde Cengiz Topel Caddesi, Şemdinli yolu ve İpek Yolu'nda barikat kurarak izinsiz gösteri düzenleyen gruba polis müdahale etti.

Göz yaşartıcı gaz bombası ve tazyikli suyla göstericileri dağıtan güvenlik güçleri, ilçe merkezinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Ara sokaklara kaçak göstericilerin eylemlerini burada sürdürdüğü öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler