YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da hayat felç...
İstanbul'da hayat felç...
23 Ocak 2010 12:42
Günlerdir İstanbul'u etkisi altına alması beklenen soğuk ve yağışlı hava, geceden itibaren yerini kar yağışına bıraktı. Kar yağışı İstanbul'da hayatı felç etti...

Soğuk hava ve kar yağışı İstanbul'da hayatı olumsuz etkiliyor... TEM Otoyolu Edirne istikameti, Hadımköy gişelerinden itibaren otomobillere kapatıldığı, İDO bazı seferlerinin iptal edildiği İstanbul'da AKOM'dan da açıklama geldi... AKOM vatandaşları elektirik kesintileri konusunda uyardı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kötü hava koşulları nedeniyle bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşandığını belirterek vatandaşları, elektrikler kesildiğinde kombilerini kapatmaları konusunda uyardı.

AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada, Boğaz geçişi enerji hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle İstanbul'un bazı bölgelerine 50 dakika elektrik verilemediği bildirildi. Açıklamada,  Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) ve Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ) ekiplerince, arızanın kademeli olarak giderilerek, elektrik verilmeye başlanıldığı ifade edildi.

Elektrik kesintisi nedeniyle İstanbul Metrosu Taksim-Atatürk Oto Sanayi istasyonları arasında, ulaşımın aksadığı dile getirilen açıklamada, elektriklerin verilmesiyle birlikte seferlerin normale döndüğü bildirildi.

Açıklamada, elektrik kesintisinde tüm trenlerin istasyonlara aküler yardımıyla geldiği, vatandaşların ''trenlerde kalmasının'' söz konusu olmadığı vurgulandı.

Kötü hava koşulları nedeniyle bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşandığı kaydedilen açıklamada, şunlara yer verildi:

''Elektrik kesintisi nedeniyle bazı bölgelerde doğal gaz ve su kesintileri meydana geliyor. Vatandaşların, elektrikler kesildiğinde, kombilerini mutlaka kapatmaları gerekiyor. Kapatılmadığı takdirde ani yüklenmeyle, bina girişlerinde bulunan regülatörlerde atmalar meydana geliyor. Bu tıkanıklığın giderilmesi için İGDAŞ ekipleri çalışıyor. Ancak genel kesintilerde sorunun büyümemesi için, elektrik kesintilerinde kombiler mutlaka kapatılmalı. Elektrik geldikten sonra açılmalı.''

İDO tarafından, ''Bandırma/Yenikapı 18:30, Bostancı-Yenikapı/Bandırma 18:00, Bandırma/Yenıkapı-Bostancı 15:30, Kabataş-Kadıköy-Bursa 13:00, Bostancı-Yenikapı/Armutlutk-Armutlu 10:30, Yalova/Pendik 9:30, Pendik/Yalova 9:30, Yalova/Yenikapı 09:00, Bursa-Kadıköy-Kabataş 09:00, Yenikapı/Bursa 07:30, Bursa/Yenikapı 07:30'' seferlerinin, kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU

Dün gece rüzgarın hızının zaman zaman 85 kilometreye ulaşması nedeniyle, 10 ağacın devrildiği, 23 çatının uçtuğu, yedi telefon ve elektrik direğinin devrildiği, olaylara itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği ifade edildi.

Özellikle yüksek kesimlerde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle görevliler de geceden itibaren olumsuzluklara karşı hazır bekletildi. Yer yer tuzlama çalışmaları yapan belediye ekipleri önemli kavşak ve köprülerde buzlanmaya karşı hazırda bekletiliyor. Kar fırtınası nedeniyle vatandaşların trafiğe çıkmamayı tercih ettiği gözlendi.

Gece saatlerinden itibaren İstanbul'u etkisi altına alan yağışlı hava nedeniyle günler öncesinden çalışmalara başlanmış ve tedbirler alınmıştı. Sabah 06:00'dan itibaren etkisini göstermeye başlayan kar fırtınası kısa sürede evlerin üzerinde beyaz bir örtü oluşmasına neden oldu. Kar yağışıyla birlikte tuzlama yapan belediye görevlileri de ana caddeler üzerinde çalışma yaptı.

Fırtına nedeniyle bazı ağaçların devrildiği ve araçların zarar gördüğü belirtildi. Sabah erken saatlerden itibaren işlerine gitmek için sokağa çıkan vatandaşlar kendi araçları yerine toplu taşıma araçlarını tercih etti. Bu nedenle trafik sıkışıklığının yaşanmaması dikkat çekti. Fırtınanın şiddetini artırmasıyla birlikte trafik yön levhaları karla örtüldü. Özellikle İstanbul'un yüksek kesimlerinde daha etkili olan kar yağışı ve tipinin İstanbul Boğaz gemi geçişlerini de etkilediği belirtildi. İstanbul Deniz Otobüsü seferlerinde aksama yaşandığı ve bazı seferlerin iptal edildiği belirtildi. Şehir hatları vapurlarının bazı seferleri de fırtına nedeniyle yapılamıyor.

Olumsuz hava koşulları TEM Otoyolu trafiğini de etkiledi. TEM Otoyolu Edirne istikameti fırtına nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Araçların D-100 Karayolu'na yönlendirildiği belirtildi. Fırtına ve kar yağışının etkisini sürdürmesi bekleniyor.

KAR YAŞIŞI PAZARTESİ AKŞAMINA KADAR SÜRECEK

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün hava tahminleri doğrultusunda kar yağışının Pazartesi akşamına kadar sürmesi bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan açıklamaya göre, şehir merkezinde kar kalınlığının 5-10 cm, yüksek semtlerde ise 15-35 cm aralığında olması tahmin ediliyor. Bazı istasyonlarda ölçülen yağış miktarları ise şöyle (kilogram); Çavuşbaşı 52,8, Ömerli 28, Olimpiyat 31, Aksaray 37, Terkos 30, AKOM 31,6, Kamiloba 25,4, Hadımköy 27, Florya, 28,6, Eminönü 28,8, Kartal 46,2, Kilyos 28,8, Samandıra 28,2, Sarıyer 36,2 ve Şile 43.

Kar yağışının etkisin artırmasıyla birlikte AKOM birimleri alarma geçti. 3 b in 475 personelle karla mücadele eden ekipler, gece boyunca şehrin ana arterlerini tuzladı.

Meteorolojik ihbarın alınmasıyla birlikte alarma geçen AKOM tüm birimleriyle gece sabaha kadar tuzlama ve solüsyon çalışmaları yaptı.

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı ekipleri, sokaklarda yaşayan 253 vatandaşı otel ve spor salonunda misafir ediyor. 112 ve Hızır Acil ekiplerinin aldığı vatandaşlara temizlik, sağlık kontrolü yapılıyor, yeni elbiseler veriliyor. Gerekli olanlar hastaneye sevk ediliyor.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜNDE TRAFİK FELÇ

Yağış nedeniyle Boğaziçi Köprüsünde trafik aksadı. Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olan Boğaz Köprüleri'nde kar nedeniyle trafik aksayınca Büyükşehir ekiplerinin köprüde çalışma yapma teklifi Karayolları tarafından kabul edilmedi. Ancak trafik durma noktasında gelince Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri köprüde çalışmalara başladı. Kar kaplanı ve 10 araç bölgeye sevk edildi. Emniyet şeritlerinin işgal edilmesi nedeniyle araçlar köprüye ulaşmakta zorluk çekti. Köprülerde meydana gelen tıkanıklık şehir içi trafiğini etkileme noktasına geldi... Boğaziçi köprüsü trafiğe açıldı ancak trafik felç duurmda olduğu için vatandaşlar metrobüsten inerek köprüyü yürüyerek geçmek zorunda kalıyor.

Kanal A Haber Merkezi - A.A. - CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler